*1977-78 Yılları arasında öğretmenliğe ‘merhaba’ diyen eğitimci Candar Toprak, mesleğine veda etti. Gençliği Batman’ın çekirdek semtlerinden Akyürek’te geçen Toprak, sessiz-sedasız çok sevdiği meslekten ayrıldı…

*Eğitimciliğe Batman Lisesi’nde başlayan ve TED Koleji’nde bu kutsal mesleğe veda eden Candar Toprak, bizi yıllar öncesinin petrol kentine götürdü. O dönemlerde yaşadığı sıkıntıları meslektaşlarına anlatan Toprak hoca duygu dolu anlar yaşattı öğretmen ve öğrencilerine…

46 YILLIK EĞİTİMCİYDİ 
Kim ne derse desin bu şehrin gelmiş geçmiş en iyi edebiyat öğretmenlerinden biri Candar Toprak’tır.

Toprak hoca, 1977-1978 eğitim-öğretim sezonunda Batman Lisesi’ne ‘merhaba’ dediğinde bendeniz de Batman Lisesinin ikinci sınıf öğrencisiydim.

6 Edebiyat B sınıfında okurken yolum Candar hocayla kesişmişti.

Gençliğimde Petrolspor maçlarını izlemeye giderken, TPAO’nun emektar sahasının yol güzergahındaki Akyürek Mahallesi’nde ‘Toprak ailesinin akaryakıt istasyonu’ önündeki boş alanda Candar hoca ile arkadaşlarının oynadıkları maçları dün gibi anımsıyorum.

Candar hoca hem iyi bir eğitimci hem de iyi bir futbolcuydu.

TED Koleji’nin başarılı Müdürü Hasan Erdal, Candar Toprak için sürpriz yapmıştı.

Önceki gün muhabirimiz Nezahat Sümbül ile TED Koleji’nde Candar hocanın, öğretmen ve öğrencileriyle vedalaşma programındaydık. 

1980 Darbesi öncesinde eğitimde yaşanan sıkıntıları öğrencilerine anlatırken Candar hocanın, bir anda boğazı düğümlendi.

O zor günleri özetledi bize.

Bir-iki dershanenin olduğu petrol kentinde yıllar öncesinde arkadaşlarıyla kurdukları dershanede yetiştirdikleri başarılı öğrencileriyle de gurur duyuyordu Candar Toprak hoca.

Öğrencilerinden kimisi mühendis oldu, kimisi hukukçu.

Kimisi de büyük şirketlerin başına geldi.

İdealist bir eğitimci olan Candar Toprak’ın başarı öyküsünü dinlemek bize de keyif verdi.

“YAŞAMIM ÖYKÜ DEĞİL, ROMAN OLUR…”

Candar Toprak, 1980 öncesinin Batman Lisesini anlatırken, bizi 45 yıl öncesine götürdü.

Öğretmenlikte ataması Antalya-Kaş’a çıkmış ama Antalyalı genç bir bayan eğitimciyle ‘Becayiş’ yani karşılıklı ‘yer’ değiştirmiş ve Candar hoca soluğu Batman’ın Beşiri ilçesinde almış. 

O dönemler Beşiri, Siirt’e bağlı olduğu için Candar hoca bir süre burada kalmış.

Ardından atandığı Batman Lisesi’nde geçen o yılları bu kez Candar hoca öğrencilerine anlatıyordu: 

“O dönemler lisenin fiziki yapısı berbat durumdaydı. Okulu daha iyi hale getirmek için dönemin öğretmenleri ile büyük bir fedakarlık yaptık. Okulu düzelttik. Edebiyatçıydım ama diğer derslere de giriyordum. İngilizce’yi iyi biliyordum ve bu derse de giriyordum. Akşam Lisesi’nde de ders veriyordum. O zamanlar eğitimci sayısı bir elin parmak sayısını geçmezdi. Memleketime daha faydalı olabilmek için gecemizi gündüzümüze katardık. Her zaman öğrencilerimle gurur duydum. O sıkıntılı imkanlarla bugün Türkiye’de söz sahibi olan öğrencilerim var. Onlarla daha da gururluyum. Öğretmenlik yaşamım bir öykü değil, bir roman olur…” 

Candar Toprak hoca, duygu yüklüydü.

6 Şubat’ta yaşanan deprem Candar hocanın ailesinden ‘Can’lar almıştı.

Toprak hoca, toparlandı derken yakın çevresinin sağlık sorunlarıyla uğraştı ama o hiçbir zaman öğrencilerinden uzak kalmadı. 

Görev yaptığı TED Koleji ile evi arasında mekik dokudu.

O’na öğrencilerinden ayrılmak zor gelmişti ama hayatın gerçeği bu.

İdealist hoca, meslektaşlarına da anlamlı mesaj vermeden edemiyordu;

“Geleceğimiz olan gençlerimiz hata yapabilir ama sakın onları üzmeyin. Onların hepsi benim bir çocuğum. Onlar bize ışık tutacak… Bu meslek maddi olarak belki bize pek bir şey kazandırmıyor ama yetiştirdiğiniz başarılı öğrenciler size büyük bir mutluluk veriyor. Ben bu meslekte hep mutlu oldum. Şimdilik mesleğime ara veriyorum ama ihtiyaç olduğu her an yanı başınızdayım.” 

Özetle; Candar Toprak hoca, kutsal mesleğinin önemini meslektaşları ve öğrencileriyle paylaştı.

Kim ne derse desin, Batman’ın eğitim camiasından güzel bir eğitimci geçti.

İyi ki varsın Toprak Hoca…

Sağlıkla kalın…