Yıllardır ısrarla öneriler sunmama rağmen Yaşar Kemal Kent Ormanı için hiçbir olumlu adımın atılmamasını bu kent adına son derece talihsizlik olarak değerlendiriyorum.

Her yıl ve her belediye yönetimine sorunun çözümünün önemini hatırlatmış, beklentileri dile getirmişimdir.

En son Kayyum yönetimine de Yaşar Kemal Kent Ormanı ile ilgili öneriler sunmuştum.

Ne yazık ki Kayyum dahil, gelip geçen hiçbir belediye yönetimi, o güzelim piknik alanını karınlıktan ve maddecilerden kurtarmamışlar, bunun için pratikte adım atmamışlardır…

Ne yapayım, susayım mı?

Sayısız defa, maddecilerin aydınlatılmayan ve güvenliği sağlanmayan ormanlık alanda cirit attıklarını, vatandaşların güvenle piknik yapamadıklarını, çevre düzeninin berbat olduğunu, kısacası ormanın halka hizmete açılması için ivedilikle Belediye’nin harekete geçmesini isterken yanlış bir talepte mi bulunuyorum?

Hayır, kesinlikle hayır…

Bıktırsak bile o park karanlıktan ve kötülerin mekanı olmaktan çıkarılıncaya kadar aynı talepleri yüksek sesle her gelen belediye yönetimine ileteceğim. Yeni Belediye yönetimine de adeta yazılarımla bir brifing vererek, onları göreve davet ediyorum.

**

**

KENTİMİZE YAKIŞMAYAN GÖRÜNTÜLER…

Konumu ve yeşil dokusuyla Batman’ın en önemli mesire yerlerinden birisi bana göre Yaşar Kemal Kent Ormanı’dır. Batman’a hakim tepelerde, çok geniş bir alanda ve kentimizin modern yüzünün görüldüğü bir yerleşkede bulunan Yaşar Kemal Kent Ormanı’nı sahiplenmeyi bir görev biliyorum…
Yaşar Kemal Kent Ormanı’nın karanlık çehresini kentimize yakıştıramıyorum…

Eski Belediye Başkanlarımızdan Sayın Hüseyin Kalkan ile en azından 30 büyük fidan diktiğim bir ormandan söz ediyorum.

Mensubu bulunduğum Batman Çevre Gönüllüleri Derneği üyeleriyle sayısız kez fidan dikme etkinliği düzenlediğimiz bu kentin en güzel mesire yerinin durumu böyle olmamalıdır…
Batman’ın imar açısından en gözde semti(iç içe geçmemiş bloklar, sosyal alanları bulunan siteler), en modern apartmanların çevrelediği büyük bir parkın karanlığa gömülmüş haline üzülüyor ve kahroluyorum…
Cesur bir yazarın adının verildiği, Sol Sahil Sulama Kanalının da içinden geçtiği söz konusu kent ormanının sahipsizliğine artık son verilmesinin zamanı gelmiştir diye düşünüyorum…
Evet, Yaşar Kemal Kent Ormanı için Belediye Eş Başkanları Sayın Mehmet Demir ve Sayın Songül Korkmaz’a da önerilerim olacaktır. Bu önerilerimi dikkate almaları halinde benim veya ailemin kişisel bir kazancı olmayacaktır. Ancak kendileri halkın takdirini kazanacaktır. **

**

Öncelikle Yaşar Kemal Kent Ormanı’nın bakımdan geçirilmesi ve güzel bir şekilde temizlenmesi gerekiyor. Ormanın bütün alanı çöplerden arındırılmalıdır…

İkinci acil yapılması gereken iş, bütün ormanın aydınlatılmasıdır. Kine Em ve Atatürk Parkı gibi Yaşar Kemal Kent Ormanı da ivedilikle aydınlatılmalı, çevre düzeni için gereken yapılmalı, vatandaşlar için ihtiyaç duyulan oturma bankları yapılmalıdır.

