*Bir sezon aradan sonra 2. Lige yeniden ‘merhaba’ diyen Batman Petrolspor için önceki akşam ‘Şampiyon’luk kutlamaları şehri bir hafta aradan sonra yeniden ayağa kaldırmıştı. Turgut Özal Bulvarı’nın bir bölümü trafiğe kapatılmıştı. Gün batımında Kırmızı-Beyazlı formalarla yürüyen ‘Bando’ ekibinin gösterisi, güzergaha renk katmıştı…

*Sanatçı Haluk Levent’in konserini izlemeye gelen gençler kuyruk oluşturmuştu. Bir hafta öncesinden şampiyonu coşkuyla karşılayan Batmanlılar, önceki akşam da kutlamanın yapıldığı alanı doldurmuştu. Şampiyonlukta büyük emeği geçen Milletvekili Ferhat Nasıroğlu’nun 2. Ligde de ‘Şampiyon’luk vaadi vermesi, Batmanlı futbolseverleri daha da coşturmuştu…

RENKLİ BİR PAZAR’DAN İZLENİM

64 Yıllık Petrolspor Futbol Kulübü, bir yıl aradan sonra 2. Lige yeniden ‘merhaba’ deyince tabiri caizse futbolseverden esnafına, iş insanından öğrencisine kadar herkesi ayağa kaldırdı.

Batman, son yıllarda ‘Futbol’la yatıp kalkan bir şehir.

Tıpkı, bir zamanların Trabzonspor’u gibi.

Petrolün başkenti Batman’da hangi mekana giderseniz gidin; Kırmızı-Beyazlı bir flama, kaşkol ve forma görmek mümkün.

64 Yıllık Petrolspor sevgisi her yerde.

40 Yıldır profesyonel ligde olan Kırmızı-Beyazlı ekibe ilk kez bu denli sarılan Batmanlı futbolseverlerin sayısında ciddi bir artış var.

Önceki hafta şampiyonluğunu Manisa-Turgutlu deplasmanında ilan eden Batman Petrolspor’a müthiş bir karşılama töreni yapılmıştı.

Büyükşehirlerin büyük futbol kulüplerinin bile yapamadığı coşkulu bir karşılamayı Batman gerçekleştirmişti.

Önceki akşam da şampiyonluk kutlamaları vardı.

Kutlamaların adresi; Turgut Özal Bulvarı ile Valilik kavşağıydı.

Gün batımında Turgut Özal Bulvarı’nı renklendiren Kırmızı-Beyazlı formalı ‘Bando’ ekibiydi.

Ekibin arkasına takılanlar… Cep telefonlarıyla bando takımını çekenler arasında yaşlı kadınlar da vardı…

GENÇ KIZLAR KUYRUKTA

Valilik kavşağında güvenlik kontrol noktalarının önünde çoğunluğu üniversite ve lise mezunu genç kızlar konserin verileceği alana girebilmek için kuyruk oluşturmuştu.

Sema Balka ve Afra Demir, YKS’ya hazırlanan gençler.

Biri GS, diğeri ise BJK taraftarı ama ikisinin de ortak futbol kulüpleri; Batman Petrolspor.

Geride kalan sezonda sadece bir maç izledikleri Kırmızı-Beyazlı ekibin ‘şampiyon’luk kutlamaları için alana geldiklerini söyleyen Balka ve Demir’in yanında duran Batman Üniversitesi’nde eğitim gören iki genç kız da konuşuyordu.

Tuğba Erdoğan ve Zahide Tuduş, anlatmaya başlıyordu;

“İşin doğrusu hem Haluk Levent’i dinlemeye geldik hem de Petrolspor’un şampiyonluk kutlamasını görmek için buradayız.”

Batman Üniversitesi’nde kimya bölümünü okuyan aslen Diyarbakırlı Tuduş, farklı bir mesaj daha veriyordu;

“Toplum olarak acaba bir arada eğlenmeyi başaracak mıyız merak ediyorum.”

Kuyrukta bekleyen genç kızlar arasında Derya ve Rengin ise, “Haluk Levent’in konserini izlemeye geldik. İşin doğrusu çifte eğlence için buradayız” diyordu.

PETROL SEVGİSİ BÜYÜDÜ

Daha konserin başlamasına saatler vardı.

Valilik kavşağındaki oturma banklarında oturanlar arasında 1992-1993 Futbol sezonunda Batman Petrolspor’un formasını giyen eski futbolculardan bir sima da vardı.

