**Uzun bir süre önce PTT Batman Başmüdürü olarak görev yapan Cengizhan Kavak, dün sabah telefonumuzun ucunda hüngür hüngür ağlıyordu. Hatay’da cansız bedenleri enkaz altında çıkarılan eşi Ebru ile 18 yaşındaki kızı Cemre’ye gözyaşı döküyordu.

**Siirt senatörü Abdurrahman Kavak’ın ailesi de Hatay’da depreme yakalanmıştı. 11 Kişilik aile, enkaz altında kalmıştı. Allah sabır versin çok büyük bir acı. Deprem, Toprak ve Kavak ailelerinin önemli simalarını aramızdan aldı.

GÖZYAŞLARINA BOĞULAN BABA…
PTT Batman, Kurtalan, İstanbul ve Diyarbakır’da hem müdürlük hem de başmüdürlük yapan Cengizhan Kavak, kadim dostlarımdandır…

Batman PTT’de görev yaptığında başarılı çalışmalarla adından söz ettirince İstanbul gibi Türkiye'nin en büyük şehrinde önemli bir görev üstlenmişti Kavak…

Kurtalan PTT Şubesinden Batman'a, ardından İstanbul ve Diyarbakır derken en son görev yeri Ankara’ydı. Kavak'ın eşi Ebru hanımda PTT emekçisiydi.

Sömestr tatiliydi.

Ailesini Hatay'daki Toprak ailesi ile kayınpederinin yanına göndermişti.

Toprak’lar, Batman ve Kurtalan'ın tanınan ailelerindendir. Batman'ın Akyürek mahallesinde yıllar önce akaryakıt istasyonu açan yörenin büyük çiftçilerinden Toprak ailesinin önde gelen ismi Gazanfer Toprak’ın Hatay’da 1978 yılından beri yaşayan aile bireylerinin çoğu o korkunç deprem felaketinde ne yazık ki yaşama veda etti.

Bugünkü manşetimizde acı haberin detaylarını okurlarımızla paylaştık. Allah Toprak ve Kavak ailelerine sabır versin. Bu acıya dayanmak zor.

Dün sabah enkaz altından çıkarılan eşi ile kızının cansız bedenlerini toprağa vermek için Batman'a gelen Cengizhan Kavak, hüngür hüngür ağlıyordu. Hıçkırıklara ve gözyaşlarına boğulmuştu. Kadim dostumu teselli etmeye çalıştım. Eşi ve hayatının baharındaki kızını depremde kaybetmişti.

Kavak, kayınpeder ve kayınvalidesinin de aralarında bulunduğu 9 yakınını kaybetmişti.

Hatay’ın Akevler mahallesindeki site konutlarının tamamı çökmüştü.

O Pazartesi sabahı yaşanan korkunç olayı Kavak, şöyle özetliyordu: “Görev yerime gitmek için yoldaydım. Diğer kızım da Adana'daydı. Eşim ve kızım Cemre, Hatay’daki yakınlarının yanına gitmişti. O korkunç anları hissedince geri döndüm ama Hatay'da gördüğüm manzara tek kelime ile dehşetti. Çocuklarım ile birlikte 11 yakınımı kaybettim…”

Bu acılı sözlerden sonra Cengizhan Kavak, daha fazla da konuşamıyordu…

Telefondaki ağlama ve hıçkırıkları hala kulağımda.

Allah, bu depremde yakınlarını kaybedenlere sabır versin.

Gerçekten çok büyük acılarla sarsılıyoruz.

**************

BATMAN HALKI AYAKTA
Batman’da neredeyse her noktada yardımlar toplanıyor.

Üç gündür görüyoruz ki Batman olarak bu sınavı çok büyük bir başarıyla veriyoruz.

Önceleri ellerinde ne varsa gönderen Batmanlı, sonrasında marketlere, mağazalara akın edip güçlerinin yettiğini alıp yardım toplama merkezlerine ulaştırıyorlar. Afet bölgesinden gelen taleplere göre de yardımlar şekilleniyor.

Vali Ekrem Canalp, İçişleri Bakanlığı tarafından İslahiye'ye ‘koordinatör Vali’ olarak görevlendirilince orada bu süreci de çok iyi yönetiyor. O bölgede ne ihtiyaç varsa Batman’a bildiriliyor. Çok geçmeden o konuyla ilgili yardım organize edilip yola çıkarılıyor.

Sanırız deprem bölgesine en fazla iş makinası ve ekipman Batman'dan gönderildi. Halen o bölgede su büyük bir ihtiyaç. Vali Canalp'ın talimatıyla Islahiye'de mobil aş evleri kurulmuş.

Batman’da Oda ve STK'ların başlattığı yardım kampanyalarında şimdi acil bir şekilde kuru gıda sevk ediliyor. İmkanı olup büyük miktarlarda yardım yapanlar kadar günlük kazançlarını gönderen esnaf ve çalışanları da görüyoruz. Hatta bazı simalar, kuru erzak kapsamında fırınlardan satıp aldıkları ekmekleri de deprem bölgesinde vatandaşlara ulaştırıyor.

Bunların hepsi çok değerli.

Sonuç olarak; en değerli olanı ise Batman’ın yardım seferberliğinde tek bir bütün olmasıdır.