İş insanı Seyfettin Bulut, sulh ve hayırsever merhum Necat Nasıroğlu’nun iş dünyası için rol model olduğunu söyledi ve ekledi;

*Geçmişte bölgede yapılan barajlarda taşeronluk yapan Batmanlı iş insanı Seyfettin Bulut, Fernas Şirketler Grubunun altyapısında yetiştiklerini söyledi. Bulut, “İş dünyasına her yönüyle rol model olan merhum Necat amca, bire bir işin başındaydı. Hem merhum Necat amca hem de Fernas’ı kendimize örnek almalıyız” dedi.

*Güneş enerji sistemine yönelik proje düşündüklerini Seyfettin Bulut, “OSB’deki tesisimizi büyütüp doğalgaz istasyonları yapmayı düşünüyoruz. Eldiven fabrikası projesi de düşünüyoruz” diye konuştu.

-Çocukluğunuz Bağlar Mahallesi’nde geçti. Bağın bitişiğinde top oynarken ve koştururken, hiç birimizin aklında bu meslekler yoktu. Hayat ve yaşam koşulları sizi farklı bir sektöre yönlendirdi. Kafanızda var mıydı bu sektör?

Kesinlikle yoktu. Müteahhit ve iş adamı olacağım kesinlikle aklıma gelmezdi. Öğretmen olma hayalim vardı ama nasip olmadı. Geçmişte bir traktörümüz vardı ve inşaatlara kum çekerdik. O zamanlar Batman'da kamyon da pek yoktu. Bir kaç kişinin traktörü vardı. Gece-gündüz hafriyat işleri yapardık. İnşaatlara kum çekerdik. Anlattığım yıllar 70 ve 80'lı yıllar. Zamanla bu mesleğin de bir kıymeti kalmadı.

-Allah rahmet eylesin. Sonralar rahmetli iş insanı Necat Nasıroğlu ile yollarınız kesişti. Nasıl oldu?

Diyarbakır-Sarıca petrol sahaları vardı. Diyarbakır'dan 30 kilometre dışarıda kalıyor. Fernas orada bir iş almıştı. 5 kilometre bir boru hattı almıştı. Bu işi de Salih Arslan’a vermişlerdi. Biz de bu işle tanıştık. Gece de Sarıca sahasında kalıyorduk. Bir tane konteynr vardı. Mutfak olarak kullanıyorduk. Temmuz ayı sıcaklığında içecek soğuk suyumuz dahi yoktu.

-Bu anlattığınız yıllar 1980 darbesi sonrası mıydı?

Evet, 1986 yılında. 38 yıl önce rahmetli Necat amca ile beraber kaldık. Zor şartlarda çalıştık. Banyo yapacak imkanımız dahi yoktu. Diyarbakır çayında banyomuzu yaptık. Zamanla Fernas işleri büyüttü. Necat amca birebir işlerin başındaydı. Boruları elle kaldırıp montaja veriyorduk. Fernas’ın önü de zamanlar Raman da aldığı işlerle açıldı.

-Batman’ın iş dünyası istediği işi yapabiliyor mu? Batıda referans ne durumda?

Biz Fernas’ın alt yapısında büyüdük. Biz de Türkiye’nin farklı noktalarında çalıştık. Trakya bölgesinde çalıştık. İstanbul merkez de çalıştık. Konya Kulu, Yozgat Şefaatli de çalıştık. Karadeniz bölgesinde çalıştık.

-Son yıllarda Organize Sanayi Bölgesi’nde güzel bir atölye yaptınız. OSB ile buluşmanız nasıl oldu ve bundan sonraki projeleriniz nelerdir?

Fernas burada sağ sahip, sol sahil, Garzan ve Şirvan baraj işlerini aldılar. Tabi bu işi alınca bize de iş çıktı. Zamanla da OSB’ye müracaat edip geldik. İşleri daha da büyüttük.  Şuan da sağ sahil sol sahil, Garzan ve Şirvan işleri de bitti. İşimizi büyütmeyi ve farklı sektörlere girmeyi düşünüyoruz.

-İlerde Hırdavat üzerine de yatırım yapmayı düşünüyorsunuz?

Evet. Çünkü hırdavat geniş bir yelpaze. Diyarbakır, Gaziantep ve Adana’da gördüm. Batman’da yok. Buradaki fabrikamızı genişletip doğal gaz istasyonları yapmayı düşünüyoruz. İkincisi eldiven fabrikası var aklımızda. Hem tıbbi hem de işçi eldivenler. Büyük bir proje. İstihdam sayısını da artıracak bir proje. Güneş paneli enerjisine yönelik projemiz de var.

-Güneş Enerjisi Sistemi projeniz de var…

Evet kafamda var. Biliyorsunuz köylerde elektriğin çok yükselişe geçtiği bu dönemlerde köylüler arayışa geçmiş. Bazı köylerde gördüm. Köyün bir noktasında 10 ya da 15 panel. Kendi enerjisini kendileri üretiyorlar. Devletin de ciddi destekleri var. İş insanı Adnan Coşkun’a projemi anlattım. Kısmet olursa girmeyi düşünüyoruz.

-Batman’da hep benzer yatırımlar yapılıyor. Farklı sektörlere de girmek gerekmez mi?

Elbette. Bakın doğal gaz istasyonları bölgede nadir. Yine eldiven sektörü bölgemizde yok. Gaziantep’te var. Bizim iş dünyasında taklitçilik yaygın. Biri bir iş yapsa diğeri onun benzerini yapıyor. Taklitten uzak durmak gerekir. Taklitçilik sektörü küçültür ve birçoğunu da iflasın eşiğine getirir. Bunun için yeni arayışlara girmek lazım.

-İş dünyası gözüyle yatırımcıya demek istediğiniz bir şey var mı?

Doğru tespit yapılırsa, bölgemizde genç nüfus da var. Bu şehrimiz için bir avantaj. Bakın Batman’da Fernas’ı kendimize örnek almalıyız. Rol model olarak örnek almalıyız. Doğru tespitler yapmamız lazım. Farklı alanlarda doğru tespitler yapılırsa olumlu sonuçlar alınır.  Batı’da biz çalıştıracak eleman bulamıyoruz. Burada çocuk sayısı fazla. İş alanı yaratırsanız işçi de var.