‘Kasap’ lakaplı H. Şehmus Günay, Kırmızı-Beyazlı ekibe olan sevginin her geçen gün arttığını söylüyordu ve ekliyordu; “Nereden nereye. Bizim dönemimiz de Petrolspor’un başarıları vardı ama bu denli destek yoktu. Şimdi şehrin tümü Petrolspor’un yanında. Bu sezon Petrolspor şampiyonluğu hak etmişti. Bileğinin hakkıyla bugünlere geldi. Petrol’ün yeni sezonda hedefi, Trendyol 1. Lig olmalı. Batman Petrolspor, 2000 yılı öncesinde Sivaspor’u bile burada ve deplasmanda yenen bir ekipti. Batman’da Süper ligi kaldıracak bir potansiyel var.”

Batmanlı futbol tutkunlarından Nezir Kaçmaz da Batman’ın futbola susamış bir şehir olduğunun altını çiziyordu; “Şampiyonluk Batman’a güzel bir hava estirdi. Bu havanın devamı için bu yıl da hedef, 1. Lig olmalı.”

Batman Üniversitesi’nde okumak için Angola’dan gelen Ndombele Edvardo Ntoto da Valilik kavşağındaki banklarda oturanlar arasında olup bitenleri anlamaya çalışıyordu.

Üniversiteli bir grup öğrenci arkadaşlarıyla Petrolspor’un şampiyonluk kutlamalarına katılmıştı.

Bu yıl Batman Üniversitesi’nde eğitime başlayan Angola’lı Ntoto, yarı Türkçe yarı İngilizce konuşuyordu;

“En büyük Batman Petrolspor. Batman’ı çok seviyorum. Burada mutluyum.”

KONSER ALANINDA BÜYÜK COŞKU

Batman, önümüzdeki haftadan itibaren ‘İl’ oluşunun 34. Yıldönümünü kutlayacak.

Batman Valiliği ile Özel İdare’nin, “Batman’ın İl oluşunun 34. Yılı kutlu olsun” yazılı pankartı konserin verildiği alanın girişine asılmıştı.

Sahneye ilk davet edilenlerden biri de Kırmızı-Beyazlı ekibin Kulüp Başkanı TPAO Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir’di.

Kırmızı-Beyazlı ekibin yönetim kurulu üyelerinin ardından sahneye davet edilen iş insanı Muzaffer Nasıroğlu’nun oğlu Zeynel Nasıroğlu ile Milletvekili Ferhat Nasıroğlu’na meydandaki kalabalıktan alkış yağıyordu.

Giydiği Kırmızı-Beyazlı formayla önce taraftarlar arasında dolaşan ardından futbolcularla birlikte ‘şampiyonluk’ sevincini yaşayan Milletvekili Nasıroğlu’nun, önümüzdeki sezon için de verdiği ‘Şampiyon’luk vaadi, futbolseverin coşkusunu ikiye katlamıştı.

Vali Ekrem Canlap’ın, “Önümüzdeki yıl burada 1. Lig şampiyonluğunu kutlayacağız” sözleri dikkat çekiciydi.

Teknik Direktör Mesut Toros, 3. Lig 2. Grubun gol kralı Tunç Behram ve kaptan Akın’ın da aralarında bulunduğu tüm futbolcuların katıldığı kupa töreni görülmeye değerdi.

TFF Bölge Müdürü Serkan Bayhan’ın kupayı, Kırmızı-Beyazlı ekibe verdiği an, havai fişek gösterisi, cep telefonlarının ışıklarıyla o alanı dolduran kitle; ‘şampiyonluğu’ doyasıya kutladı.

O kutlamada en duygulu an ise; platformunun gerisinde kalan futbolcu Muhammet Aran’dı. 

Dört hafta önce sakatlanan başarılı defans elemanı Muhammet Aran, değnekleriyle şampiyonluk kutlamasına katılmıştı.

Aran, bir süredir tedavi görüyordu ama ‘şampiyonluk’ sevincini yaşamak için o da gelmişti Batman’a.

Değnekleriyle ayakta durmaya çalışan Aran’ı unutmayan kaleci antrenörü Hasan Arabacı idi.

Antrenör Arabacı ile futbolcu Aran’ın sevinç gözyaşları, ‘Şampiyon’luk kutlamasının en ‘duygu’lu anıydı…

Sağlıkla kalın…