Batman’da elektrikli şarj istasyonu sayısı 25’e yükseldi

*49 Yıllığına Türkiye genelinde Şarj Operatörlüğü yetkilendirme yetkisi alan Turuncu firması Genel Müdürü elektrik mühendisi Tahsin İpekyüz, Batman Çağdaş’a konuştu. İpekyüz, Batman’da elektrikli şarj istasyon sayısının 25’e yükseldiğini söyledi ve ekledi; “Hedefimiz Batman’da bu rakamı 50’ye çıkarmak.”

*Antik kent Hasankeyf’i önemsediklerini de belirten İpekyüz, “Hasankeyf bizim için önemli. Bir ana yol kesişme noktasında. Mardin, Midyat ve Batman arasında önemli bir noktada. Turizm noktasında Batmanımızın en değerli ilçesi” dedi.

-Batman’da bir ilki gerçekleştiriyorsunuz. Elektrikli şarj istasyonları kurmaya başladınız. Şarj kurma öyküsü nerede ve nasıl başladı?

Biz bir ARGE firmasıyız. Yeniliklere açık olan ve ürün geliştiren bir firmayız. Yaklaşık 3 yıl önce bu alana ve sektöre bir ilgimiz oldu. Daha sonra iş ortaklıkları için Avrupa'da bir kaç firmayla iş ortaklığı anlaşmalarını yaptık. Bunlar olurken Türkiye'de bununla ilgili bir yönetmelik ve lisans yoktu. Bu 2022 yılının ilk çeyreğinde yönetmelikler çıktıktan sonra firma olarak Türkiye de böyle bir sektöre girme kararı aldık.

-Firmanızın merkezi neresi?

Batman merkezli bir firmayız ancak şubelerimiz de var. Van'da şubelerimiz bulunuyor. İstanbul Organize Sanayi Bölgesi'nde ürünlerimizi geliştirdiğimiz bir yerimiz de var. Tabi elektrikli şarj cihazı değil de başka ürünleri geliştirdiğimiz bir yer.

-2022'de Başladığınız bu işe Batman'da kaç istasyon kurdunuz?

2022'nin Ortalarında yetkilendirme lisansımızı aldık. 49 Yıllığına Türkiye geneli bir şarj operatörü olarak hem istasyon kurma hem de yetkilendirme yetkimizi aldık.  Bu yetkilendirme ile birlikte biz 50 noktamızı Batman ve Diyarbakır'da kurmak istedik. 2022'nin bitimi ile birlikte Batman'da 20 tane şarj istasyonumuz faal.  Diyarbakır hakeza. 2023'ün Ocak ayının sonlarına doğru toplamda 55 noktamız aktif olarak görev alacak. Bütün sistemlerimiz hazır ve bu sistemlerin hepsi EPDK’ya entegre olan istasyonlardır.

-Şuan da enerji ile çalışan araçlar var ve bu araçların enerji ihtiyaçlarını karşılayacaksınız. Bu istasyonları nerelerde kurmayı planlıyorsunuz?

Bunlar her noktada her yerde olması gereken cihazlardır. Bu bir Site de olabilir. Ya da bir ev, lokanta, otel yada restorant da  olabilir. Her nokta da olması gereken bir ihtiyaç. Burada iki öncelik var. Otoban üzerinde hızlı şarjlar. Bunlar 30 dakika ile 8 dakika arasında hızlı şarj eden cihazlar. Birde 2 saat ile 6 saat arası şarj eden cihazlar da bulunuyor. Her noktada olması gereken cihazlar.

- Önceliğiniz nereler ?

Önceliğimiz araç ve insan sirkülasyonlarının fazla olduğu noktalar. Bunlar neresi? Şehir merkezleri, konaklama ve dinlenme yerleri. Biz EPDK’ya bağlı bir firma olmamızdan dolayı kamusal bir hizmet sunuyoruz.

-Sürücü aracına enerjinin miktarını nasıl belirleyecek?

Siz aracınız ile şarj istasyonu merkezine gece yarısı gittiğinizde orada internetinizin olması yeterli. Bizim mobil uygulamalarımız var. İos ve Android uygulaması indirilerek kendi telefonlarında mobil üzerinde hem havale, hem kredi hem de peşinat olarak ödeme yapılabilir. Enerjinin yönetilmesi akıllı bir sistemle olacak. İster evinizde ister başka bir yerde siz kendi aracınızı şarj etmesi için izin verebileceksiniz.

-Cihaz kurulduktan sonra vatandaşı aydınlatacak bir bilgi kılavuzu var mı?

Kare kodlarımızla bilgiye girildikten sonra nasıl şarj edeceğinizin bilgisi mesajla araç sahiplerine gelecektir.

-Bu kurulum cihazı her iklime uygun mu?

Elbette. İster en sıcak ister en soğuk yerde olsun. Mevsimlere ve sıcaklıklara uygun şekilde çalışacak cihazlarımız var.

-Hedefinizde kaç şarj istasyon noktası kurmak var?

Fizibilite çalışmasında şöyle bir hedef koyduk. 2025'e kadar yaklaşık 450 noktada hızlı şarj cihazını devreye sokmak. Bizim için belirlediğimiz 2030 hedefi önemli. Biz Türkiye geneli toplam 1000' e yakın şarj istasyonunu hizmete sokmak istiyoruz. Hizmetimizi Türkiye geneline sunmak istiyoruz.

-Pilot olarak seçtiğiniz yerler oldu. Tabi 2030 yılına kadar tüm hedefinizi gerçekleştireceksiniz. Biraz konuyu açar mısınız?

