**500 Yatak kapasiteli hastanenin ihale sürecinin tamamlanmasını bekleyen Batmanlılar, bize sormadan edemiyorlar; “Bu hastane bu kadar gecikmemeliydi. Bizden sonra gündeme gelen Muş ve Şırnak hastanelerinin neredeyse temeli atılacak. Hastanemizin henüz ihale süreci tamamlanamadı. Bu yatırıma yazık oluyor…”

** 30 Ekim’de yaşanan o karanlık geceyi unutamıyoruz. Batman’da aramızdan 11 can almıştı. Sel felaketinin 16. Yıl dönümüne geldik. O bölgede halen yıkılmayan bazı yapılar bize o kara geceyi anımsatıyor.

ARTIK TEMELİ ATILSIN
Batman’da kime sorarsanız sorun, herkesin gözü 500 yatak kapasiteli yeni hastanenin yapımında.

Bu hastane gerçekten çok ama çok gecikti. Tam 7 yıldır gündemde olan bu hastanenin halen şu günlerde ihale sürecinin bitmesi için gözler başkente çevrilmiş durumda. İnşallah bu dev yatırımın temeli bu yılın son aylarında atılır.

Bakın yanı başımızdaki Şırnak'ın yeni hastanesinin temeli atılacak.

Biz halen 500 yataklı hastanemizin ihale sürecini konuşuyoruz. Bugün-yarın ihale sözleşmesinin imzalanması  beklenilen yeni hastaneyi Batman'da 7’den 70’e herkes soruyor. Ne zaman bu yatırımın temeli atılacak?

Bir istatistik yapılırsa belki de ihale süreci Batman'da en uzun süren bu hastane olmuştur.

Güney çevre yolundaki stadyuma bitişik hastanenin her şeyi hazır ama ihale süreci bir türlü aşılamadığı için tam 7 yıldır bu yatırım gerçekleşemedi. Umarım artık Ankara’dan müjdeli haber gelirde temeli atılır. Batman’ı sağlık yönünde rahatlatacak bu yatırımın gerçekleşmesi için özellikle iktidar temsilcilerine büyük görev düşüyor.

İhale süreci bile tamamlanan bu yatırımın gerçekleşmesine artık ramak kaldı. Bu işi üstlenen firma artık sözleşme sürecini tamamlamasının zamanı geldi geçti.

O KARA GECEYİ UNUTMAK İMKANSIZ
31 Ekim 2006 Tarihi Batman için tam bir kara geceydi.

2 Yaşındaki Ali İkbal Kanat'ın kardeşi ve kuzenleri ile el ele tutuştukları o duvar enkazından çıkarılışı dün gibi gözümde canlanıyor.

O feci korkunç anı meslekteki hayatım boyunca belki de unutmayacağım.

Ne büyük bir faciaydı.

Babaları onları sel felaketinden kurtarmak için sığındığı İluh dibindeki o ev onlara mezar olmuştu.

Evet, Ali Kanat'ın da aralarında bulunduğu 11 can sele kapılarak hayatımızdan ayrılmıştı.

Geçenlerde de sel felaketinin hatırlattıklarını bu sütunda ele almıştım.

Sel felaketinin arifesindeyiz.

Umarım artık o felaketlerle bir daha karşılaşmayız.