Uzun süredir eczacılarda ilaç sorunu yaşanıyor.

Bu durum sadece Batman’a özel değil, tüm illerde durum böyle.

Sorunun en büyük kaynağı ise ‘kur’ farkı nedeniyle ilaç firmalarının yeterli düzeyde ilaç üretememesi. Hal böyle olunca eczacılar ile vatandaşlar karşı karşıya geliyor.

Eczacılarda en temel ilaçların bile bulunmaması krizi derinleştiriyor.

Tedavilerini sağlıklı yapamayan vatandaşlar harıl harıl eczacı arıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın bu sorunu kökten çözmesinin zamanı geldi, geçti bile.

Geçenlerde gazetemizin şikayet hattına mesaj atan bir vatandaş;

“Ne yazık ki birçok vatandaş gibi ben de ilaç bulamıyorum. Bir vitamin ilacını bulmak için bile eczacı eczacı dolaşıyoruz. Hasta tedavi süreci ile mi uğraşacak yoksa ilaç bulma derdi ile mi uğraşacak. Sorun kimden kaynaklanıyorsa kaynaklansın başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumlar bu sorunu çözmek zorundadır. Tedavi hakkı en temel ihtiyaçtır…”

Vatandaş kadar eczacı da dertli.

Geçenlerde görüştüğümüz bazı eczacılar ise şöyle yakınıyordu;
“Vatandaş doktor muayenesi sonrası haklı olarak ilaçlarını alarak tedavisini yapmak istiyor. Fakat yazılan 10 ilaçtan 5-6’sı olmayınca tedavisi aksıyor. Sorunu sanki eczacı yaratıyormuş gibi bir algı var. Fakat durumun bizimle hiçbir ilgisi yok. İlaç depolarında bile ilaç bulunmuyor. Hatta bizler de istenilen satışı yapmayınca maddi olarak zor durumda kalıyoruz. Fakat burada önemli olan tabi öncelikli olarak vatandaşın sağlığı…”

Sorun ortada çözüm yolları da…

Sağlık Bakanlığı vatandaşın da eczacının da daha fazla mağdur olmaması için artık radikal karar ve uygulamaları hayata geçirmeli.

Aksi halde ilaç krizi daha da büyüyeceğe benziyor.

İyi hafta sonları diliyorum.