*2000 Yılından sonra tekstilin çekim merkezine dönüşen Batman’da 400 tekstil firması, 30 bini aşkın kişiye istihdam sağladı. Bu sektör Batman’ın istihdamının 5’te 2’sini karşıladı. İşçisinden makinesine, İplikçisinden tamircisine tekstil sektörünün tüm olanaklarının bulunduğu Batman, şimdi de bu alanda kendi markasını yaratıyor…

*Batman OSB’de hizmet veren 14 Tekstil firması ‘Batman Markası’ için antik Hasankeyf’in eski adını da alan ‘KİFA Giyim Şirketi’ çatısı altında birleşmiş… Bu ayın sonuna kadar giyimde ‘Batman’ markasını piyasayla buluşturacak KİFA, Batman Üniversitesi ve Dicle Kalkınma Ajansı’yla belirlediği ‘yol’ haritasıyla ilerliyor…

GİYİMDE NEDEN MARKAMIZ OLMASIN

Denizli ve Kahramanmaraş’tan sonra ‘Tekstilin Başkenti’ olmaya aday illerden biri de Batman.

Petrolün başkenti Batman, son 24 yıldır ‘Tekstil’le tanıştı.

32 Yıl önce Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı Kira (Qıra) Dağı eteklerinde Organize Sanayi Site Bölgesi’nde altyapı çalışmalarına başlanıldığında; tekstil sektörüne ait tek firma ya da şirket yoktu.

2000’li Yılların başında dönemin Valisi İsa Parlak ile BATSO eski Başkanlarından merhum Mehmet Teymur’un ‘iş insanlarına’ yönelik çağrısı, günümüzün Organize Sanayi Bölgesi’nin bugünlere gelmesinin ilk ayağıydı.

Batman, son 24 yılda ‘Tekstil Sektörü’nde bende varım’ diyor.

Türkiye’de ‘Tekstil’in Başkenti’ olarak bilinen Denizli’deki ‘GAMATEKS’ başta olmak üzere kurumsal kimliğiyle ön plana çıkan uluslar arası arenadaki şirketlerin de Batman’ı ‘Tekstil Üssü’ seçmesi, bu sektörü bölgede can simidine dönüştürmüştü.

Kim ne derse desin, Batman bu sektörü sevdi.

Birçok sektörde olduğu gibi bu alanda da elbette daralma oldu.

TEKSİAD Başkanı Halil Yaşar’ın, bu sektörün yaşamasına yönelik çağrısını da bu sütunlarda dillendirdik.

‘Tekstilde ben de varım’ diyen Batman’da ciddi bir eksiklik vardı; o da giyimde ‘Batman’ın markasının olmamasıydı.

İşte bu marka için de 14 Tekstil Firmasının ‘KİFA Giyim Şirketi’ altında toplanıp giyimde ‘Batman Markası’nı oluşturacak çalışma başlatması bu şehre yeter…

TEKSTİLDE İDDİALI FİRMA; KİFA…

Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’in eski adı olan ‘KİFA’ giyim şirketi, sektöründe ‘Batman’ın markası olacak

Tekstil sektörünün tanınan yüzlerinden Cevat Ekinci’den KİFA Giyim A.Ş.’nin öyküsünü dinliyoruz.

Ekinci, aynı zamanda KİFA Giyim Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı.

Batman’da uzun süredir tekstil sektöründe hizmet veren 14 firma KİFA Giyim Şirketi’nin çatısı altında toplanmış.

Aklife Triko, Denim SMF, Doğuş Tekstil, Doğuteks, Batman Deniz, Batman Doğa, İhya Tekstil, Jir Tekstil, Lavin Denim, M. Ekinci Tekstil, Nehir Grup Tekstil, Ramany Tekstil, Rise Tekstil ve Zeng Triko, Batman’ın giyim markası olmaya kararlı KİFA’nın ortakları.

Uzun bir süredir Batman’da giyimde ‘marka’ tartışması sürüp gidiyordu.

“Giyim sektöründe artık benim de markam olacak” diyen KİFA Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Ekinci’yi dinliyoruz;

“Marka çalışması için Batman Üniversitesi ve Dicle Kalkınma Ajansı’yla birlikte bir yol haritası belirledik. Markalaşma yolunda akademik, İdari, Yönetimsel ve Mevzuatsal destek konusunda da Batman Üniversitesi ile ciddi bir yol aldık. Bu projemiz aynı zamanda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bilgi ve desteğiyle sürüyor.”

Birçok yerli ve yabancı marka için ‘fason’ üretim yapan tekstil sektöründeki bir firma, artık kendi ‘marka’sını oluşturabilmenin çabası içinde...

BU PROJENİN 2 ÖNEMLİ AYAĞI VAR

Giyimde kendi markasının peşine düştüklerinin altını da çizen Cevat Ekinci, bakın neler anlatıyor;

“Şehrimizde uluslararası bir marka oluşturabilmek için bu işe girdik. Batman’da daha önce küçük çaplı marka çalışması üretim ve satışı yapan üreticilerin ürünlerini sergileyip satabileceği bir yer yoktu. KİFA Giyim’in bir hedefi de Giyim Çarşısı. Amacımız, Batman markasının satış yeri, ortak internet sitesi ve ortak ihracat alanını da yaratmak.”

Batman Giyim Çarşısı için de Ekinci, ayrı bir parantez açıyor;

“Giyim çarşımızda şehrimizin küçük çaplı marka denemesi olan üreticilerin mallarını sergileyip satabileceği bir alan olacak. KİFA Giyim çarşısı aynı zamanda çevre illerden gelip vatandaşların alış veriş yapabileceği bir alanı olacak. Amacımız, bu çarşıda üretici ve tüketiciyi bir araya getirmek.”

‘Batman Giyim Çarşı’ Projesi sadece Batman ile sınırlı kalmayacak.

Batman Giyim Çarşısı’nın şubeleri Diyarbakır, Mardin ve Siirt gibi çevre illerde de açılacak.

“Batman’a neden KİFA Giyim?” diye sorduğumuz Cevat Ekinci, bu önemli projeyle ilgili verdiği önemli bir ayrıntı daha:

“Tekstil sektöründeki firmalarımız, yerel ve ulusal markaların işçiliğini yapıyor. Üretimde kalite ve tecrübe olarak en iyi üretimi yapan şehrimizin; satış ve pazarlama konusunda ne yazık ki eksiklikleri çok. Üretimde yılların verdiği tecrübeye eksik olan ‘Satış ve Pazarlama’yı da bu projeye ekleyerek Batman’ın giyimdeki markasını yaratacağız…”

Özetle; bu proje Batman’a yeter.