*35-40 Yıl önce Batman’ın Beşiri ilçesinin köylerinden kopup kendilerini Avrupa’da bulan Ezidi’ler şimdi de ‘Tersine Dönüş’ü hızlandırdı. Yıllar önce bıraktıkları topraklarına aileleriyle gelen azınlık topluluk, villa tipi konut projesini de hayata geçiriyor…

*Çocukluğunda muhtar olan babasıyla Almanya’nın yolunu tutan İbrahim Korkmaz, köyüne örnek villa tipi konut kazandıran ilk gurbetçilerden. Uğurca, bir diğer adıyla ‘Xorik’ köylüleri, gurbetten köylerine döndürebilmek için onlarca ‘örnek köy’ projesini odaklanmış...

BİR ZAMANLAR EN ÜRETEN KÖYDÜ

Uğurca (Xorix) köyü, Beşiri’nin İkiköprü beldesiyle iç içe sayılır.

Bu köy, 12 Eylül 1980 darbesine kadar bölgede ‘Üreten köy’ diye bilinirdi.

Süt inekçiliği-mandıra tesisleri.

Un-mercimek fabrikası Ve tarıma dayalı kooperatifin kurulduğu Uğurca, Almanya’daki gurbetçilerin yatırımıyla 80’li yıllarda adından söz ettirmişti.

O zamanlar Beşiri de  Batman da Siirt’in ilçeleriydiler.

Batman’a gelen Bakanlar mutlaka Siirt’e de uğrarlardı.

Batman-Siirt eski yol güzergahındaki Uğurca-Xorixköyü 1980’lerde ekonomisiyle yıldızı parlayan yerleşim yeriydi.

Hiç unutmuyorum; 1988’in baharında dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Sefa Giray, Uğurca’daki Un-Mercimek fabrikasının açılışını yapmıştı.

Köyde bayram havası estirmişti o açılış.

Almanya’dan gelen Ezidi gurbetçiler, Beşiri ile Batman’daki dönemin yöneticilerive eski milletvekili merhum Aydın Baranda Uğurca’daki açılışa katılmışlardı.

Ne güzel manzaraydı.

Nereden nereye?..

Tam 40 yıl öncesini arar oldu Uğurca köyü.

Bakan merhum Giray ve merhum Baran’ın, açılış kurdelesini kestiği o fabrika şimdilerde atıl durumda.

Büyük umutlarla Avrupa’dan yatırım yapmaya gelen gurbetçiler, son yıllarda hayal kırıklığına uğramıştı.

İşte aradan geçen tam 40 yılın ardından şimdi de Uğurcalıgurbetçiler, köye ‘hayat’ verecek bir proje ile yeniden aramızdalar. 

İLK KEZ BABA TOPRAĞI GÖREN ÇOCUKLAR

Memleket özlemiyle yanıp tutuşan Ezidilerden İbrahim Korkmaz ve yakınları, bu yılın başlarında bir ilki başlattı. 

25 Villa tipi konutlardan 7’si tamamlandı sayılır.

Emekli olduktan sonra artık topraklarından kopmak istemeyen Uğurcalı Ezidiler, yeni jenerasyonunun da tatillerini burada geçirmek için sosyal donatılarında yer alacağı köyde ciddi bir yatırıma yönelmiş.

Yüzme havuzundan çocuk oyun alanına, bisiklet yollarından mini futbol sahasına kadar küçük bir ‘şehir yerleşkesi’ planlayan gurbetçiler, Vali ve Belediye Başkanvekili Ekrem Canalp’ın ‘köylere olan’ tutkunluğunu da göz önünde bulundurup ciddi bir projeye yönelmiş… ‘Köye dönüş’ projesini de hayata geçirmek için şu günlerde Almanya-Batman arasında mekik dokuyor gurbetçiler.

Almanya’da doğan çocuklarını da ilk kez baba ocağı topraklarına getiren azınlık konumundaki Ezidiler yarınlardan umutlu. 

İbrahim Korkmaz, yeni villa tipi konutlarla köyün çehresinin değiştiğini söylüyor ve ekliyor:

“Köyde çevre düzenlemesi çalışmalarında il yöneticilerimizden destek bekliyoruz. Önümüzdeki yılın sonlarına doğru 25’e yakın villayı tamamlamayı düşünüyoruz. Ciddi bir yatırıma yönelirken yanımızda yöneticilerimizin de olması bize büyük bir moral kaynağı olacaktır. Almanya’da emekli olan gurbetçilerin çoğu artık köylerine dönmek istiyor. Bizde bu konuda üzerimize düşeni yapıyoruz.”

İbrahim Korkmaz ve arkadaşlarının projeleri desteksiz kalmamalı.

Umarız, bu projelerde gurbetçi Ezidiler yalnız bırakılmaz…

Sağlıkla kalın..