*80 Yıllık geçmişe sahip Batman’ın 40 yıllık tarihi, Batman Çağdaş’tır. Bu yayın organı sizlerden aldığı destekle 11 Bin 225 sayısıyla 40. yılına giriyor. Batman Çağdaş, petrol şehrinin belleğidir, yaşayan hafızasıdır.

BU ŞEHRİN GÖZÜ KULAĞI VE DİLİ…
40 Yıl sizinle bir ömür gibi…
Evet, 80 yıllık petrolün başkenti Batman’ın 40 yıllık tarihi de Batman Çağdaş’tır. Bugün çok değerli yazarlar ve meslektaşlarımız ‘Çağdaş’ın 40. Yılı’nı farklı görüşlerle yorumlamış.

Başta Editörümüz Barış Arslan, deneyimli gazeteci Nezir Önal, Batmanlı yazarlardan Sabri Akbel, Recep Kadak, Çağdaş'ın ilk yazarlarından Malik Yıldız, Ege Bölgesinde görev yapmasına rağmen kalbi her zaman Batman’la atan Prof. Dr. Ramazan İnci,  Karadeniz Ereğli'den Eyüp Bektaş, İstanbul’dan meslektaşımız Selim Görgüner ve emektarlarımız Abdurrahman Erin, Batman Çağdaş’ın ne kadar önemli bir yayın organı olduğuna dikkat çekiyorlar.

Sağ olsunlar, var olsunlar.

Bu önemli günde Çağdaş’ı farklı bakış açılarıyla değerlendiren kıymetli meslektaşlarımıza ve ağabeylerimize teşekkür ediyoruz.

Kuşkusuz Batman’ın ilk günlük gazetesi okurlarından aldığı destekle 40. yıla geldi.

11 Bin 225 Sayı bir yerel gazete için çok önemli bir rakam.

Tabii ki Çağdaş sizlerle var oldu ve sizlerle 40. yıla giriyor.

Yıllardır bu gazete Batman’ın gözü, kulağı ve dili oldu.

1980 Yılı öncesinde de Batman Çağdaş kurucusu ağabeyimiz merhum Enver Arslan ile birlikte ‘Batman Doğuş’ ve ‘Yeni Zaman’ Gazetelerini çıkardık.

1980 Darbesi gelince; o iki gazetemizi de yayınına ara vermek zorunda kalmıştı. 1983’te temelini attığımız ve o yıllarda Siirt’e bağlı olduğumuz dönemlerde ‘bekleme süresi’ bir yılı bulmuştu. Tarih 2 Mart 1984’ü gösterince; ‘Batman Çağdaş’ petrol şehrinin yeni soluğu olarak yola çıkmıştı.

YEREL GAZETECİLİK RUHU…
Aradan geçen 40 yıl kapatılan iki gazeteyi de yerel medya yolculuğuna kattığımızda; Batman’a tam 45 yıl yerel medyada katkı sunan ve onlarca gazetecinin yetişmesine öncülük eden ve petrol şehrinin tanıtımında bu gazete bir yerde inadın ve direncin adı oldu.

45 Yıllık gazetecilik serüveninde sorumluluğu üstlenen ve toplumsal olayların çözümüne katkı sunan ve bir çok olaya tanıklık eden, önceki meslek büyüklerimizin ve bu şehrin temelinin ilk harcını atan o güzel simaların bu şehri nasıl bugünlere getirdiklerinin hikayelerini de sadece bu gazete dile getirirdi. Kuşkusuz 80 yıllık petrol şehrinde iz bırakanları dinledik ve 15 haneli İluh’un yarım milyonluk şehre dönüşmesinin parametrelerini de ilerleyen sayılarımızda dile getirmeye devam edeceğiz.

Bu şehrin dününe dair ne varsa Batman Çağdaş, geçmiş hafızaları canlandırmaya devam edecektir.

El dizgisi, el pedalı, entertip-sıcak dizgi ve günümüzün ilerleyen teknolojisi ile üç evreyi de yaşayan Batman Çağdaş, özellikle 80 yılların başında ilkel yöntemlerle çıkardığı gazetede sıkıntılar yaşıyordu.  Yayın hayatının ilk dört yılında haftada iki gün çıkan Çağdaş, son 36 yılda ise günlük yayın yaparak hizmet vermeye başladı.

ÇAĞDAŞ'IN DOĞUM ADRESİ, TEKEL CADDESİYDİ
Batman Doğuş ve Yeni Zaman Gazetesi’nden sonra “Çağdaş niye kuruldu? Bu şehrin neden yurttaş gazetecilik yapmak isteyen bir yayın organına ihtiyacı vardı?” diye sorarsanız elbette yanıtlayabileceğimiz birçok cevap var.

Çünkü o zamanlar iki yayın organı dışında gazete yoktu. Bağımsız ve yurttaş gazetecilik yapan, gerçekleri yazmak isteyenlerin buluştuğu adres; Batman Çağdaş olmuştu.

Batman Çağdaş; 1980 darbe sonrası sessiz bir çoğunluğun sesi olmuştu. Yorumda ve habercilikte farkındalık yaratan Çağdaş, sadece Batman değil bölgedeki yerel medya arasında da yeni bir soluk ve heyecan yaratmıştı. Adından anlaşılacağı gibi Çağdaş, belirlediği ilkelerin peşinden gitti. Yurttaş gazetecilik ve özgür düşüncesini her platformda dile getirdi.

80 ve 90’lı yıllarda bu yayın organı çıkışıyla müthiş başarılar elde etti. Türkiye'nin saygın basın kuruluşlarından her yıl önemli ödülleri kente getirdi ve bu şehrin haklarını hep savundu. Gazetecilikte hep soran, sorgulayan bir anlayışla yayını sürdüren Batman Çağdaş,  dün olduğu gibi bugün de şehrin birçok alanda hak ettiği yere gelmesi için de sorumluk gazetecilik ilkesini sürdürdü. Kısacası, büyüklerimizin bize bıraktığı bu mirası korumaya kararlıyız.

Sizden aldığımız güç ve destekle Batman’ın 40 yıllık tarihini koruyacağız.

Nice 40 yıllara Batman Çağdaş…