*17 Yıl önce sel felaketinin yaşandığı ‘İluh Dere’si kenarındaki hasarlı ve yorgun binaların ‘Kentsel Dönüşüm’ Projesiyle yenilenmesinin gerektiğinin altını çizmiştik…

*Önceki gün yolumuzun düştüğü o bölgede bizi gören bazı semt sakinleri, anlatmaya başladılar; “Bu çevre de dönüşüm gerekiyor, çünkü dere kenarında eski ve yaşlanmış binalarımız var. Biz de kentsel dönüşüm istiyoruz…”

ESKİ SEMTLERİN BEKLENTİSİ

İluh deresi kenarında 9 mahalle var ve bu semtlerde yaklaşık 150 bin kişi yaşıyor.

Eski Batman’ın bulunduğu bu bölgede ‘kentsel dönüşüm’ talebi aylardır gündemde.

6 Şubat depremlerinin ardından bazı çok katlı binalar tekrar gündeme gelince; İluh Deresi kenarındaki semt sakinleri de haklı olarak bu talebi dillendirmeye başladı. 

Bakın, eski yerleşim bölgesinde yaşayan semt sakinlerinden şehri yönetenlere gelen çağrıya kulak verelim;

“-Batman’ımızın yetkili mercilerine çağrımızdır. 2006 Yılındaki sel felaketinden kalma hasarlı yada yorgun binaların kentsel dönüşüm projesine alınmasını bekliyoruz. Depremlerden sonra bu bölgenin de unutulmamasını istiyoruz. Bu süreçte şehir merkezinin dönüşüm gerektiren önemli yerlerden biri de İluh Deresi çevresidir. Dere kenarında insanlarımız mağdur edilmeden dönüşümün hızlı ve sorunsuz gerçekleşmesi elzem bir durumdur.”

KENTSEL DÖNÜŞÜME İHTİYAÇ DUYULAN BÖLGE

İluh Deresi çevresindeki eski ve yorgun binaların miadının çoktan dolduğuna da dikkat çeken bazı semt sakinleri, bakın neler diyorlar:

 “Bu alanın da kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Belediye geçen yıl ilk adımı eski Sakatatçılar çevresine atmıştı ama nedense o çalışmaların devamı gelmedi. Oysa İluh deresine ve eski yerleşim birimlerine nefes aldıracak kentsel dönüşüm projesidir… Bu alandaki binalarda çalışma süresince ev sahiplerine kira ödeyerek bu sorun çözülebilir. İstimlak çalışmalarının da kaldığı yerden devam etmesi gerekiyor. Böylece ‘Kentsel Dönüşüm’ sürecinde mağduriyet de en aza indirilmiş olur. Şehrimizin neresinde olursa olsun, kentsel dönüşüm yapılacak binalarda ticari işletmeler önerilen alanlarda yapılacak yeni binalarda geçici olarak faaliyetlerini sürdürebilirler. Böylece kentsel dönüşüm için mevcut yapılardaki mağduriyetler de önlenmiş olacak…”

GÜNDEM DEPREME HAZIRLIK OLMALI

İluh Deresi çevresinde ‘Kentsel Dönüşüm’ talebi bir yana yine Batman’ın eski semtlerinden Şirinevler, Cumhuriyet, Yenimahalle, Çarşı ve Meydan gibi öncelikli olarak ‘Kentsel Dönüşüm’ bekleyen semtler var.

Batman’ın  ‘Afet Risk’lerini azaltma projesinde de dikkat çekildiği gibi Bingöl-Karlıova’da beklenilen bir deprem; bölgemizde gecikmeden yapı stokunun da yenilenmesi şart.

Yukarıda da değindiğimiz mahalleler ‘Kentsel Dönüşüm’ için önemli bir başlangıç olabilir.

Bu şehri seven herkes, bundan sonra şehri olası bir depreme hazırlamak için seferber olmalıdır.

Şehrin tek gündemi de depreme hazırlık olmalıdır.

Kısacası; önümüzdeki seçimlerde siyasetin birinci gündem maddesini “Deprem ve Kentsel Dönüşüm” Projesi yapmak zorundayız.

Sağlıkla kalın.