*Önümüzdeki günlerde partilerin belirleyecekleri ‘Milletvekili aday listeleri’ bu hafta ağır topların da ekleneceğine dikkat çekmiştik. 20 Gündür ismi gündemde olan iş insanı Ferhat Nasıroğlu da adaylığını dün resmen açıkladı ve AK Parti’de Milletvekili aday adaylık başvurusunu yaptı…

*14 Mayıs seçimleri için Milletvekili aday adaylığı sürecindeyiz. Bu hafta sonuna kadar aday adayı sayısının da artmasını bekleniyor. Aday adayları için de kuşkusuz seçmenin de yorumu da oluyor.  

SİYASETTE YENİ YÜZLER

14 Mayıs’taki Genel seçim için ‘Milletvekili aday’ adaylığının başvurularının sürdüğü şu günlerde sürpriz adaylar da ‘Milletvekilliği’ başvurusunda bulunuyor.

20 Gündür ismi gündemde olan iş insanı Ferhat Nasıroğlu, mesainin ilk gününde başkentten Batman’a gelerek ‘Adaylık’ için müracaatını AK Parti İl Teşkilatına yaptı.

Nasıroğlu ailesi yıllar sonra siyasete yeni bir yüzle çıktı.

Nasıroğlu aile fertleri, yıllarca babaları merhum Necat Nasıroğlu’nun izinden giderek kendi alanlarında başarılı oldular.

Batman’da bir süredir herkesin gözü Nasıroğlu ailesindeydi.

Siyasete girip girmeyecekleri hep konuşuldu.

Geçen haftada konuğumuz olan iş insanı Nasıroğlu ile hafta sonu yaptığımız sohbette; “Biz de kararımızı verdik ve artık aktif siyasetteyiz” diyordu.

Nasıroğlu ailesi, iş dünyası kimliğiyle Türkiye’nin hemen her yerinden tanınan bir aile.

Türkiye’de 20 bini aşkın istihdam alanı yaratan bu aile fertlerinden Ferhat Nasıroğlu, artık önümüzdeki seçimlerde AK Parti’nin Batman 1’nci sıra milletvekili adayı olacağı herkesçe biliniyor. Siyasetten çok ‘Hizmet’i düşündüklerinin altını çizen Nasıroğlu, bir süredir yakın çevre ve dostlarıyla istişare de bulunduklarını da söylüyordu;

“Her şeyden önce memleketimizin ihtiyaç duyduğu hizmetleri yerine getirmek öncelikli görevimiz olacak. Artık Batman’a neler kazandırabilirizin çabası içinde olacağız. Bugüne kadar hep işimize odaklandık. Şehrimizden de asla kopmadık. Her ne kadar Ankara’daysak, bir ayağımız da Batman’da oldu. Bu topraklarda doğduk ve bu toprağa hizmet vereceğiz. 14 Mayıs seçimlerinin ülkemiz ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.”

Evet uzun bir aradan sonra artık siyasette yeni yüzleri göreceğiz.

Bu da siyasetin güzel yüzü...

*****

KADROLU ADAYLAR MI?

50 Yılı aşkındır siyaseti izleyen değerli bir dostumuzla hafta sonu sohbetimiz siyaset üzerindeydi.

Eski siyaset ile şimdi ki siyasetçileri değerlendiren dostumuz; önemli bir ayrıntıya dikkat çekiyordu; “Nedense bazı partilerde kadrolu adaylar, değişmiyor.”

Siyaseti çok iyi tahlil eden dostumuz yerel gazetelerin birinci sayfalarına göz atarken, kendisini tutmadan verip veriştiriyordu;

“Son 20 yıldır bazı partilerde kadrolu aday adayları var. Bıkmadan usanmadan gerek yerel ve gerek milletvekili seçimlerinde ‘adayım’ diyorlar. Yanlış anlaşılmasın kimseyle bir problemim de yok. Bir siyasi çekişmem de yok. Manzaraya baktığımda bazen bazı arkadaşlara ‘Siz yorulmadınız mı? Nereye kadar bu adaylık sevdası sürecek. Bu işte emeklilik yok mu? Allah aşkına her seçimde de aday olmayın. Farklı bir fotoğraf görmek istiyoruz.’ Acaba bu aday adayı arkadaşlar, devasa afişleri kentin dört bir yanına yansıttıklarında seçmenin kendileriyle ilgili ne yorumlar yaptıklarını biliyorlar mı? Hepsini de biliyor ve tanıyorum. Bazen onların da adına üzülüyorum. Çünkü seçmenin onlarla ilgili en ufak bir sempatisi de olduğuna da inanmıyorum.”

50 YIL ÖNCESİNİN SİYASETİ!

Elbette her parti seçim arifesinde müracaat aday sayısının artmasını ister.

Büyük partiden küçüğüne kadar tüm partilerin beklentileri; daha çok aday adaylığı başvurusunun olmasıdır.

Arkadaşımız bir gerçeğe daha temas ediyordu.

Bakın neler söylüyordu;

“Batman siyasetinde şu ana kadar ben de heyecan yaratacak bir aday şuana kadar görmedim. Vizyonu olan ve siyasi bilgi birikime sahip bir aday çıkarsa da takdir etmekle kalmayıp oyumu da veririm. Çünkü amaç memleket meselesi ise aday kalibresi yüksek adayların olmasını isterim ama ne yazık ki Batman siyasetinde böyle bir aday profili yok. Şu ana kadar hep ön plana çıkan kadrolu adaylardır. Kimisi iki, kimisi üç, kimisi dört kez aday adayı olup bu ‘yarışta varım’ diyor. Seçmen bazı adaylara bakıp ahlanıyor, vahlanıyor. Oysa 50 yıl öncesini de bilirim. Siyasette haddini bilen, dengeleri gözeten ve herkesle barışık olan politikacılar vardı. İster istemez eski politikacıları arar olduk…”

Değerli dostumun şimdi ki aday adaylara bakış açısı böyle…

Sağlıkla kalın…