Bu yaz çok sıcak havalar.

Gelecek yaz daha da sıcak olabilir.

Şimdiden sıcaktan bunaldık.

Serinde ve güvende kalmaya çalıştık.

Çok zorluk yaşıyoruz.

Sıcaklık hem vücudumuzu hem de doğamızı etkiliyor.

Klimalar harıl harıl çalışıyor.

Tüm bunlar “yeni normalin” başlangıcı olabilir.

İklim bilimcileri, sıcaklığın ve diğer aşırı hava olaylarının, insanlığın durmaksızın karbon emisyonları atışı ile otuz yıllık bilimsel tahminle uyumlu olduğunu söylüyor.

Aslında, gelecekte olacaklarla karşılaştırıldığında buzdağının sadece görünen kısmı olabilir.

Peki ne yapmalı?

Gelecek yaz daha sıcak mı olacak yoksa daha soğuk mu?

Bu yılın çok sıcak olduğunu düşünüyorsanız, gelecek yıl daha can sıkıcı olabilir.

İklim bilimcileri, eğilimlere göre her geçen yılın bir öncekini aratacağı konusunda uyardı.

Bilim insanları, bu yılın şimdiye kadar kaydedilen en sıcak yıl olma ihtimalinin yaklaşık %50 olduğunu söylese de, bu rekorun gelecek yıl  kırılma ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu yönünde.

Dünya Meteoroloji Örgütü'ne göre, önümüzdeki beş yıl içinde bu yıllardan birinin kaydedilen en sıcak yıl olma ihtimali %98.

Gelecek yıl muhtemelen sadece rekor veya rekora yakın sıcaklıklar görmeyecek, aynı zamanda su baskını olaylarında da bir artış yaşanması muhtemel.

Amerika birleşik Devletleri’ndeki bu tür tahminlere El Niño'nun etkisinin olduğu varsayılmakta.

Amerika’da sıcaktan etkilenen şehirleri bu duruma nasıl tepki verdi.

Bazı şehirler aşırı sıcaklara karşı erken uyarı sistemleri, sağlık kontrolleri ve soğutma merkezlerinin bir karışımını içeren ısı acil durum planları oluşturdular.

Ancak yine de bazı iklim bilimcilerinin korktuğu en kötü senaryoya gerçekten hazır olan neredeyse tek bir şehir yok gibi.

Başta sıcak şehirler olmak üzere iklim acil durumu ilan etme konusunda bir planları hayata geçirilmesi konusunda hazırlıklı olmak zorundayız.

Mesela tarım işçilerin tehlikeli sıcaklığa maruz kaldığı tarlalar, çiftlikler ve inşaat sahaları gibi işyerleri için bir tehlike uyarısı yayınlamayı yetkililer yapmalıdır.