Uzak da olsan

Yerleşik durursun içimde

Koca saraylar gibi

 

                Baktığın zaman haritaya çok uzak olduğunu görürsün ama baktığında içine, yakınında, yanı başında olduğunu hissedersin. Akarasu gibidir insanlar da  doğdukları topraklardan çok uzaklaşırlar bazen.

                Batman öyle bir şehirdir ki, uzaklaştıkça özlenen,  uzaklaştıkça çok sevilendir. Akarsu gibidir insanlar diye yazdım. Akrasu uzaklaştıkça doğduğu toprağa kaybolur ama Batmanlılar uzaklaştıkça, kaybolmak yerine daha çok tanırlar şehirlerini, çünkü çıkarken kuşanmıştır şehrinin her bir özelliğini, giyinmiştir sıkı sıkıya. Nedenleri çok farklı olabilir bu bağın, bu özlemin ve bu sevginin ama tek bir ortak noktası vardır bunların. O da damarlarındaki kan gibi şehirlerini özümsemiş olmalarıdır.

                Ülkenin diğer şehirlerindeki insanların da doğdukları toprakla güçlü bağları vardır, Batman’ı onlardan ayıran neden duygusal bağlar kurup, her nereden gelmişlerse Batman’da kendilerini mutlu hissedip aidiyet duygusuyla sevmeleridir.

                Koku ülkenin hiçbir şehrinde, insanlar arasında ortak bir his yaratmamıştır, ama Batman’da petrolun yaydığı kesif koku insanları birbirine bağlayan bir bileşik olmuştur. İşte bu da Batman’ı diğer şehirlerden ayıran diğer bir özelliğidir.

                Batman, uzak da olsa, her Batmanlı’nın taşıdığı yüreği kadar yakındır kendilerine...