Milletvekili adaylığını günler öncesinde açıklayan CHP’li Hüseyin Yaşar konuştu

*20 Yıldır CHP’de aktif siyaset yapan Hüseyin Yaşar, Batman’da Milletvekili adaylığını açıklayan ilk politikacı oldu. CHP’li Yaşar, “Partimizin Batman’da ön seçim yapma niyeti yok. Partimizin Batman milletvekili ikinci sıra adayı için çok talep var” dedi.

*CHP’li Yaşar, partilerinin Kürt sorunu konusunda partilerinin samimi olduğunu söyledi ve ekledi; “42 Yıldır devam eden bu sorunun çözümü için konusunda partimiz çok samimi. İktidara geldiğimizde bu sorunu ortadan kaldıracağız.”

-Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Sizi 30 yılı aşkındır siyaset sahnesinde görüyoruz ve son 20 yıldır Cumhuriyet Halk Partisi'nde görüyoruz.  Batman siyasetine de yabancı bir isim değilsiniz. Önümüzde yapılacak seçime ne diyorsunuz? Dünden bugüne gelinen siyaset ortamını ve partide yaptıklarınızı bize özetler misiniz?

20 Yıldan beridir aktif olarak siyasetin içindeyim. İki dönemdir Batman'da il genel meclis üyeliği yaptım ve daha sonra da milletvekilliği adayı oldum. Tabi o günkü şartlarda kazanma şansımız olmadı ama ciddi anlamda da kendi bölgemizde oy aldık. Ardından genel merkezde görev aldım. Dört dönem parti meclis üyeliğini yaptım. Bu süre içerisinde gerek kendi bölgemizde gerek batıdaki illerde genel başkanın görevlendirmesiyle bazı görevlerde bulundum. Yaklaşık 25 ilde partinin görevlendirmesiyle görev aldım. Ondan sonraki süreç içerisinde tekrar Batman'a döndüm. Batman'a İl Başkanı olarak partiyi toparlama adına geri döndüm. Son 3 yılda da çok ciddi bir çalışma yaptık ve partimizi toparladık. Batman'da yüzde 3 oranında olan oy oranımızı yüzde 18'lere çıkardık. Yaptığımız anket çalışmalarında oy oranımızın baya artığını gördük. Son yapılan kamu araştırmasında Batman’da CHP bir milletvekilini çıkarıyor. Ekonomik kriz ve yaşanan belirsizlik ortada. İnsanlar cebine bakıyor. Ekonomik kriz ile beraber bir de Kürt sorunu var.

-Kürt sorununda sizler iktidara geldiğinizde neler yapacaksınız?

Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözümü noktasında çok samimi. Genel Başkanımız 6 ayda Kürt sorununu çözeceğini söyledi. Ben, Kürt sorununun çözümü konusunda parti meclis üyesi iken komisyondaydım. 6 üyelik bir komisyondu. Bütün illeri gezdik. Halkın taleplerini dinledik. Vatandaş ne istiyor ve partimizden beklentileri nelerdir şeklinde rapor hazırladık ve çalışma yaptık. Tabi bu raporu genel merkezimize de ilettik. Sayın Genel Başkanımızın gerçekten Kürt sorunu konusunda samimi olduğunu ve bu sorunu da çözebileceğine inandığımız için biz buradayız. 42 Yıldır devam eden bir sorun var. Dünyanın hiç bir yerinde 42 yıldır devam eden bir sorun olmamış. Bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Peki bu sorunu kim çözecek? Tabii ki siyasi irade tarafından şeffaf bir şekilde ve parlamentoda çözülmesi gerekir. Vatandaşın ve bölge halkının taleplerini alıp üzerinde çalışma yapıp bu sorunu çözeceksin. Bakın, bu sorunu çözmek istemeyen ve bu sorundan beslenenler var. Bazı partiler bu sorunun çözülmesini istemiyor. Biz ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ olarak sorunun çözümü noktasında samimiyiz ve inşallah da 14 Mayıs’ta CHP iktidara gelecek. Bu sorunu da ortadan kaldıracağız.

-Mahallelere, sokaklara kısacası her yere. dokunuyorsunuz. Gerek Gençlik Kolları gerek Kadın Kollarınız her kademenizle çalışmadık kapı bırakmadanız. Bu çalışmaları yaparken genel merkezden nasıl bir destek aldınız?

