Yaşantımızda sevincin adı Bayram’dır

Dilediğimizde güzel günler

Bayramla biter her dilek

Yaşanan her güzel gün

Bayram tadında diye anılır

Bunun yanı sıra bayram

Hep güzel günleri çağrıştırmıyor.

Kara günleri olanlar için

Kapkaradır bayram

Görünce onları bayramı

Ve bayram sevincini

vermek isteriz onlara

bize ait sevinci ise

gömeriz içimize.

                Bayramlar tüm islam aleminde benzer heyecanlarla kutlanır. Birçok duygunun tercümesini içerdiği için bayram sözcüğü çok geniştir. Bu genişlikte; dinsel arınma, dinsel hatırlatmalarla geleneklerin birleştiği bir duygu saklıdır. Bayram günlerini değerli kılan en önemli etken huzurlu bir ruh  yaratmasıdır.

                Batman’da bayramlar güzeldi. Belki de diğer tüm şehirlerden farklıydı. Sabah olup da çocukların kuşlar gibi cıvıldaşarak kapıları çalması kadar insan ruhuna güzellikleri ve sevinci nufuz eden başka hiçbir duygu olmadığına inanıyorum. Çocuklar ve bayram birleşince eşine az rastlanan bir mutluluk yayılır insanın içine. Başka bir toplumda öyle bir ruh ve duygu birliği oluşmaz.

Batman’da bayramlar, aile  fertleriyle bayramlaştıktan sonra, gelen çocuklara ikram edilen şekerlerlerle geçerdi. Sonra akraba ve arkadaşlarla bayramlaşılırdı. Bayramlar, manevi duyguların güçlenmesi yanında, insanların yakınlaşmasını sağlaması, bayramların diğer önemli faktörüdür.

Çocukken bizlere alınan yeni giysiler sevinç yaratırken, özellikle alınan yeni ayakkabının sevinci, diğer sevinçleri gölgede bırakırdı, çünkü yeni ayakkabı anılarımızın en güzel yerine yerleşiyordu. Öyle ki, bayram ve ayakkabı adeta özdeşleşiyordu.  O yüzden bayramlarda birçok şey yaşanmasına rağmen bütün söylemler hep ayakkabı üzerine oturtulur ve hafızalarda öyle yer ederdi.

Bayramların üzücü hem de çok üzücü anları da vardı. Bayramı eknomik ya da başka sebeplerden dolayı, bizler gibi mutlululukla kutlayamanlar hep acı bir anı bırakmıştır herkesin üzerinde ve buruk bir sevinç yaşanmasına neden olmuştur hep.

Bayramların eskisi gibi heyecan yaratmaması üzücü. Tabii ki bu durum başka birçok kriterle bağlantılıdır. Ve bu kriterler hayatımızı etkiediği gibi bayramlarımızı da etkiliyor. Ama her şeye inat bayramlar bize hep güzel günleri hatırlatacak.

Nice mutlu ve sağlıklı bayramlara...