Batman’ın lezzet duraklarından Şirin Ocakbaşı’nın işletmecileri Hüseyin Toparlak ve Şaban Orhan, Batman’ın gastronomide iddialı olduğuna söyledi.

*Batman’ın lezzet duraklarından Şirin Ocakbaşı’nın işletmecileri Hüseyin Toparlak ve Şaban Orhan, Batman’ın gastronomide iddialı olduğuna söyledi. Toparlak ve Orhan, “Batman gastronomi festivallerinde daha iyi tanıtılmalı” diyor…

*2003 Yılında kurulan Şirin Ocakbaşı’nın öyküsünü anlatan Hüseyin Toparlak ve Şaban Orhan, “Büyüğümüz merhum Şirin Toparlak’ın markalaştırdığı bu mekanı büyük bir sorumlulukla daha iyi yere getirebilmenin çabası içindeyiz” diye konuştular…

-Şirin Ocakbaşı’nın kuruluş öyküsünü anlatır mısınız?

Şirin Ocakbaşı 2003 yılında büyüğümüz merhum Şirin Toparlak tarafından kuruldu. Tabi büyük bir sorumlulukla o emaneti biz taşıyoruz.

-Personel sayınız kaç?

Şirin Ocakbaşı’nda 27 personelimiz var.

-İşletmeniz aynı zaman da merhum Şirin ağabeyin ismini taşıyor. İşletmenizin ismi merhum Şirin ağabeyin buluşu mu yoksa siz mi markalaştırdınız?

Rahmetli ağabeyimin buluşuydu. O’nunla birlikte markalaştırdık. 

-İşletmenizde yönetici konumunda kaç kişi var?

İki kişi olarak burayı yönetiyoruz.

-Bu mekanın kurucusu Şirin Toparlak’ı ne zaman kaybettiniz?

Pandemi döneminde kaybettik. Mekanı cennet olsun.

-Şirin usta iyi bir kasaptı ve etten iyi anlardı. İyi bir ızgara ustasıydı. Siz, onun ızgara ilkesinden mi  yola çıkarak mı sulu yemeği ikinci plana attınız?

Evet, daha çok ızgara ve saç tava üzerine ağırlık verdik. Bölgede gastronomi alanında sulu yemekler olsun, kültürel yemeklerimiz olsun bu alanda da açılmayı düşündük. Ama şimdi ‘marka’ olarak marka değerimizi bunun üzerine kurduğumuz için marka değerimize sahip çıkmak amacıyla şimdilik bu şekilde devam ediyoruz. Tabi zaman ne gösterir, onu bilemeyiz. Merhum Şirin ustanın bir prensibi vardı. Derdi ki, ‘İyi yaptığım şeyi yaparım…” İşte biz bu ilkeden dolayı diğer alanlara açılmıyoruz. Gastronomi alanında daha çok gelişmememizin nedeni bu. Merhum ağabeyim Şirin Usta, kasaplıktan geldiği için ızgara ve saç tava alanıydı.

-Batman-Siirt çevre yoluna geldiğinizde kaç tesis vardı, bu güzergahta?

Eskiden sadece biz vardık. Şuan da bir işletme daha var. Eskiden sadece Şirin usta vardı. ‘Batman-Siirt çevre yolu Şirin Ustayla anılırdı.  Rahmetli Şirin abimizin bu cadde üzerindeki esnaflara dillendirdiği bir sözü vardı. Derdi ki; ‘Burada olan diğer esnafların bana ödeme yapması lazım, çünkü caddeyi ‘cadde’ yapan ve yoğunluğu sağlayan biziz. Bu caddeyi biz tanıttık.’ Şirin Ocakbaşı’nın bu güzergahla anılmasından da mutluluk duyuyoruz.

-Müşteri potansiyeliniz daha çok kimlerden oluşuyor ve  özel günler için yemek hazırlıyor musunuz?

Özel günler için de çalışmalarımız oluyor. Batman’da yemek lezzetine önem veren iş dünyasından bir çok isim mekanımızı tercih ediyor. Üstelik misafirlerini de burada ağırlıyor. Dışarıdan misafiri gelen, daha lezzetli, güzel, damağa hitap eden ve taze ürünleri müşteriye sunduğumuz için özellikle bizi tercih ediyorlar. Tur operatörleri de müşterilerini bize getiriyor.

-Ağırlıklı olarak müşterileriniz hangi kesimden?

Daha çok sanayi ve ticaretle uğraşan müşterilerimizin misafirleri oluyor. Fakat her kesimden de müşterimiz var.

-Batman’da gastronomi de iddialı bir şehir mi? Neredeyiz bu noktada?

Gastronomi de tanıtım olarak eksikliğimiz var ama lezzet olarak bölgede çok özel bir yere sahibiz. Dışarıdan gelen misafirlerimizden de bunu duyuyoruz. Tabi gastronomi alanında daha fazla tanıtıma ihtiyacımız var. Bu konuda yöneticilerimize büyük görevler düşüyor. Lezzet olarak misafirlerimiz son derece memnun.

-Dışarıya siparişlerinizi nasıl ulaştırıyorsunuz?

Motorize ekiplerimiz var. Kendi araçlarımızla müşterilerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Paket hizmetimiz de var.

-Yemek menünüzde ne var? Müşterileriniz daha çok ne tercih ediyor?