Biz bu hizmeti yaparken bir de teknolojinin gelişmesine ön ayak olacağız. Teknolojiyi takip edeceğiz. Kendi AR -GE ve ekibimizle hem yazılım anlamında olsun hem de ürün çeşitliliği anlamında, ürünün teknolojisi anlamında bunu geliştireceğiz. Bu kablosuz dediğimiz bir hizmet olacak. Ar-ge çalışmalarımız olacak.  Araç örnek veriyorum. Gittiği yerde hızlıca şarjını alıp yoluna devam edecek.

- Şoförler limiti nasıl belirleyecek?

Yakıt gibi düşünün. Ne kadar dolduğunu mobil uygulamadan görebileceksiniz. İstediğiniz zaman kendiniz limiti sonlandırabileceksiniz. Zamanı varsa aracı fuller yoksa da yola devam eder.

-Sürücüler, enerji ile çalışacak aracı aldığında kafasında endişe olmayacak anladığım kadarıyla?

Türkiye'nin en Batısı ile en Doğu’su 2023’ün ilk çeyreğinin sonlarında mart ve nisan ayının sonlarına doğru 1500 noktada otoban üzerinde şarj istasyonları kurulacak ve aktif olacak. İnsanlar güvenilir bir şekilde dilediği gibi seyahat edebilecek. Benim İstanbul’da Nisan ayında uluslararası bir fuarım var. Bu fuara elektrikli arabam ile gönül rahatlığıyla gideceğim. EPDK bize öncülük ediyor. Nasıl öncülük ediyor? Şuan EPDK bir uygulama üzerinde çalışıyor. O uygulama da kısa bir süre sonra İOS ve Android uygulamalarında kendine yer bulacak. Hangi şehirde hangi noktada nerede şarj istasyonun olduğunu gösteren bir aplikasyon yayınlayacak. Batman'da şu yerde şu noktada nerede şarj istasyonunun olduğunu görebileceğiz. Yani rahat bir sistem.

-Yerel yöneticiler bu projenize nasıl bakıyor? Yöneticilere, odalara ve STK'lara bir çağrınız var mı?

Herkes bunu kullanmak zorunda. Bütün illerdeki yöneticiler bu projeye öncülük etmek zorunda. Yatırımcının önünü de açmalıdır. Bu kamusal bir hizmettir. Yatırımcının önü açılırsa şehir gelişecek. Bakın ciddi anlamda bir şarj istasyonu ağı olursa insanlar kendi kendine "Ben rahatça Batman'a elektrikli aracımla gidebilirim" ya da burada elektrikli araba satacak olanlar "Ben rahatlıkla elektrikli araç alıp satabilirim" diyebilecek.  Ekonomik bir döngü olacak. Burada temel şey istasyondur. İstasyon varsa ekonomik anlamda ciddi bir sirkülasyon oluşur. Hem de Batman’ın gelişmesi için ciddi bir katma değer katar.

-Peki şarj cihazları 24 saat hizmet verecek. Bir elektrik kesintisi ya da arıza da nasıl olacak. Şarj cihazlarının kurulumu nasıl olacak?

Dağıtıcı firmalar ortak ancak EPDK bize şöyle bir öncelik de veriyor. Kendi enerjinizi depolama yöntemiyle de kurma sistemi verebiliyor. Şuan ana yük dağıtım şirketlerinden aldığımız enerjidir.

-Batman'da kurduğunuz istasyon sayısı ne kadar? Artırmayı düşünüyor musunuz?

Şuan 25 adet. Yerel yönetimlerle birlikte iş ortaklığı önemli. Şuan Batman'da ekstra bir 50 noktada şarj istasyonunu yatırım olarak gerçekleştirebiliriz. Yerel yönetimden teklif geldiği takdirde sayıyı artırırız.

-Turizm güzergahında Hasankeyf önemli bir yer. Hasankeyf de kaç istasyon kurdunuz ve hedefiniz nedir?

Hasankeyf bizim için önemli. Bir ana yol kesişme noktasında. Mardin, Midyat ve Batman arasında önemli bir güzergahta. Turizm noktasında Batman'ımızın en değerli ilçesi. Bazı şeyler geniş vizyonla olur. Bugün dışarıdan bir turist geldiğinde hizmetten memnun kalırsa hepimiz seviniriz. Şarj istasyonlarının çokça kurulması lazım. Çünkü Hasankeyf önemli bir noktada. Firma olarak bizim Hasankeyf de ana yolda hızlı bir şarj cihazımız var. Bu hizmeti veriyoruz. Birisi Hasankeyf’e gittiğinde bu hizmetten yararlanabilir. Elektrikli araç hayatın bir gerçeği olacak. Yakıtla çalışan araçların yerini şarjlı araçlar yer alacak. Bazı araçların üretimi de durdu.

-Bize biraz da kendinizden bahsederseniz. Tahsin İpekyüz kimdir?

 Ben Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Bademli köyünde doğmuş biriyim. Mesleğim elektrik mühendisliği. 25 yıldır Batman'da yaşıyorum. Artık Batman'lı sayılırım.

-Son olarak ne söylemek istersiniz?

Önünü gören ve teknolojiyi destekleyen bir kesim artık bizi tercih ediyor. Önceleri bu hizmeti sunduğumuz zaman insanları ikna etmekte zorlandık. Kamu hizmeti sunuyoruz ama kamusal anlamda destek göremediğimiz gibi muhatap da bulamıyorduk. Yakın zamanda ilk yerli aracımız yolda olacak ve bunu ilk alacak olan da kamu kurumları. Yerel yönetimlerin bunun önünü açması ve destek olması gerekir.