*Bugün 1 Mayıs İşçi Bayramı… Bu yıl 10 Nisan, Ramazan Bayramı’na denk düşmüştü. 27 Nisan’da da Batman Petrolspor’un ‘Şampiyonluğu’ ile üç bayramı peş peşe kutladı Batmanlılar… Bugün de 11 İl’in İşçi ve memur sendikaları ‘İşçi’ Bayramı’nın kutlaması için Batman’da buluşuyor…

*34 Yıl önce ‘İl’ olan Batman, en büyük ‘Bayram’ı o zaman yaşamıştı. 10 Nisan-16 Mayıs 1990 tarihleri arasında ‘Çe’yi atıp ‘İl’e ‘merhaba’ diyen petrol şehrinin büyük bayramına tanıklık yapmıştık. O yıllar öncesinin ‘İl’ sevinci ile Petrolspor’un, son şampiyonluğu bir birinin benzeriydi…

BAHARDA BAYRAM
ERKEN OLUR BATMAN’DA

Bugün ‘İşçi ve Emekçi’nin Bayramı.

1 Mayıs İşçi Bayramı kutlu olsun.

Batman, bugün 11 İl’in İşçi ve Memur Sendikalarını ağırlayacak.

10 Nisan’da Ramazan Bayramını kutlamıştık.

9 Gün süren ‘Ramazan Bayramı’ tatiline denk düşen 10 Nisan tarihi; aynı zamanda Batman’ın ‘İl’ olma günüydü.

Bayram tatili döneminde kimse o tarihin farkında değildi.

O hatırlatmayı yapan tek gazete; Batman Çağdaş’tı.

Dönemin Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal, 10 Nisan 1990 tarihinde ‘İl’ olduğunu açıkladığı Batman’ı 16 Mayıs tarihinde resmen ‘İl’ yapmıştı.

64 Yıllık Petrolspor futbol kulübü, 1996-97 futbol sezonunun Mayıs’ın ilk haftasında ‘2. Lig’e yükselmişti. Hem de Fenerbahçe’nin 103 golü egale ederek.

O dönemlerde de bu şehir yine ‘Petrolspor’la yatıp kalkıyordu.

2000’li Yıllar öncesinde ‘fırtına’ gibi sahalarda esen Batman Petrolspor, ‘Süper Lig’ biletini almıştı ama Antalya’da sonunu getirememişti. Bu sezon tekrar Süper Lig’e ‘merhaba’ diyen Göztepe, bizden şampiyonluğu almıştı.

Petrolspor kulübü eski Başkanlarından Talat Atalay gibi futbolun içinden gelen TPAO Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir, son yılların belki de en güzel sezonu yaşattı Batmanlılara.

‘Efsane Bölge Müdürü Mehmet Yamaç’tan sonra uzun süreyle Bölge Müdürlüğü yapan, Batman Bölgesi’nde günlük petrol üretimini 40 bin varilin üzerine çıkaran ve Petrolspor’u bir üst lige çıkarmayı başaran içimizden biri Mustafa Demir, kendisine güvenenleri de mahcup etmedi.

Batman’a ve Batmanlılara en güzel coşkuyu yaşan Demir’e tebrikler…

PETROL’Ü UNUTMAYAN ESKİ BÜROKRATLAR

1990’lı Yıllarda Batman’da çeşitli üst kademelerde görev yapan bazı bürokratlar, önceki gün telefonumuzun ucundaydı.

Petrolspor’un şampiyonluğunu kutluyorlardı.

1996-98 Yılları arasında Batman eski Hava Meydan Komutanlığı ve Garnizon Komutanlığı yapan emekli Albay Muharrem Atak, telefonla Petrolspor’un şampiyonlunu kutlayan simalardandı.

İlk yarıda Eskişehir deplasmanında Anadolu Üniversitesi karşısında Futbol Şube Sorumlusu Mustafa Balaban ile birlikte maçı izleyen Batman eski Hava Meydan Komutanı emekli Albay Atak, Kırmızı-Beyazlı ekibe alan olan hayranlığını şöyle anlatmıştı;

“Batman Petrolspor’a güveniyorum. Şimdiye kadar iyi futbolculardan oluşan ekibin neden bu kadar puan kaybettiğine şaşırdım. Anadolu Üniversitesi karşısında galibiyeti hak eden taraf da Petrolspor’du. Sezon sonunda da Petrol’ün şampiyonluk ipini göğüsleyeceğine inanıyorum.”

Görev yaptığı dönemde Hava Meydan Komutanlığının kapılarını Petrolspor’a sonuna kadar açan, antrenmanlarını kışladaki sahada yaptıran Atak Albay, Petrol’ün şampiyonluğunu duyduğu an yerinde duramamıştı:

“Eskişehir’de bir ormanda küçük bir kulübem var. Petrol’ün şampiyonluğu duyduğumda dünyalar benim oldu. İyi ki Petrolspor’umuz var. Petrolspor futbol kulübü, Batman’a yakışanı yaptı. Hak ettiği şampiyonluğu kazandığı için çok mutluyum.”

2000 Yılı öncesinde Petrolspor’un, Süper lig biletini aldığı Antalya yolculuğunda her türlü imkanı sağlayan Batman eski Valisi Temel Koçaklar da yeniden ‘2. Lig’e çıkan Petrolspor’un başarısını kutluyordu;

“Eski Diyarbakırspor Kulüp Başkanı Mehmet İpek’ti. Diyarbakır’daki maçta neredeyse nefesim kesilecekti. Turgutlu maçında da skor 2-2 olunca yine heyecanlandım ama bu kez Petrolspor, işi uzatmadan şampiyonluğu hepimize armağan etti. Batman’a hayırlı olsun.”

1992-93 Yılları arasında Batman Valiliği yapan Zeki Şanal da Petrolspor’un şampiyonluğunu unutmamıştı;

“Bu yılın en güzel haberini aldım. Şampiyon Batman Petrolspor’u yürekten kutluyorum…”

EMEK VERENLERİ UNUTMAMAK GEREK…

Geçen Pazar akşamı Batman, büyük bir karşılama törenine imza atmıştı.

Cuma ya da Cumartesi günü Batman’da bu kez Petrolspor’un ‘Şampiyon’luk kutlaması yapılacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanından TPAO Genel Müdürüne, Eski TPAO Genel Müdüründen sezon hazırlıklarının start veren tecrübeli Teknik Direktör Reşit Akçay’a kadar Kırmızı-Beyazlı ekibe destek veren herkesi ama herkesi bu şölene davet etmek gerek…

Tabi ki, 30 yılı aşkın süredir Petrolspor’a maddi ve manevi destek veren iş insanı Muzaffer Nasıroğlu ve Milletvekili kardeşi Ferhat Nasıroğlu da ‘Şampiyon’luk kutlamasına davet etmek de Kulüp yöneticilerine düşüyor.

Umarız, güzel bir şampiyonluk kutlaması da yapılır Batman’da.

Evet, 1 Mayıs İşçi Bayramı’ndan başladık.

Yazının son bölümünü de Batman Petrolspor’un ‘şampiyon’luğuyla bitirdik.

Dedik ya…

Baharda bayram erken olur Batman’da…

Sağlıkla kalın…