Şehirleşiyordu ilçem!

Karelere bölünmüş alanları

O karelerin ortasına yerleştirilen

Eşit bahçeleri ve eşit evleri

Görüyordum artık

Şehirleşiyordu ilçem!

Eşitce eklenen tuğlalar yükseldikçe

Bir çocuğun büyümesi

canlanıyordu gözümde

Ve Evler her büyüdüğünde

Tedirgin oluyordum

O da uzaklaşacak mıydı bizden

Büyüyen çocuklar gibi

Ya da kaybolacak mıydık

biribirimize

      Daha önceleri, Batman’ın Site Mahallesi dışındaki evler gelişigüzel ya da rafinerinin etrafına sıralanıp kümelenmişti. Aldığı göçlerle çeperi büyüdü, büyüdükçe kendine özgü yapısıyla büyüdü, o yapıda akraba ve tanıdıkların birarada yaşama arzusu vardı.

      Eski Kooperatif’le başladı ilk ayrılıklar. Sadece birkaç evle sınırlı olan o küçük sokak, büyük kooperatifin, yani Bahçelievler’in öncüsü oldu.

      Bahçelievler Mahallesi, Site Mahallesi’nden sonraki Batman’ın ilk mimari özelliği olan ev ve caddeleriyle yeni bir şehrin müjdesini veriyordu âdeta. Ardından her mahalleden oraya doğru bir iç göç başladı ve her mahalleden bir veya birkaç ev oraya taşındı. Haliyle Batman’ın içinde kozmopolit bir mahalle doğmuş oldu. Farklı kesimlerden insanın birleştiği bu mahalle de kendi içinde içtenliği, sıcak dostluğunu hemen yarattı, Batman’ın her yerinde olduğu gibi.

     Yeni yapılan evler ve  cetvelle çizilmiş gibi karecikler oluşturan caddeler, diğer yerleri eskitiyordu sanki. Malum, diğerlerinden farklı ve yeni mekanlar öncekileri eskitir.

      Bahçelievler Mahallesi’nin yapıldığı bölgede daha önce bilinen Sanat Okulu ve 30 Tonluk Kantar vardı. Kimse fark etmese de 30 Tonluk Kantar, kendiliğinden o bölgenin adres tarifinde kullanılan nirengi noktası olmuştu, Kısmet Mahallesi’nde Gök Taksi olduğu gibi.

       İlk şehir içi minübüslerin şehir merkezi ile o bölge arasında çalışmaya başlaması, Batman’ın şehirleşeceğinin ilk işareti oldu. İlk minibüs sahipleri Faruk ve Ailesini anmadan geçmeyeyim. Önceleri o bölgeye hep yaya olarak gidilen mesafeye dolmuşla gitmeye başladı insanlar. Tabii ki dolmuşa binerken sıcak selamlaşmalar ve kısa sohbetleri eklemek gerek.

    Bahçelieveler’in orta yerinde Mutisko Alışveriş Kooperatifinin kurulmasıyla o cadde küçük bir merkez haline geldi. Ardından Caddelerin yapılmasıyla birlikte, gençler küçük gruplarla Bahçelievler Mahallesi’nin sınırları içinde tur atmaya ve yeni rüzgarın etkisine kapılıp aşk serüvenlerine doğru kanat açtılar. Ardından, ailece akşam yürüyüş ve gezmeleri başladı o mahallede. Oradaki bu yöndeki hareketlilik, şehirleşmenin varlığını barındıyordu içinde.

      Şimdi düşündüğümde, o mahalle, çarpık kentleşmeye karşı bir anıt gibi yükselip canlanıyor gözlerimin önünde.