*Geçen sezon bu dönemde Batman’ın 2. Ligde kalabilmesi için ‘1’ puana ihtiyacı vardı. Önce komşu Diyarbakır’ın AMED’i, ardından Şanlıurfa, Petrolspor’a acımamıştı. 45 Puan aldığı halde bir alt kümeye düşen Petrolspor’a en büyük darbeyi ne yazık ki bölgedeki futbol kulüpleri vurmuştu. Tek dostu olmayan Batman Petrol, inadına “Beni düşürdüğünüz yere tekrar döneceğim” mesajını vermişti ve sezon bitimini de mutlu sonla kapattı…

*Cumartesi günü hayatın durduğu şehir ‘Batman’dı. Turgut Özal Bulvarı’ndan eski Çarşı merkezinden Gök taksiye kadar uzanan Kahve, Çayhane, Kıraathane ve Cafe’ler Kırmızı-Beyazlı bayrak ile flamalarla süslenmişti. Turgut Özal Bulvarı, adeta stat tribününü andırıyordu. Forma ve kaşkol-atkıların satıldığı satış noktalarının önü ana-baba günüydü. Binlerce forma ve kaşkol adeta kapışıldı. Valilik güzergahındaki dev ekran önünde on binler buluşmuştu…

BATMAN’I BİR ÇATI ALTINDA TOPLAYAN KULÜP
Geçen sezon bu dönemlerde 2. Ligde kalabilmek için ‘1’ puana ihtiyacı olan Batman Petrolspor’a ne Amed, ne de Şanlıurfa acımıştı.

Bölgenin iki takımı da Petrol’ün kümeden düşmesine çanak tutmuşlardı.

“Beni düşürdüğünüz lige inadınıza tekrar döneceğim” diyen kulüp de Batman Petrolspor’du.

45 Puan aldığı halde ‘1’ puanla 3. Lige düşen Petrol’ün, tekrar TPAO bünyesine alınması yeni bir yapılanmanın başlangıcıydı.

Kırmızı-Beyazlılar, zor bir gruba düşmüştü.

İşi hiç de kolay değildi.

Karşıyaka ve Elazığ gibi süper lig yaşamış kulüplerle baş etmek ayrı bir mesele.

Hele Elazığ gibi ‘gerilim’ ve ‘kaos’tan beslenen bir futbol kulübünün grubunda olmak her babayiğidin harcı değildi.

Tüm bunlara göğüs germesini bilen kulüp Petrolspor’du.

30 Yılı aşkın süredir Batman Petrolspor’a maddi ve manevi desteği verenlerin başındaki isimler kuşkusuz; Batmanlı iş insanı Muzaffer Nasıroğlu ve Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu idi.

Kulüp yöneticilerinden Zeynel Nasıroğlu da bu yıl gerek deplasman gerekse de Batman’daki maçların hemen hemen tamamında Kırmızı-Beyazlı ekipten kopmayan isimdi.

Kulüp Başkanı TPAO Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir, yönetim kurulu üyeleri… Teknik heyet ve Kırmızı-beyazlı futbolcular… Özlenen şampiyonluğu Batman’a getirmesini bilmişti…

Petrolspor’un şampiyonluğun da katkısı olan bir başka yönetici de Vali Ekrem Canalp’tı.

Bir de 15 bin kişilik stadyumu tıklım tıklım dolduran taraftarların desteğiyle Batman, şampiyonluğu hak eden bir futbol kulübüydü…

YAKICI GÜNEŞTE ŞAMPİYONLUK HEYECANI…
Cumartesi günü Batman, bir başka ‘bahar’ sabahıyla uyanmıştı.

Sıcak saatlerdi. Turgut Özal Bulvarı’nın dört bir yanında Kırmızı-Beyazlı ekibin forma ve diğer ürünleri satışa çıkarıldığı tezgahların önü kalabalıktı.

‘Şampiyon’luğa inananlar; çocuklarına ‘forma’ alabilmenin yarışındaydı.

Tezgahlarda ne Galatasaray ne de Fenerbahçe’nin formaları vardı.

Kırmızı-Beyazlı ekibin forma ile diğer ürünleri tezgahları süslemişti.

Atatürk Parkı kavşağında Petrolspor ürünlerinin satıldığı tezgahın önünde 10 yaşındaki oğlu Eren Görçin’e Kırmızı-Beyazlıların çubuklu formasını alan Mehmet Görçin, “Formanın adedini 350 liradan aldım. Ücreti önemli değil, bugün Şampiyon Petrolspor olacak” diyordu.

