Yüzlerce öğrencimiz ülkemizin değişik üniversitelerinde öğrenim görüyorlar. Çok büyük sıkıntılar yaşayan öğrencilerin elinden tutulması, onlara burs imkanlarının sağlanması için önerilerde bulunurken, şu tespitlerimi sizinle paylaşmıştım: ‘Ailelerine yük olmamak veya yüklerini hafifletmek adına en ucuz yemeklerle karınlarını doyurmaya çalışan, en ucuz evlerde ikamet eden nice Batmanlı üniversite öğrencisinin olduğunu söylemeye bile gerek yoktur. Üniversitelerde öğrenim gören öğrencileri nedeniyle bazı ailelerin huzursuzluklar yaşadıkları, aile içi problemlerin ciddi sorunlara neden olduklarını da tahmin edersiniz. Bunalım yaşayarak yanlışlara düşen, intihar girişiminde bulunan öğrenci ve velilerimizin olduğunu da belirteyim. Vicdanımın sesini dinlediğimde, elimde kalem varken duruma seyirci kalmamamı söylüyor. Batman’ın pek çok sorununa seyirci kalmadığım gibi bu duruma da seyirci kalmak istemiyorum.’

Seyirci kalmak istemediğim sorunu gündeme taşımamın üzerinden günler geçiyor. Çok önemli bir meseleye dikkat çektiğim açık bir gerçektir.

Söz konusu yazımda adlarını vererek Sayın Valimiz ve Sayın Belediye Başkanımıza duyarlılık çağrısında bulunmuştum…

Her iki sayın yöneticimizden duyarlılık beklerdim. Bu kentin gelişmesine, daha güzel yarınlarının olmasına hizmet edecek önerim için bir açıklama yapmaları çok zor bir şey miydi?

Sadece Vali ve Belediye Başkanına hitap etmemiştim. Bu kentin dinamik güçlerini de duyarlı olmaya çağırmıştım. Hiçbir çevreden dönüş olmadı. Sanki basit bir meseleden söz etmişim gibi, duyarsızlıkla karşılandım…

Oysa çok inatçı biriyim. Batman’ın güzel geleceği için ısrarcı olacağım gerçeğini yeni yöneticiler bilmeseler de, eski okurlarım çok iyi bilirler. Gündemime aldığım sorunlara duyarsızlığa tanık olduğumda, muhataplarım harekete geçinceye kadar ısrarcı olurum…

Öğrenci bursları için daha önce kaleme aldığım yazımdan bir derleme sunmak istiyorum:

BASİT BİR MESELEDEN Mİ SÖZ EDİYORUM?..

Batmanlı olup da başka kentlerde öğrenim gören üniversite öğrenci sayımızın artması, yüzlercesinin birer hukukçu, doktor, mühendis, öğretmen olarak topluma katılmaları kentimizin gelişimine çok olumlu katkılar sunacaktır.

Bu kentin bir Maliye Bakanı var…

Bu kentin Milletvekilleri var…

Bu kentin güçlü STK’ları var…

Bu kentin paraya para demeyen, trilyonla ifade edilen sermayedarları var. ..

Bu kentin güçlü bir basını var…

Yani, darbı meselde ifade edildiği gibi helva için unumuz, şekerimiz, yağımız var. Sadece helva yapma irademiz eksik…

Valimiz ve Belediye Başkanımıza büyük sorumluluk düşüyor. Bir toplantı düzenleyerek herkesi davet edip, önerilerini dinlesinler. Eminim burs için güzel öneriler duyacaklar…

‘Batman Eğitim Bursu Platformu’nu neden oluşturmayalım? Böylesi bir platforma bu kentin su ve temiz hava gibi ihtiyacı bulunmaktadır. Şu yazımı okuyacak Sayın Valimizden beklentim, acilen bir toplantı düzenlemesidir. Basın mensupları ve sivil toplum örgüt temsilcileri ile varlıklı kimi Batmanlıların davet edileceği toplantıda çok önemli çözüm önerileri de gelebilir. Batmanlı üniversite öğrencilerine burs getirisi sağlayacak başka kalemler tespit edilebilir. Sayın Valimizin bu konuda atacağı bir adımda, Batman’daki bütün sivil toplum örgütlerinden destek göreceğinden eminim. Bu yazımı okuyacak bütün Batmanlı üniversite öğrencilerine de çağrımdır; herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum. Çağrımın cevapsız kalmaması en büyük dileğim. İstiyorum ki buna Sayın Valimiz öncülük etsin. Bunun görevi olduğunu söylemiyorum. Ancak hangi Vali binlerce üniversite öğrencimize burs imkanı sağlayacak bir platformu hayata geçirirse, onun sürekli olarak hayırla anılacağını hatırlatmak isterim.

Valimiz ve Belediye Başkanımız bu konuda bir adım atacak olursa, binlerce ailenin hayır dualarını da alacaktır. Batman’da sıkıntı yaşayan nice ailenin ellerinden tutan bazı hayırseverlerin olduğunu biliyorum. Kapitalist sistemde az da olsa böyle duyarlı insanlarımızın olması şahsen benim için tek teselli sebebidir. Çıkarın, menfaatin kol gezdiği, mana yerine maddenin esas alındığı bir dünya gerçeğini öğrencilerimizin de görmesi gerekiyor…

Hiçbir karşılık beklemeksizin, sırf Allah rızası için, gizlice sıkıntılı dönemden geçenlerin öğrencilerine burs katkısı sunanlar ayrıca bazı evlerdeki sosyal patlamaları da önlemiş oluyorlar. Sadece bir gencin bile elinden tutup, gurbet elde arkadaşlarının arasında boynunun bükük kalmamasına katkı sunmanın çok büyük hayır olduğuna inanıyorum. O nedenle hayırseverlerimizin sayısının artmasını diliyorum. Batman Burs Platformu’nun oluşturularak tüm öğrencilerimizin ellerinden tutulması dileğimle.

Yukarıdaki değerlendirmemde basit bir sorundan mı söz etmişim? Bu önemli meseleye dikkat çekmeme rağmen duyarsızlıkla karşılaştığımdan yazı yazma şevkim elbette zarar görüyor. Ancak yılmayacağım.

Bu kentin yüzlerce velisi öğrencilerini üniversitelerde okutmakta zorlanmıyor mu? Madem bu gerçek açıktır. Lütfen öğrencilerimizin ellerinden tutalım.

Öğrencilere gelir getirecek kaynaklar bulunabilir. Yeter ki duyarlı olalım. Yeter ki bir çaba gösterelim. İnşallah bu yazıma duyarlılık gösterilir de hayırlı bir çalışmada katkım olur.

Not: 8 Kasım 2014 tarihli yazım. Beş yıl geçti, hala öğrencileri düşünen yöneticiler aranıyor… Umarım il yöneticilerimiz bu yazımı dikkate alır, alacakları hayır dualarına ortak olurum...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.