*BAYKAR, Arçelik ve ASELSAN’ın desteğiyle sağlıkta ileri teknoloji ürün üreten BİOSYS en büyük fabrikasını Batman Organize Sanayi Bölgesi’ne kurdu. Sağlık sektöründe katma değeri yüksek bu tesisin başarı öyküsünü yazan Batmanlı Dr. Gökhan Celbek ile Denizlili Cemal Erdoğan’ın, Batman’da üretime açtıkları fabrika aynı zamanda Türkiye’de bir ilk…

 *150 Milyon TL’ye mal olan tesisinin açılışı tek kelimeyle muhteşemdi. Ankara, İstanbul ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen konuklar, OSB’deki fabrikada ağırlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Kacır, üst düzey bürokratlar ile iş dünyasının buluştuğu o fabrika, petrol şehrinin sağlık sektöründe ‘Üretim Üssü’ olmaya da aday…

OSB’DE BÖYLE TESİSLER DE VAR

Batman OSB’nin temeli 1990’lı yılların başında atıldı.

32 Yıl önce tek-tük fabrika-tesisin olduğu OSB’de şimdilerde 220’yi aşkın farklı sektörde tesis var.

Tekstilden inşaat sektörüne, Unlu mamullerden gıda sektörüne kadar birçok farklı sektörün olduğu Batman’ın ilk Organize Sanayi Bölgesi, aynı zamanda ‘Karma’ bir Sanayi Bölgesi.

Son 20 yılda petrolün başkentindeki yatırımcılarının kalbinin attığı Beşiri-Kıra Dağı eteğindeki Organize Sanayi Bölgesi, kabuğuna sığmıyor artık.

Fernas Şirketler Grubu’nun meyve suyu üretim tesisleriyle markalaştırdığı OSB’ye şimdi de medikal malzeme üretimi yapacak, katma değeri yüksek bir tesis eklendi.

Önceki gün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı M. Fatih Kacır ile Bakan Yardımcısı Zekeriya Kaya’nın da katıldığı o ‘marka’ tesisin açılışındaydık.

Ankara, İstanbul ve Türkiye’nin çeşitli illerinden üst düzey bürokratlar da açılıştaydı.

Toplantı salonuna girişte karşılaştığımız iz bırakan bazı bürokratlarla selamlaştık.

Eski Valilerden Kemal Cirit, Ankara Vali Yardımcısı İzzettin Sevgili, Batman eski Valisi ve Bakan Efkan Ala’nın kardeşi Atıf Ala da seçkin konuklar arasındaydı.

Celbek ailesi Biosys’in başındaki yöneticiler Dr. Gökhan Celbek ve Genel Müdür Cemal Erdoğan, örnek bir organizasyona imza atmıştı.

Türkiye’nin ilk markasının üretime başladığı Batman OSB’de, sağlıkta devrim yapacak ürünler de bundan böyle üretilecek.

40 Ülkeye medikal malzemeleri Batman’dan gidecek.

Batmanlı Doktor Gökhan Celbek’ten, bu örnek tesisin ‘Başar’ı hikayesini dinleyenler, genç doktoru alkış yağmuruna tuttu.

Geçen yıl bu ürünleri tasarlayan Doç. Dr. Murat Erdoğan ile temelini attıkları fabrikanın öyküsünü şöyle özetliyordu Dr. Celbek;

“17 Yıllık dostum, arkadaşım Murat Hoca, şimdi aramızda değil ama geçen yıl bu dönemlerde onunla inşaatın temelini attığımızda; böyle örnek bir tesisi hayata geçireceğimizden emindik. Pandemi döneminde solunum cihazlarına yönelik projelerimizi Sanayi ve Teknoloji Bakanı sayın Fatih Kacır’la paylaştığımızda ciddi bir destek aldık ve Ar-Ge çalışmalarımızla bugünlere geldik. Burada kişisel ve yüksek teknolojiye sahip cihazlar üreteceğiz. Bu önemli marka, Batman’ın yatırım alanında bir referansı olacaktır. Bu önemli yatırımlar aynı zamanda bizi yeni yatırımlara da yöneltecektir. Bakanımızdan destek bekliyoruz. Yakın bir gelecekte Batman’ı ‘Sağlık Sektörü’nün üssü getirmeye kararlıyız.”

DENİZLİ-BATMAN HATTI…

Yıllar önce Ege’de tekstil duayeni olarak bilinen Denizlili Osman Aydınlı, Batman’a ilk kurumsal kimliği firmayı getiren saygın bir iş insanıydı.

GAMA gibi uluslar arası bir firma Batman’a geldikten sonra LC Waikiki, Uğur Konfeksiyon, De Facto ve Triko-Tek gibi Türkiye’nin tanınan markaları OSB’ye hayat veren kurumsal markalar olmuştu.

Denizli’nin duayen tekstilcisi Osman Aydınlı’dan sonra Batman’a gelen ikinci Denizlili girişimci ise Cemal Erdoğan oldu.

Batmanlı doktor Gökhan Celbek ile ihracata yönelik Türkiye’nin ilk tesisinin Batman OSB’ye kazandırmanın heyecanı içindeki Denizlili Erdoğan, seçkin davetlilere yönelik verdiği mesaj anlamlıydı;

“2 Yıl önce Sanayi ve Teknoloji Bakanı’na bu tesis için başvurduk. Bizim için zor bir süreçti ama 6 yıllık sürede Sanayi Bakanlığı, TUBİTAK VE KOSGEP’in desteğiyle ürettiğimiz solunum cihazını, 14 gün içerisinde seri üretime geçirmeyi başardık. Dünya çapında bir markayla yola çıktık ve çok sayıda vatandaşımıza nefes olduk. Ülkemiz ve bölgemiz için faydalı bir yatırımı hayata geçirdik…”

Batman OSB, bu örnek tesis ile bir yerde markası tescillendi.

Celbek ailesi, geçmişte de bu şehirde ticaretle uğraşan saygın bir aileydi.

Şimdi genç kuşakları, Türkiye’ye mal olan markaları buraya getiriyor.

Celbek ailesinin önde gelen simalarından Mazhar, Aydın, Hamdullah ve Nurullah Celbek’ten sonra şimdi de farklı mesleklerde adından söz ettiren ailenin genç kuşaklarının, bu önemli projeleriyle gururlanmamak elde değil.

Mekanı cennet olsun aile büyükleri merhum Abdürrezzak Celbek, çalışkan ve örnek bir iş insanıydı.

Herkesle diyaloğu olan güzel bir insandı.

Çocukları da onun yolundaydı.

Şimdi de torunu Dr. Gökhan Celbek, cesur, atılgan ve girişkenliğiyle dedesinin yolunda.

Özetle; Batman OSB, Türkiye’nin ilk markasını petrolün başkentine getirdi.

Bu marka yatırımların devamı dileğiyle.

Sağlıkla kalın…