*Evet, bu önemli uyarı Batman Ziraat Odası ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden... İki hafta sonra mısır üreticileri hasada başlayacak ama gelin görün ki, hasat sonrası o tarlalardan yükselecek anız yangınları belki de nefes kesecek. Bu süreçte evde tedavi görenler, kapı ve pencereleri açamayacak duruma gelebilecek. En büyük tehlike de bu olacak...

*Geçen yıl Vali Hulusi Şahin’in girişimiyle Bismil ovasından Batman üzerini kaplayan o anız yangınlarının önüne geçilmişti. Bu yıl da aynı uygulamanın Silvan ilçesindeki çiftçilere yapılması için Batman Valiliği’nin girişimleri olacak gibi. Bu salgın sürecinde insanların evlerinde izole edildiği bir dönemde anız yakmak belki de şifa bekleyen insanlara en büyük olumsuzluğu yaşatacak. Mısır üreticilerinin hasat döneminde çok dikkatli olmaları gerekiyor...

MISIR ÜRETİCİLERİ, DİKKATLİ OLMALI
Zor günlerden geçiyoruz.

Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş ile Çevre-Şehircilik İl Müdürü Muzaffer Özkan’dan, mısır üreticilerine önemli uyarı var.

Malum salgın dönemindeyiz ve de çok hassas bir süreçten geçiyoruz.

Korona salgınına karşı yapılan tüm uyarılara rağmen aramızda hala kurallara uymamakta direnenler var ne yazık ki.

Ne yaparsanız yapın, önünü alamadığımız bu salgını maalesef tetikleyen bazı olumsuzluklar da yok değil.

Bakın, belki de iki hafta sonra Batman’ın havasını etkileyecek ‘anız yangınları’ gündem olacak.

Geçmişte bu anız yangınları yüzünden Batman-Bismil karayolunda yaşanan görünmez kazalarda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımız da olmuştu.

Vali Hulusi Şahin, geçen yıl şehrimizin havasını olumsuz etkileyen Bismil ovasındaki mısır üreticileriyle yaptığı toplantıda önemli bir adım atmıştı.

O verimli toplantı sonrasında Bismil ovasından Batman üzerini kaplayan dumanlar kesilmişti.

Hatta, bu yıl o örnek uygulamanın devamı için Batman Valiliği, Silvan’daki mısır üreticileriyle de bir araya gelmeye yönelik bir toplantı düzenlemeyi de planlamış gibi.

Evet, iki hafta sonra Batman ovasında mısır hasadı toplanacak.

Çiftçi, tarladan mısırı toplayacak ama sonrasında maazallah anız yangınları belki de herkesin korkulu rüyası olacak.

Hepimiz hatırlıyoruz, birkaç yıl öncesinden komşu ilçeler Bismil ve Silvan ilçelerinin ovalarından yükselen anız yangınları karasaban gibi Batman’ın üzerine çökünce insanlar nefes almakta zorlanıyordu…

TEHLİKE GELMEDEN…
Evet, önümüzde artık mısır hasadı dönemi var.

Ve haliyle konunun muhatapları şimdiden uyarıyor.

Anız yangınlarına neden olacaklar, her şeyden önce şu günlerde salgın nedeniyle evlerinde izole olan vatandaşları düşünmek zorundalar. Bazı çiftçiler, farkında olmadan belki de en büyük zararı tedavi gören insanlara verecek.

Batman’da bir çok vatandaş, salgına karşı evinde izole olmuş durumda.

Ya yarın, öbür gün bu şehrin üzerine kaplayacak anız dumanlarının, temiz havaya ihtiyacı olan vatandaşların sağlığına vereceği olumsuz etkiyi insan düşünmek bile istemiyor.

