*Önceki akşam gözler mesai saati bitiminden önce partilerdeydi. AK Parti Batman İl teşkilatı bir gün öncesinden Belediye Başkan adayları, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri aday listelerini İl Seçim Kurulu’na teslim etmişti. Haliyle gözler günlerdir ‘Yetkili Başkan adayı kimin olacağı’ tartışmalarının olduğu DEM Partisi’ndeydi. Listelerin İl Seçim Kurulu’na verilmesine yarım saat kala DEM’de ‘Yetkili Başkan aday’ krizi de aşılmıştı…

*DEM İl binasında avukat Mehdi Öztüzün, partililerle konuşuyordu. Yanında Batman eski Milletvekili Nizamettin Toğuç da vardı. Avukat Öztüzün’e teşekkür eden eski Milletvekili Toğuç, etrafındakilere sesleniyordu; “Arkadaşımız Öztüzün, kendisinden beklenilen sağduyuyu gösterdi.” Avukat Öztüzün de ‘Yetkili Başkan Aday’lığı kesinleşen Gülistan Sönük’le bir araya gelip ortak açıklama yapacaklarını duyurmasının ardından partililer, il binasından ayrıldı…

DEM’DE SON DAKİKA GELİŞMELERİ

DEM’in yaptığı ‘Ön Seçim’de 1’nci çıkan avukat Mehdi Öztüzün’ün “Yetkili Başkan adayı mı, değil mi?” tartışması günlerdir şehrin gündeminden düşmemişti.

31 Mart’ta yapılacak yerel seçim için hem Belediye Başkan adayları hem de İl Genel-Belediye Meclis Üye aday listeleri YSK’ya teslim edilmesinin son günü 20 Şubat (Salı) mesai saati bitimiydi.

AK Parti, aday listelerini bir gün öncesinden teslim etmişti.

20 Şubat’ta gözler, DEM Partisi’ndeydi.

Ön seçimde 1’nci çıkan avukat Mehdi Öztüzün’ü destekleyen delegelerin gözü; ‘Öztüzün’ün yetkili Başkan adayı’ olmasındaydı.

Günlerdir süren ‘Kriz’in sonlandığını Batman eski Milletvekili Nizamettin Toğuç, duyuruyordu.

“Avukat Mehdi Öztüzün arkadaşımız kendisinden beklenilen adımı attı. Bu davranışından ötürü kendisini kutluyoruz.”

DEM’de ‘Yetkili Belediye Başkanı adayı’ Gülistan Sönük olarak kesinleşmişti.

Listelerin İl Seçim Kurulu’na teslim edilmesine yarım saat kala DEM’de ‘kriz’ aşılmıştı.

Avukat Öztüzün de günler öncesinden DEM Genel Merkezi’nin belirlediği ‘Eş Başkanlık’ sistemine ‘Evet’ demişti.

Bazı delegeler arasında yükselen tansiyon bir anda düşmüştü.

Karanlığın çökmesiyle partililer İl binasından ayrılıyordu.

Artık gözler; DEM’in hazırladığı ‘yerel parlamento’ olarak adlandırılan İl Genel ve Belediye Meclis üyelikleri aday listelerindeydi.

YEREL PARLAMENTO’DA ADAY KALİBRESİ

Batman Belediyesi’nde ‘Başkan’ kontenjanıyla birlikte Belediye Meclis Üyeliği’nde toplam 37, İl Genel Meclis Üyeliği için de 9 aday gösteren iddialı iki partinin; YSK’ya verdikleri listelere göz attığımızda; öğrenim durumlarında ilkokul, ortaokul ve lise mezunları ön planda.

Az sayıda lisans, yüksek lisans, hukukçu, dil bilimci ve mühendis var.

Geçmiş dönemlerde yerel yönetimleri yöneten partilerin handikaplarından biri de şehrin vizyonuna, ‘vizyon’ katacak yerel parlamentoda ‘Aday Kalibresi’nin yetersizliğiydi.

Partiler, 2 Mart tarihine kadar İl Genel ve Belediye Meclis Üyelikleri aday listelerinde değişiklik yapabilecek.

Bu bile partiler için bir fırsat.

BATMAN’DA 2,
BALPINAR’DA 1 BAĞIMSIZ ADAY

31 Mart yerel seçimlerinde yarışacak Belediye Başkan adayları arasında bu yıl 2’si Batman’da, biri de Balpınar’da ‘Bağımsız Belediye Başkan adayı’ var.

Önceki seçimlerde da aday olan aslen Tilmerçli Muazzez Baktaş, 31 Mart 2024 seçimler için de Batman’da ‘Bağımsız aday’ başvurusunu İl Seçim Kurulu’na yaptı.

Batman’da bir başka Bağımsız Belediye Başkan adayı ise Hüseyin Seyidoğlu.

Balpınar Beldesi’nde aday adaylığı sürecinde AK Parti’de müracaatını yapan Ahmet Güzel de beldenin tek ‘Bağımsız Belediye Başkan adayı’ oldu.

İl Genel ve Belediye Meclis Üyeliklerinde listelerdeki ‘yer’lerini beğenmeyen bazı simalar da ‘istifa’nın eşiğinde.

Partilerin listelerinin açıklanmasından sonra birkaç isim, istifalarını duydurduklarını açıkladı.

Özetle; On bir ayın sultanı Ramazan ayının büyük bölümü ‘seçim’ ile geçecek.

Bu süreçte Başkan adaylarının işi hiç de kolay olmayacak.

Keşke, bizde de Avrupa’daki gibi gürültüsüz-patırtısız seçimler olsa.

Sağlıkla kalın.