Forma satışlarında belki sezonun hasılat rekorunu kıran Muhammed Koralp konuşuyordu;

“Bugün 2000’nin üzerinde forma satışımız oldu. Kırmızı-Beyazlı forma dışında forma satmıyoruz.”

Batman Valiliği’nin kurduğu dev ekranın bulunduğu alandayız.

Yakıcı güneşte dev ekranın önünde on binler arasındaki taraftarlardan 70 yaşındaki Mehmet Karatay, arkadaşı 55 yaşındaki Ahmet Karaoğlan, genç bir taraftar topluluğu arasındaydı.

Daha müsabaka başlamadan kendisini ‘şampiyonluk’ havasına kaptıran Karatay ve Karaoğlan,  Petrolspor için sorduğumuz soruya yanıt veriyordu;

“Keşke dev ekranın platformu biraz daha yüksek olsaydı. Allah’ın izniyle bu maçı kazanacağız ve şampiyon olacağız.”

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Youtube kanalından naklen verilen müsabaka öncesinde bir birlerine sarılan ve inanmış Kırmızı-Beyazlı ekibin futbolcuları ekrana yansıyan dakikalardı.

O anı izleyen kalabalık kitlenin, Kırmızı-Beyazlılara alkış yağmuru dinmek bilmiyordu.

Kalabalığı yara yara küçük çocuğu Mehmet Sıddık Çetinkaya’yı dev ekrana yakınlaştırmaya çalışan sima ise Yücebağ eski Belediye Başkanı Atilla Çetinkaya idi. Eski siyasetçi Çetinkaya, “Şampiyonluk tabii ki Batman’ın hakkı. Haftalardır lider olan Petrolspor’umuz bugün Ege’den bize şampiyonluğu armağan edecek” diyordu.

“BUGÜN GS VE FB YOK, PETROL VAR…”

Batman Valiliği ile Emniyet Müdürlüğü arasındaki cadde tıklım tıklımdı.

Genç kızlardan oluşan bir grup taraftarla karşılaşıyoruz.

Elinde Petrolspor’un bayraklarıyla taraftarların “Şampiyon Batman Petrol” tezahüratına bir destek de Arjin Sağlam’dan geliyordu.

Fenerbahçe formalı Elif Feldak ile GS forması üzerindeki Özlem Ekinci’nin buluştukları tek takım ellerindeki Batman Petrolspor’du.

Kırmızı-Beyazlı bayrağı ellerinden düşürmeyen Batmanlı Elif ile Özlem’in ‘şampiyon’luk heyecanları yüzlerinden okunuyordu;

“Bugün Batman’da GS ve Fener yok. Hepimiz Petrolspor’luyuz…”

Batman’da yılların nakliyecisi Öztoprak, iki çocuğuyla uzaktan da olsa izlediği Turgutlu-Petrolspor maç sonucunu bilenlerdendi;

“Bu maçı Allah’ın izniyle 3-2’lik skorla kazanacağız.”

Dakikalar 23’ü gösterirken kaptan Akın’ın attığı ‘gol’ün sevinci görülmeye değerdi.

Alkış tufanın arasında Elazığspor’a göndermeler yapan Batmanlı futbolseverler, susmak bilmiyordu.

Sıcak havada futbolseverlere dağıtılan ‘su’ ise kapışılıyordu.

İlk yarısı 1-0’lık galibiyetle bittiği müsabakanın devre arasında futbolsever, Vilayet konağı binasının gölgesine sığınmıştı.

HER YER ‘KIRMIZI-BEYAZ’DI…

‘Şampiyon’luk maçını sadece dev ekrandan değil kahve, kıraathane ve cafelerden de izleyen binlerce futbolsever vardı.

Süper lig müsabakalarını bile Turgutlu-Batman Petrolspor maçı geride bırakmıştı.

Valilik kavşağında cafe-kahveler sokağında ‘72’ numaralı Kırmızı-Beyaz formasıyla izleyen TPAO emeklisi ve koyu Petrol’lü İrfan Rüzgar ve arkadaşları ön sırayı kimseye kaptırmamıştı.