Biz saha çözüm ekibi kurduk. Bu proje ilk kez İstanbul-Beşiktaş’ta uygulandı. Beşiktaş Belediye Başkanımız, Beşiktaş’ta bulunan bütün evleri ziyaret etti. Bunun neticesinde Beşiktaş’ta yüzde 78 oranında oy alındı. Bu proje ‘pilot’ seçilen illerde de uygulandı. Hangi illerde uygulandı. Milletvekili çıkarılabilecek illerde uygulandı. Başta da Batman’da uygulandı. Genel Başkanımızın talimatıyla bu proje Batman’da uygulamaya konuldu. Ardından Diyarbakır, Hakkari ve Van’da başlanıldı. Güzel ve örnek bir proje. Biz Batman’da 170 bin hane ve iş yerini ziyaret ettik.

-Üye sayısı ve iş ile haneye ulaşıldı. 170 bin hane ve işyerini ziyaret ederek bölgede bir rekoru da kırdınız. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Sağ olsunlar, Genel başkanımız ve genel merkezde bulunan arkadaşlarımız olsun zamanla gelip burada bize destek verdiler. Örneğin Kuşadası Belediye başkanımız, Mersin Belediye Başkanımız, Yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcımız ve milletvekillerimiz zaman zaman Batman’a gelip projemize destek verdiler. Bir de eksikliklerimizi tespit edip genel merkeze bildirerek bize destek oldular. Partimizin her üyesiyle beraber çalıştık. Partimizin büyümesi için el ele verdik. ‘Halkçı lise’ ekibi kurduk. Liselerde iyi bir şekilde örgütlendik. Geçenlerde öğrencilere kahvaltı verdik. 100 kadar öğrenci bir araya geldi. Genç kuşağın partimize büyük bir ilgi ve teveccühü var. İktidar partisinin oylarında düşüş söz konusu.  Biz HDP’ye destek veren seçmenden de oy istiyoruz. Cumhurbaşkanlığı için de oy istiyoruz.  Batman’da millet ittifakına olan destek yüzde 80'i geçti.

-Sürekli sokaklardasınız. Sokakların nabzı nasıl?

CHP'ye hiçbir şekilde sokakta tepki yok.  Esnafımız bizi ilgiyle karşılıyor. Gençlerimize yemek veriyorlar, çay ısmarlıyorlar. Gün içinde yüz esnafı ziyaret ettiğim oluyor ve her gittiğimiz esnaf bizi bırakmak istemiyor. Çay ve kahve ısmarlayan, sohbet eden ve umudunu bize bağlayan çok esnaf var. Partimize ciddi bir destek var.

-İlçe turlarınız oluyor. İlçe ziyaretleriniz nasıl?

Sason'da hedefimiz yüzde 70'lerin üstünde oy almak. Kozluk’ta ikinci partiyiz. Sason’da birinci partiyiz. Beşiri'de ikinci partiyiz. Diğer ilçelerde de yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Gercüş'te yeni katılım sağlayacak arkadaşlarımız var. Keza Hasankeyf ilçesinde de büyük katılımlar olacak önümüzdeki günlerde. Yine bir mahallemizde 90 kadar kişi partimize üye oldu. Önümüzdeki günlerde parti rozetlerini de takacağız.

-İl Başkanlığından istifa edip milletvekilliği adaylığınızı açıkladınız. Hem Ankara'da hem de Batman'dasınız. Milletvekilliği adaylığınızı açıkladığınızdan bu yana halkın size olan ilgisi ne durumda? Listelerde güçlü adaylar bekliyor musunuz?

Milletvekilliği adaylığı genel merkezin vereceği karara bağlı. Aday çok olursa ön seçim yaparız. Ön seçim yapan tek partiyiz. Batman'da ön seçim yapma niyetimiz yok. İkinci sıra için çok talep var. Şuan da ikinci sıra için iş dünyasından, bürokrasiden ve AK Parti'nin içinde olup da bizimle dirsek temasında olan çok isim var.

-Cumhurbaşkanlığı için gönlünüzdeki aday kim?

Her Cumhuriyet Halk Partilinin adayı Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'dur. Tabi 6'lı masanın da alacağı karara saygı duyarız. Her CHP'linin gönlünde yatan isim Kemal Kılıçdaroğlu'dur.