Yaşar Kemal Kent Ormanı’nda vatandaşların oturma bankları, kamelyalar, lavabo ve su ihtiyaçlarını temin imkanları sağlanmalıdır. Özel işletmeye mi verilir, elemanlar mı görevlendirilir bilemem, mutlaka halka açık temiz tutulan WC’ler olmalıdır.
Halkın güvenle dolaşabilmesi için Yaşar Kemal Kent Ormanı için özel güvenlik elemanları görevlendirilmelidir…
Söz konusu ormanı kendilerine mesken edinmiş bütün madde bağımlıları oradan uzaklaştırılmalıdır…
Gerçekten de Yaşar Kemal Kent Ormanı madde bağımlılarının cirit attığı bir alan haline gelmiştir.

Batman Kent Konseyi tarafından düzenlenen Madde Bağımlılığıyla Mücadele Çalıştayı’nda bu gerçeğe açıkça işaret etmiş ve önlem alınmasını istemiştim. Ayrıca birkaç kez köşemde bu meseleye değinirken, Yaşar Kemal Kent Ormanı’nın mobese kamera sistemiyle izlenmesini önermiştim.

Hem dönemin Valilerine ve Emniyet yetkililerine de bu konuda önerilerim olmuştur.
Silahlı veya silahsız o park için önlem alınmalı, çevrede başıboş dolaşan sokak köpekleri için çare düşünülmeli ve halkımızın orada rahatlıkla piknik yapabilmeleri sağlanmalıdır… Önerilerimi yineliyor ve ormanın kameralarla izlenmesinin önemini bir kez daha vurguluyorum…
Öte yandan parkta içki içilmesine kesinlikle izin verilmemelidir. Çünkü parkta içki içmeye gidenler sonradan her türlü olumsuzluklara sebebiyet verebilirler… Kimse çağdaşlık edebiyatı yapmasın. İçki nasıl şişede durduğu gibi durmuyorsa, istisnalar kaideyi bozmaz, içiciler de başka olumsuzluklara istemeseler de neden olabiliyorlar. Eğer yukarıda önerdiklerim belediye tarafından kendi imkanlarıyla gerçekleştirilemiyorsa, diğer kurumların destek vermeleri gerektiğine inanıyorum.

Özellikle Batman Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin madde bağımlılarına yönelik çalışmalarını orada somut olarak görmek en büyük dileğimdir. Çünkü bu tür alanlarda madde bağımlılarının cirit atmaları, emniyete olan güveni de zedeliyor. Bunu özellikle hatırlatıyorum.

Belediye’nin kentimize kazandırdığı güzelim parkları temiz tutması ve koruması onlar için öncelikli görev olmalıdır…
Bu köşenin acizane yazarı olarak en hassas olduğum alanlar kentin ve parkların temizliği ve güvenliğidir. Kentin yeşil dokusunun olduğu tüm parkların oluşması mücadelesinde en büyük emeği geçenlerden biri olduğumu gururla ifade etmek istiyorum. Yaşar Kemal, Kine Em, Şerzan Kurt, İpragaz (Merhum Salih Özdemir), Aram Tigran, Melle Abdullah’e Timoki başta olmak üzere tüm park ve yeşil alanlar için çabalarım olduğu gibi, bazı yerlerde çıkar ve menfaat şebekelerinden tehditler almış biriyim. O nedenle şu önerilerimin önemle dikkate alınmasını diliyorum.

Tüm kanal boyunun yeşillendirilmesini öneriyorum. Batman’a yeşil bir gerdanlık kazandırılmalıdır… Son önerim ise kanal boyunun ışıklandırılmasıdır. Özellikle kent içinden geçen kanalın iki cephesi ışıklandırılırsa, kentimiz çok güzel bir estetiğe kavuşacağı gibi, o semtler Batman’ın gururu olacaktır.
Yeni göreve gelen tüm belediye yönetimine eleştiriler için belli bir süre verdiğimi bilirsiniz. Bu yönetimi eleştirmek için de süre dolmak üzere. En azından bu park için yol haritasını açıklamalarını gerekli görüyorum. Duyarlı olunması ve kamuoyuna olumlu bir cevap verilmesi dileğimle.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şahin TOKGÖZ 2019-07-10 09:47:16

Yaşar Kemal parkını çok güzel anlattınız size çok tşk ederim umarım bu güzel yazınızı ve isyanınızı ilgili kişiler duyar ve el atarlar. Batman bu sahipsizlikten artık kurtulmalı.