Izgara alanında Batman’ın en zengin menüsüne sahibiz. 30 kadar ızgara çeşidimiz var. Müşterilerimizin bizden memnuniyetlerini ifade ettikleri bir diğer konuda mezelerimiz. Artan maliyetlere rağmen müşterilerimize sunduğumuz ikramlardan geriye gitmiyoruz. Kaliteden hiç bir zaman ödün vermedik vermeyiz de. Pandemi’den sonra maliyetler arttı. Birçok işletme kısıtlamaya giderken, biz hiç bir şekilde kısıtlamaya gitmedik. Bunu müşterilerimiz de görüyor ve zaman zaman dile getiriyorlar. Çoğu müşterilerimiz ‘Sizin meze bolluğunuz, kaliteniz ve porsiyon büyüklüğünüz hiç bir zaman değişmedi’ diyor. Bu da bizi mutlu ediyor.

-Mezelerinizde neler var?

Mantar var. 5 çeşit salata var. Mehir var. Puf ekmek ve fındık lahmacun da var. Dört mevsimde de bu mezelerimiz var ve asla fiyatlara dahil değil. Mezelerimiz fiyatlara eklenmiyor.

-Sizler için öncelikli olan nedir?

Bizim için müşteri memnuniyeti ön planda. Bir de kalite. Müşteri memnuniyeti ve kalite önceliğimizdir. Bizim için malzeme çok önemlidir. Çünkü kötü domatesten iyi bir salata yapamazsınız. Her şeyden önce kalite önemli.

-20 Yıldır marka olan Şirin Ocakbaşı’nın bundan sonraki hedefi nedir?

İlerde daha büyük bir yer, potansiyeli daha yüksek ve fiziki olarak daha çok müşteri ağırlayacak bir yer düşünüyoruz. Müşterilerimize memnuniyeti daha yüksek ve daha ferah bir mekanda hizmet vermek bizim en büyük hedefimiz.

-Ramazan ayları gelince açık oluyor musunuz?

Evet, Ramazan ayında iftar saatinde her zaman açığız. Hiç bir zaman müşterilerimize kapılarımızı kapatmıyoruz. Hatta depremin ilk günlerinde 24 saat açık kalarak vatandaşlara kapımızı açtık. Çay, su ve diğer ikramlarda bulunduk.

-Turizm güzergahındasınız. Buradan Hasankeyf, Midyat ve Mardin’e gidenlere ‘Gelin burada misafirimiz olun diyorsunuz.  Önümüz bahar, havalar ısınınca bahçenizi ve aile yerinizi açıyorsunuz.

Her sene bazı yenilikler yapıyoruz. İş potansiyeli, maliyetlerin artışından dolayı bizde müşterilerimizin istek ve taleplerine göre yenilik yapıyoruz.

-Yemekleriniz ne ağırlıklı?

Izgara ve saç tava da iddialıyız. Yaklaşık 30 ızgara çeşidimiz var. Bazı ürünler sadece burada var. Başka işletmelerin bu denli ızgara çeşidi yok.  Bu bizim müşterimize sunduğumuz bir artı. Müşterilerimize daha çok çeşit sunmak amacımız.

-Ustalarınız ağırlıklı olarak nereli?

Dışarıdan getirdiklerimiz de oluyor ama ağırlıklı olarak Batman’dan.

-İşletmenizde yemeklerden sonra müşterilerinizin yiyebileceği tatlı çeşitleri de var mı?

Tabi var. Biz de künefe ve katmer de var. Izgaranın yanında gidebilecek tatlı çeşidimiz var. Ürettiğimiz ürünlerin çoğu da kendi fırınımız da çıkıyor. Ekmeğimiz ve tatlılarımızı kendi fırınlarımızda çıkarıyoruz.

-Izgaralarınız lezzetli. Böylesine lezzetli eti nasıl buluyorsunuz?

Biz kasapçılıktan gelmeyiz. Eti çok iyi tanıyoruz. Rahmetli Şirin usta da çok iyi bilirdi. Ben de kardeşi olarak 30 yıl yanında yetiştim. Bütün etleri ben seçer, mutfakta hazırlarım ve etin terbiyesini yaparım. Ustalar da pişirir.

-Batman'da etin lezzeti nereden geliyor?

Batman’da yazların uzun olması etin lezzetli olmasında büyük faktör. Batman’da bitki örtüsü çok. Yazın uzun olmasıyla ot ve bitkiler tuzlu oluyor. Bundan dolayı Batman’ın eti lezzetlidir.  Yazın uzun olması eti lezzetli kılıyor.  Bitki kurudukça verimi çok olur. Dolayısıyla et lezzetli oluyor. Kuru bitki ete lezzet verir.

-Gastronomi de reklamımızı yapabiliyor muyuz?

Yani iyi reklam yapamıyoruz. Daha çok festival ve tanıtım yapılmalı. Keza turizm alanında fuarlar yapılmalı. Bunlar yapılırsa biz  de lezzetimizi tanıtırız.

-İşletmenize gelen müşteri, hangi yemeği yemeli?

Karışık ızgara ve saç tava yiyebilir. Değişmez iki lezzet.

-Müşterilerinize bir mesajınız var mı?

Müşterilerimize şunu demek istiyorum. Biz de müşteri memnuniyeti önemli. Müşterilerimizin bize olan güveni ve desteğini hiç bir zaman boşa çıkarmadık. Şirin Ocakbaşı var olduğu sürece bu lezzette ve kaliteden ödün vermeyecek. Kalite çıtamızı her zaman yüksek tutmak için elimizden geleni yapacağız. İnşallah müşterilerimize daha ferah, büyük ve kaliteli hizmet sunmak bizim en büyük hedefimiz.  Biz rahmetli Şirin abimizin ismini yaşatmaya devam edeceğiz. İsmini daha da markalaştırmak için elimizden geleni yapacağız. Dileriz, müşterilerimiz bizden memnundur.  Biz de onlara gecemizi gündüzümüze katıp işimizi yapıyoruz.