Petrol’ün skoru 2-0’a götürmesiyle daha da coşan futbolseverler, “Artık 2. Lige dakikalar kaldı” dedikleri anda… Turgutlu’nun 3 dakikada skoru eşitlemesi, o sıcak havayı bir anda büyük bir sessizliğe büründürdü.

İnanılacak gibi değildi.

Yılların tecrübeli golcüsü ve grubun gol kralı Tunç Behram, leblebi gibi gol pozisyonunu kaçırıyordu.

Hiçbir iddiası olmayan Turgutlu, sanki ‘şampiyon’ olacakmış gibi maçı bırakmıyordu. Turgutlu’nun forvetinin peş peşe attığı 2 gol, bir anda ‘Neler oluyor’ dedirtmişti herkese ama son dakikada sahneye çıkan Behram, usta golcülüğünü bir kez daha gösterdi ve “2. Lig Batman’a hayırlı olsun” dedi.

Maçın bitiş düdüğüyle; Turgut Özal Bulvarında tabiri caizse yer yerinden oynadı.

Sezon başından beri Batman Petrolspor’un başarısını hazmedemeyen Elazığspor futbol kulübü, maç bitiminde ‘süt’ dökmüş kediye dönmüştü.

Batman Petrolspor’u 2 maçta da yenemeyen ve 28 haftalık maratonda bir hafta olsun ‘lider’lik koltuğuna oturamayan Elazığ Futbol Kulübünün ‘Şampiyon’luk sonrası yaptığı açıklama komikti.

Batman Çağdaş okurlarından ve Batman’ın eski emektar futbolcularından Nuri Karaer, Elazığ’a güzel  bir gönderme yapmıştı;

“Batman Petrolspor’u yenemeyen Elazığspor Futbol kulübü, başka takımların Petrolspor’u yenememesini eleştiriyor. Valla bu iş akıllıların ‘İş’i değil bu. Bu kadar olmamış şeyleri olmuş gibi gösteriyorlar.”

Batman’da Cumartesi ve Pazar gecesi ‘şampiyon’luk kutlamaları tek kelimeyle muhteşemdi.

“YILIN EN MUTLU GÜNÜ…”

Kim ne derse desin ‘Futbol’ siyaset üstüdür.

Batman, dün bir ilki gerçekleştirdi.

Herkes bir çatı altında toplayan kulüp Petrolspor’du.

Batman’da bu güzel gelişmeler yaşanırken; kuşkusuz Manisa-Turgutlu’da Batmanlıların dayanışması takdire şayandı.

Dün, telefonumuzun ucunda Batmanlı Vali Yardımcısı Hasan Tanrıseven vardı.

Kırklareli’nden maçı izlemek için 1000 kilometrelik yol kat eden Tanrıseven’den ‘Şampiyonluk’ maçının yaşandığı Turgutlu’daki havayı aldık.

Bakın, Tanrıseven ne diyor;

“Batman Valisi Ekrem Canalp ve eşi Ayten Canalp, Milletvekilleri Ferhat Nasıroğlu, Serkan Ramanlı ve Emin Ekmen, uluslararası sanatçımız Ahmet Güneştekin, yılların eskitemediği Teknik Direktör Yılmaz Vural, Ege Bölgesinde görev yapan Batmanlı Hakim ve Savcılarımız, Bakanımız Şimşek’in yakınları, bürokratımız Mehmet Aydın, Marmara ve Ege’deki iş insanlarımız, futbolseverimiz, birlik ve beraberliğin en güzel örneğini sergilediler. Güneydoğu’nun modern yüzü ve şehrimize yakışan da buydu.”

Vali Yardımcısı Tanrıseven, görev yaptığı birçok şehirde ‘Şampiyon’luklar yaşamış…

Daha önce sporcusu olduğu Petrolspor’un şampiyonluğunda bugüne kadar hiç yaşamadığı sevinci yaşadığının altını çizen Tanrıseven, “2024’ün en güzel olayı Cumartesi günüydü. Şampiyonluk Batman’a hayırlı olsun. Bu birlik ve beraberlikle hedefimizin 1. Lig olacağına inanıyorum” diyordu.

Batmanlılar, Cumartesi Turgutlu’nun stadını ‘Batman’ Stadyumuna çevirmişti.

Özetle; Batman düştüğü yerden kalkmasını bildi.

Batman’a şampiyonluk getiren böyle büyük bir morale ihtiyacı vardı.

Sağlıkla kalın…