-Milletvekili olarak seçilip meclise gittiğinizde önceliğiniz Batman'ın hangi sorununu çözmeye yönelik olacak?

Üzerinde duracağım ilk konu işsizlik olacaktır. Batman'da gençlere yönelik nasıl istihdam alanları yapılabilir. Bunun üzerinde duracağım. Örneğin Batman'ın petrolü Kırıkkale'ye taşınıyor. Yani petrolün yan kollarını Batman'a taşımayı düşünüyorum. İktidara geldiğimizde ilk hedefim petrolün yan kollarını burada kurmak. Niye buradaki ürün Kırıkkale’ye gitsin ki? Batman Rafinerisini bölgenin taleplerini ve yakıt ihtiyacını karşılayacak bir hale getireceğim. Bir de işsizliği bölgede tetikleyen unsur da Kürt sorunudur. Bu sorun aşılırsa yatırımcı buraya gelir ve istihdam alanı oluşur. Kentsel dönüşüm üzerinde de duracağım. Genel sorunlar üzerinde duracağım. Bugün Batman’da bir çok evin tapusu bile yok. Batman'ın şiddetle kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Batman'ın modern bir şehir olması için var gücümüzle çalışacağız.

-Toplu taşımacılıkta Batman artık tıkanmış durumda. Batman'da hafif raylı tren olsa nasıl olur.  Trafik de rahatlamış olmaz mı? Birde hızlı tren bölgede olsa nasıl olur?

İnşallah Genel Başkanımız Cumhurbaşkanı olursa bunu da gündeme getireceğim. Hızlı tren yapılırsa bir çok il bundan faydalanır. Batman, Diyarbakır ve Elazığ gibi bir çok il bundan faydalanır. Ankara -  İstanbul ve Ankara- Konya arası hızlı tren nasıl varsa, bölgemize de bu yatırımın yapılması için elinden geleni yapacağım. Bir de Sason-Muş yolu var. AK Parti iktidara geldiğinden beri Sason-Muş yolunu yapacağını söylüyor ama somut bir şey yok. Sason ile Muş arası mesafe kestirmeden yapılırsa 70 kilometreden Muş'a gidilir.

-Sağlık sektörünün Batman'da canlanması için Tıp Fakültesi şart. Bir çok il Tıp fakültesini alırken Batman hala alamadı. İktidara gelirseniz tıp fakültesi sözü verebilecek misiniz?

Bu konunun da üzerinde duracağım. Batman’da Tıp fakültesinin kurulması için girişimlerde bulunacağım. Ciddi anlamda mücadele vereceğim. 

-Batmanlı seçmenlere bir çağrınız ne olacak?

Bu seçim çok önemli. Ya mevcut sistem devam edecek yada parlamenter sisteme geri dönülecek. 20 senedir iktidarın ülkeyi getirdiği nokta belli. Halkımız sandığa gidip tercihini yapsın. Ya demokrasi yada mevcut durum arasında tercih yapsınlar. Bizim tercihimiz demokrasiden yana, insan haklarından yana, özgürlükten yana ve adaletten yanadır.

-Batman’da seçmen artıyor. Sandığa gitmeyen çok seçmen var. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Sandığa gitmeme nedenleri umutsuzluktu. Bakın İstanbul Büyükşehir seçiminde ben 6 otobüs kaldırdım ve gidip oy kullandılar. En son bir kızımız kalmıştı. Diyarbakır'dan uçak bulamayınca, kendisini Mardin'den gönderdik. Şimdi ki gençler Türkiye'nin neresinde olursa olsun gidip oyunu kullanacak. Gençler bizden daha umutlu ve heyecanlı. Bizler gençlerin çok gerisindeyiz. Dün misal partimiz tıklım tıklımdı ve çoğu da gençlerdi. 3 odada da yer yok. Partinin önü keza öyle kalabalık.  Temsilcimiz olmayan hiç bir mahalle yok. Her köyde temsilcimiz var. Sandık görevlilerimiz hazır. Mahalle temsilcilerimiz keza öyle. Yarın sandığa gitsek hemen listelerimizi hazırlayıp seçim kuruluna verebilecek noktadayız.