Batman Ziraat Odası başkanı Nizamettin Aydiş, mısır üreticilerini uyarıyor:

“Anız yangınlarına karşı geçmişte düzenlediğimiz Çalıştay’da önemli sonuç almıştık. Bu çalıştay, bir çok il’e de örnek olmuştu. Valimiz sayın Hulusi Şahin, Bismil ilçesinde mısır üreticileriyle önemli toplantı düzenlemişti ve sonuç alınan o toplantı sonrası komşu ilçelerimizden artık eskisi gibi anız dumanları şehrimizin üzerini kaplamıyor. Özellikle şu günlerde evlerinde tedavi gören vatandaşların izole edildiğini biliyoruz. Çiftçilerimizden bu yıl daha çok duyarlılık bekliyoruz. İnsanlarımızın sağlığı çok ama çok önemli. Mısır üreticisi, hasadı topladıktan sonra tarlada anız yakılmaması için de üzerine düşeni fazlasıyla yapılmalı. Çünkü bu yıl salgın nedeniyle önemli bir süreçten geçiyoruz. Çiftçi tarlasına gözü gibi bakmalı.”

“AĞIR CEZALAR VAR…”
 Hububat hasadının ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün izleme ekibi, bu yıl kontrollere ağırlık vermişti.

Batman ovasında anız yangını yok denecek kadar azalmıştı.

Anız yangınlarında en tehlikelisi mısır hasadı sonrasındaki manzara oluşturuyor.

Topraktaki mısır saplarını traktörle kaldırma yerine kolay yönetime kaçan bazı göz açık çiftçiler, maalesef toprağa hem de halkın sağlığını hiçe sayıp hasadın kaldırıldığı tarlaları bilinçsiz bir şekilde ateşe veriyor.

İşte büyük tehlike böylece ‘geliyorum’ diyor.

Batman ovasında anız yangınları yok denecek kadar azaldı.

Komşu ilçeler Bismil ve Silvan ovasında ateşe verilen mısır tarlaları, toprak kadar insan sağlığı üzerinde de olumsuz etki bırakıyor.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Muzaffer Özkan, Vali Hulusi Şahin’in üzerinde ciddiyetle durduğu anız yangınlarının son bulması için de önemli mesajlar veriyor.

Bakın, Özkan tarlasını ateşe veren çiftçilere yapılacak yaptırımlar için neler diyor:
“Bu salgın süreçte şehrimizin havasının normallerin üzerinde olması için denetimleri artırıyoruz. Gerek Batman ovasında gerekse de komşu ilçelerde uydu aracılığıyla tarlalar sürekli denetleniyor. Bu konuda Valimiz sayın Hulusi Şahin’in hassasiyetini göz önüne alıyoruz. Ekiplerimiz, bir süre sonra mısır hasadının yapılacağı tüm alanları hemen her gün denetim altında tutacak. Ayrıca tarlasını ateşe veren çitçilere büyük para cezaları uygulanacak. Yeni yaptırımlar yolda. Bu nedenle çiftçilerimizin özellikle bu süreçte mutlaka ama mutlaka çevreye olan bir kat daha fazla duyarlılığını göstermek zorunda. Evlerinde izole olan vatandaşlarımızın da sağlığını düşünmek zorundayız. Bu yaz mevsiminde çiftçilerimizin belki de yakın çevreleri de salgın nedeniyle evlerinde izole edilmiş durumda. İki hafta içinde hasadına başlanılacak mısır tarlalarında anız yangınlarının önüne geçmek için şimdiden bir dizi tedbir aldık. Çiftçilerimize düşen büyük sorumluluklar var.”

Kısacası, yöre çiftçisi salgın nedeniyle evinde izole olan vatandaş için mısır hasadı sonrasında tarlasını anız yangınlarından uzak tutmalı.

Çünkü, insan sağlığı her şeyin üstünde…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zyn 2020-08-13 08:49:17

Anız yakmaya bu sene kesinlikle izin verilmemeli.Covid 19 hastalığına yakalanan belli bir yaş üzerindekilerin genel sorunu nefes alamama.Oksijen eksikliği. Anız yakma olursa hastaların durumu daha da kötüleşir. Anız yakanlar insanların da katili olur. Duyarlı olmak gerekir.