Çevremde çok sayıda emekli var.

Pandemi zamanlarında 65+ dediğimiz grup.

Ben de aynı gruptayım.

Geçenlerde Acil Tıp Uzmanı kızımla konuşuyoruz.

Yaşlılarda düşme sık, sizin ev içindeki takıntı yapacak yerleri düzleştirmelisiniz dedi.

Ha bir de düzenli olarak kuvvet antrenmanı yapmayan yetişkinler, ortalama olarak her on yılda 4 ila 6 kilo kas kaybedebilir diye ekledi.

Çünkü; zamanla kas gücü kaybı, yürüme, temizlik, alışveriş ve hatta giyinme gibi günlük aktivitelerin erişilemez hale gelmesine neden olabilir.

Bir hastalık veya yaralanmayla başa çıkma ve iyileşme yeteneğinizi engellerler.

Kas kütlesi kaybı aynı zamanda sakatlık ve hatta ölümle sonuçlanabilecek tehlikeli düşmelere de yol açabilir.

Güçlü olmak ve güç antrenmanlarının daha iyi kan şekeri kontrolü ve kemik kaybının yavaşlaması gibi başka özel sağlık yararları da vardır. 

Yetişkinler haftada en az iki gün kas kuvvet antrenmanı yapmalıdır.

Yeni başlayanlar koşu bantları veya hafif el ağırlıkları ile başlamalıdır.

Yaşlılar için egzersiz çok önemli.

İster fiziksel olarak çok daha aktif olun, ister hiç düzenli egzersiz yapmamış olun, şimdi bir egzersiz ve fitnes rejimine başlamanın tam zamanı.

Formda kalmak gençler için olduğu kadar yaşlılar için de önemlidir.

Yaşlılar için egzersiz önemlidir.

Çünkü; Kalp atış hızınızı artırmak ve kaslarınızı zorlamak vücudunuzdaki hemen hemen her sisteme fayda sağlar ve fiziksel-zihinsel sağlığınızı sayısız şekilde iyileştirir.

Fiziksel aktivite, sağlıklı bir kan basıncının korunmasına yardımcı olur, zararlı plakların atardamarlarınızda birikmesini önler, iltihabı azaltır, kan şekeri düzeylerini iyileştirir, kemikleri güçlendirir ve depresyonun önlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca düzenli bir egzersiz programı cinsel yaşamınızı daha iyi hale getirebilir, daha kaliteli uyku almanızı sağlayabilir ve daha uzun yaşamla bağlantılıdır.

Her türlü hareket hareketsiz kalmaktan daha iyidir, bu nedenle küçükten başlayıp daha uzun egzersizlere doğru ilerlemekte yanlış bir şey yoktur.

Hedefiniz haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta aktivite olmalıdır, ancak bu seviyede başlayamıyorsanız, çalışın ve sonra hedefi geçin.

Yetişkinler için pek çok özel egzersiz ve

fitness türü olsa da, gün boyunca merdivenleri çıkarak, bahçede çalışarak ve torunlarınızla oynayarak fiziksel olarak aktif kalabilirsiniz.

Yaşlılar için egzersiz ve kondisyon söz konusu olduğunda çoğu kişi doktora danışmadan başlayabilir ancak istisnalar da vardır.

Diyabet, yüksek tansiyon, kalp veya akciğer hastalığı, kemik erimesi veya nörolojik bir hastalık gibi önemli bir sağlık sorununuz varsa mutlaka öncelikle hekiminizle konuşun.

Dengesizlik veya eklem hastalıkları gibi hareket etme sorunları olan kişiler de hekimlerinden tavsiye almalıdır.

DEVAM EDECEK