**Döviz kuruyla birlikte inşaat sektöründeki bazı firmalar zor günler geçiriyor. İnşaat sektöründe bir dönem ise konut satışlarında patlama yaşanmıştı. Bir başka sorun da şimdi de projesi ve ödeneği hazır yeni hastanenin yapımını üstlenen firmanın henüz sözleşme imzalamaması...

**Batman’ın sevilen bir simasını daha kaybettik. TPAO emeklisi Yaşar Tangüner bir süredir yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle yaşama tutunamadı. Hakkın rahmetine kavuşan Tangüner, bu kentte ardından hoş bir seda bırakan güzel bir simaydı.

YENİ HASTANEDE SÜREÇ
Döviz kurlarındaki oynaklık ve inşaat malzemelerine gelen artışlar Batman’da da birçok inşaat firmasını zor durumda bıraktı.

Dört mevsimde de inşaat sektörünün hız kesmediği Batman’da son dönemlerde döviz kuru ve inşaat malzemelerindeki artış ister istemez piyasaya yansıdı.

Eskisi gibi artık inşaat firmalarının yeni konut projeleri gündemde değil.

Artan konut kredisi faizleri, maliyetler ve döviz kurunun yükselmesiyle durgunluk yaşanan inşaat sektöründe belki de olumsuz bir gelişme de Batman’ın 500 yataklı hastanesini de etkileyebilir.

Tam 6 yıldır Batmanlıların temelini atılmasını dört gözle beklediği 500 yataklı hastanenin sözleşmesini maalesef henüz üstlenici firma imzalamış değil.

İHALESİ 1 KASIM’DA YAPILMIŞTI
1 Kasım 2021 tarihinde Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği Batman’ın 500 yatak kapasiteli hastanesinin ihalesini Ankara-İstanbul firmalarının oluşturduğu Ederay-Gökyol İnşaat ortaklığı 423 Milyon TL ile üstlenmişti…

18 Firma arasında ihaleyi alan Ederay-Gökyol ortaklığı, ihalenin yapımının üzerinden 1 ay geçmesine rağmen henüz sözleşmeyi imzalamadı.

Bakanlığın ön incelemesinin ardından firma en geç ihaleden 15 gün sonra yer teslimini alması gerekiyordu.

Düşünün Batmanlıların yıllardır beklediği bu yatırımda şimdi de ihaleyi üstlenen firmanın sözleşmeyi imzalaması için bekleniyor.

Batman’ın hak ettiği bu devasa sağlık yatırımı daha fazla gecikmemeli.

Komşu il Diyarbakır’da da iki ay öncesinde yapılan şehir hastanesinin yapımına başlanmışsa Batman hastanesinin de yapımına başlanması gerekiyor. Bu önemli yatırımın bu yıl içinde temelinin atılması da planlanıyordu.

Umarız bu yatırım daha fazla gecikmez.

HOŞ BİR SEDA BIRAKTI
Batman’ın eski simalarından Yaşar Tangüner’i de kaybettik.

Çocukluğu ve gençliği bu şehirde geçti…

TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nden emekli oldu.

Çok sosyal biriydi.

Hemen her etkinlikte o’nu görmek mümkündü.

Batman Gençlik Spor’un eski amatör futbolcularındandı.

Tabiri caizse bu şehrin ‘beyefendi’ simalarındandı.

Herkesle barışıktı, kimseyle bir sorunu yoktu.

Çok sevdiği Batman’ı asla terk etmedi.

Doğup, büyüdüğü bu şehirde yaşama gözlerini yumdu.

Birkaç yıl öncesinde hayatının baharındaki çocuğunu talihsiz bir olayda kaybedince günbe gün eridi Yaşar Tangüner…

69 Yaşındaydi, üç çocuk babasıydı.

Önceki gün Hak’kın rahmetine kavuştu.

Çok sevdiği oğlunun yattığı Balpınar beldesindeki mezarlıkta toprağa verildi.

Çocuğuna kavuştu.

Geride hoş bir seda bırakan Yaşar Tangüner’e Allah’tan rahmet diliyoruz.

Mekanı cennet olsun.