Eskiler hep sıcaklığıyla

Yer etmiş hafızamızda

Günümüz ve gelecek günler

Daha iyi olsa da

Eski günlerimiz

Bizim yaşam kaynağımızdır

Aktıkça yenilenen

Aktıkça coşan

 

   Diğer şehirlere göre bazı konularda şanslı sayılırdık. Çünkü sürekli yenilenen insanlar arasında biz hem renkleniyor hem de yeni kültürleri tanıyorduk henüz küçük yaşlarımızda.

   Batman’da doğmanın ve Batman’da yaşamanın diğer illere göre birçok eksiği olsa da insan çeşitliğinin çok büyük bir şans olduğuna inanıyorum.  Diğer il ve ilçeleri düşündüğümüzde oraya yıllar, on yıllar, hatta yüz yıllar önce yerlemişler. O şehir oraya ilk yerleşenlerin yaşı kadardır, o yüzden insan hareketliliği minimum düzeydedir.

   Batman çok gençtir, yeni gelinler gibi nazlıdır. İlk yerleşenlerle, sonradan gelenler hep birlikte yaşadılar ve bu güne hep birlikte geldiler. Kimin yerli kimin yabancı olduğu bilinmez oldu. Çünkü herkes hep birlikte Batman’a, Batman’da onlara sahip oldu. İşte Batman’ı dğer illerden ayıran bir özellliği daha.

   Batman’da neler yapardık eskiden? sokaklarda oynardık, evimizin dışında üstü açık evimizdi sokaklar. Ülkemizde sokak kelimesi, çok kötü bir yermiş gibi kodlanmış âdeta! Sokak çocuğu dendiğinde en kötü çocuk, ki kötü çocuk yoktur!

   Batman’da çocuklar sokakta büyür ve en mutlu çocukluğu yaşarlar o sokaklarda ve o sokaklar onların ilk ve en korunaklı kreşleridir. O yüzden sokağa aftedilen her olumsuz kelimenin karşısında sesimi her zaman yükselttim.

      Batman’da neler yapardık eskiden? Batman Çayı’na yüzmeye giderdik, ki çocuk yaşımızda çayın uzaklığı bin fersah gelirdi bize, ama her zaman zevk ve heyacan yaşardık oraya giderken mesafeyi hiç düşünmeden.

   Batman’da neler yapardık eskiden? Sinemaya giderdik, yazlık ve kışlık sinemalarımız vardı. Bir de çok konforlu kışlık Site Sinema’mız vardı. Orası herkesin rüyasını süslerdi. Oradaki koltuga oturan herkes kendini aristokrat çocuğu sanırdı.

      Batman’da neler yapardık eskiden? Oynardık, gezerdik, yeni yeni arkadaşlıklar edinirdik ve hep yenilenirdik ve kardeşçe mutluca yaşardık.