*Bizim hizmet yoksunu olmamızın birçok nedeni var. Batman’ın çözümsüz bunca sorununa rağmen maalesef sorumluluğunu bilmeyen bazı STK temsilcilerinin de rolü vardır. Önceki dönemlerde genel hizmetlerle uğraşmak yerine bireysel sorunlarla uğraşanların da bu hizmetlerin gecikmesinde büyük payları var…

*Bir dönem seçim bölgesi Batman olan eski Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek gibi karşılığı olan bir siyasetçiyi küstürdük. Oysa iki dönem Gaziantep’te siyaset yapan Şimşek, o sanayinin merkezine neler kazandırmamıştı ki? Keşke kendi kendimize gelsek de bundan sonra Batman için bir şeyler isteyebilsek…

HİZMETLERDE DAHA İYİ YERDE OLABİLİRDİK
Bu şehirde ne yazık ki ısrarlı ve bıktırıcı yazılarımıza rağmen henüz konunun muhataplarını tam anlamıyla harekete geçiremedik.

500 Yatak kapasiteli Hastane, Araştırma-İhtisas ve Tıp Fakültesi’nin önemine dikkat çektik.

Aradan yıllar geçti. Hala 500 yatak kapasiteli hastanenin proje ihalesinin gerçekleşmesini bekliyoruz.

Evet, bunu çok tekrar ediyoruz ama bir kez daha belirtmeliyiz ki, Batman bulunduğu konum ve çevredeki birçok İl’e oranla coğrafi konumu nedeniyle daha uygun olduğu halde; beklenilen hizmetleri  alamadı.

Bunda STK ve Oda temsilcileri, iş dünyası ile yerel medyanın da büyük rolü var.

Bunda geçmişte Batman’a atanan bazı bürokratların da hizmet etmek yerine süresini doldurma gayretlerinin de rolü var.

Bunda hizmet yoksunu olmasına rağmen uzun süre yerlerini koruyan bazı mahalle muhtarlarının da  rolü var.

Bunda Batman’ın çözümsüz bunca soruna rağmen geçmişte bireysel sorunlara ağırlık veren eski politikacıların da büyük rolü var.

Bunda şehrin genel sorunlarının çözümü konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeyen STK’ların da rolü var.

Bunda sorunların çözümünde yol gösterici olmayan yerel medyanın da rolü var.

Tüm bunların yanında gerek genelde gerekse yerelde hep yerimizde sayan ‘Şehir’ olduk.

GEÇMİŞTE FIRSATLARI DEĞERLENDİREMEDİK
Bir dönem Mehmet Şimşek, Bakanlığı memleketi Batman’da da geçirdi. Aktif politikadan ayrılmadan Şimşek, eski seçim bölgesi Gaziantep’e dönmüştü.

Bireysel sorunlardan bıkıp yönünü tekrar Gaziantep’e çeviren Şimşek, buradan umduğunu bulamamıştı.

Geçmişteki bazı politikacılar “Batman’a nasıl hizmet ederiz?” diye birlikte kafa yormayınca, memlekette bazı yatırımlar da geride kaldı.

Muhalefet milletvekilleri ise Batman’ın yerel sorunlarından çok uzaklar.

Bu şehirde bazı STK ve Oda Başkanlarının, şehrin sorunlarını başkente götürdüklerine hiç tanık oldunuz mu?

Onlar için bir yazılı basın açıklaması yeterli.

Geçmişten günümüze çok nitelikli bürokratlar da geldi ama bürokratların büyük çoğunluğu “suya sabuna dokunmadan, başımı ağrıtmadan görevimi tamamlayayım” derdinde oldu.

Biz yerel basın da bu süreçte görevimizi layıkıyla yapmadık.

Bunun birçok nedeni var ama kalemlerimizin keskinliği; bu şehrin genel sorunlarını gündeme getirmekte yok denecek kadar azaldı.

Ve kendi içinde birlik olamayan, sorunlarına sahipsiz kalan Batman’a kulaklarını tıkadı.

Çevredeki bazı illere dönüp baktığımızda Batman, artık yerinde sayan ‘İl’ oldu.

Keşke artık kendimize gelsek de bundan sonra Batman için bir şeyler isteyebilsek…

**************

ŞAHİN’İN BİR YILI DOLARKEN…
Vali Hulusi Şahin’in, Batman’daki görev süresinin üzerinden tam bir yıl geçti.

Geldiği günden beri bu şehrin sorunlarının üzerinde fazlasıyla duran genç bir Vali ile çalışmak bizler için de büyük bir keyif.

Vali Şahin, boş durmuyor.

Bu şehrin yatırımlardan nasibini alabilmesi için bir dizi projeyi de hayata geçirmeye çalışan Vali Hulusi Şahin’in, görev yaptığı süre içinde tespit ettiği çalışmaları ‘Batman İl Yıllığı 2019’ adlı kitabın lansmanı da bugün yapılacak.

Bir yerde ‘2019 Yılının Değerlendirme Toplantısı’nı içeren kitabın hazırlanmasında Vali Yardımcısı Ramazan Fani’nin de katkısını unutmamak gerek.

Zengin içerikli ‘Batman İl Yıllığı’ kitabında kamu kurumlarının yaşadıkları sorunların yanında bir de çözüm önerileri var.

Vali Şahin, sıra dışı bir ‘İl Yıllığı’ hazırlamış.

‘Sanayi şehri’ diye bilinen Batman, ne yazık ki son 10 yılda bu alanda geriledi. Sanayileşmede tabiri caizse Batman yerinde saymamış, gerilemiş.

Kısacası; Batman Vali Hulusi Şahin, bugün bizlere bir yılın değerlendirmesini yapacak ve büyük bir özveriyle hazırlanan kitabın tanıtımını da bizlerle paylaşacak…

Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ramazan çelik 2019-11-06 17:21:58

İyi ki varsın ız arif bey. Keşke sizin gibi bir iki yazan daha olsaydı. Ama nafile bence yine duyan olmazdı.

Avatar
Allah yar ! 2019-11-07 03:14:38

Batman'a bazı hizmetlerin gecikmesinin nedeni belli uzaklarda aramaya gerek yok sağda solda size "şu hastaneyi neden bu kadar yazıyorsunuz" diyen kişilerdir Arif bey, Size kim bu cümleyi kurmuşsa bilin ki hizmetin gecikmesinde az veya çok parmağı vardır O tür insanlar memleketi yiyip bitirdiler üstüne hala doymadılar O tür insanlar hizmetten, problemlerden anlamazlar inanın şu 500 yataklı hastanenin yeri tılmerç gültepe bölgesinde olsaydı şuan belki kaba inşaatı bitmiş açılışın hangi ayda yapılacağını konuşuyor olurdunuz arif bey. Siz gazetecisiniz tabiki yazacaksınız memleketin sorunlarını yüz kere gerekirse bin kere hatta sorun çözülünceye kadar yazacaksınız ne demek efendim "çok yazıyormuşsunuz" 3-5 rantçı'nın memleketi değil batman! nereye hizmet gerekiyorsa oraya öncelik verilmelidir ki şehirde homojen bir hizmet dağılımı olsun yazık günahtır ya 5 yıl oldu rant yüzünden bir çivi bile çakılamıyor.