*Geçen Pazar ‘Dünya Tütünsüz Günü’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı ‘Gençlik Buluşması’nda Batman’ı temsil eden iki gencimiz de vardı. Biri Sasonlu çilek üreticisi Emrullah Işık’tı. Diğeri ise Batmanlı Milli Atlet Mizgin Ay’dı. Çocukluk yılları Batman’da geçen Ay, şimdilerde Bartın Üniversitesi’nde eğitim sürdürüyor. Milli bir sporcumuzu burada tutacağımıza ne yazık ki Bartın’a kaptırmışız…

*Bir zamanlar Batman Sason ilçesi, Virjinya kalitesinde tütün üretirdi. Şimdilerde o ürün yerine hem daha fazla getirisi olan hem de ihracatı yapılan çilek var. Tütün tarlalarına ekilen çilekler, binlerce ailenin geçim kaynağı. Burada kalitesi tartışılmayan çilek, 3 yıl önce coğrafi işaret almıştı ama ne yazık ki bu ürünü kimse bu kadar tanıtamamıştı. Bunun çok büyük bir eksiklik, ihmal ve hata olduğunu belirtmeliyim. Ki bu hata ve ihmal de bizim de payımız varsa bunu içtenlikle kabul ettiğimizi de eklemeliyim…

BATMAN’I ARTIK GENÇLER ANLATIYOR

Geride bıraktığımız Pazar, ‘Dünya Tütünsüz Günü’ydü.

‘Çevre Haftası’ programı kapsamında yurttan ve dünyanın farklı ülkelerinden İstanbul’da bir araya gelen gençler ve sporcularla Vahdettin Köşkü’nde buluşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batmanlı iki genci de dinlemişti.

Tütünsüz bir dünya hayali kuran o gençler arasında Batmanlı çilek üreticisi Emrullah Işık ve Milli Atlet Mizgin Ay, petrolün başkentini en iyi şekilde temsil etti.

Televizyon ekranlarına yansıyan o buluşmada bir zamanlar tütün tarlalarından geçilmeyen Batman’ın Sason ile Kozluk ilçelerinin çevresinde yetişen çileğin öyküsünü en güzel anlatan Batmanlı genç Emrullah Işık’tı. 

17 Yıl öncesine kadar Sason’un dört bir yanında ekilen ürün tütündü.

Şimdilerde o tarlalarda ‘Çilek’ yetişiyor ve bu çilekler şehrin ve ülkenin sınırlarını aşıyor.

Binlerce ailenin geçimi çilek.

Tarlasında yetiştirdiği çilekleri, o önemli buluşmaya katılan başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile farklı ülkelerden gelen konuklara ikram eden Işık, bu ürünün öyküsünü anlatıyordu;

“Daha önce sadece tütün üretilirken, şu an taze çileğin yan ürünlerinden çilek kurusu, çilek reçeli ve çilek pestili de yapıyoruz. Ürettiğimiz ürünlerle ilçelerimizin ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlıyoruz. Bu durumda hem halk sağlığını hem de çevremizi koruduğumuza inanıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da çiftçiler adına teşekkür ediyordu Işık.

Işık, Sason çileğinin kısa tarihçesini anlatırken, beraberinde götürdüğü çilekleri konuklara sunuyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sason çileğini beğenmiş ve; “Çok da güzel, çok iri Maşallah” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çileğin ihracatının olup olmadığını da sorduğunda; Emrullah Işık, çilek ihracatı ile ilgili hazırladığı dosyayı kendisine sunması sürpriz olmuştu.

Sasonlu üretici Işık, program bittikten sonra da Sason çileğini bütün konuklara ikram etmişti.

Işık, Sason çileğinin Mersin-Silifke başta olmak üzere diğer bölgelerde yetişen çileği solladığını da söylemeden edemiyordu.

Bugüne kadar bu kaliteli çileğimizin en güzel tanıtımını Sasonlu genç üretici Işık yapmıştı.

Kendisine teşekkür ediyoruz.

MİLLİ ATLETİMİZİ DE BARTIN’A KAPTIRMIŞTIK 

Çocukluğu Batman’da geçen Mizgin Ay, 10 yaşında spora başladığında gözünü Fenerbahçe Kulübü’nde açmıştı.

Ailesinin imkanları yoktu ama Ay, Milli Atlet olmayı kafasına koymuştu.

45 Türkiye rekoru kıran Ay, 2017 yılında ‘Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası’nda da 100 metrede ilk dünya şampiyonluğunu elde eden atlet olmuştu.

2000 Yılında Batman’da doğan Ay, tarım işçiliği yapan 7 çocuklu bir ailenin 6’ncı çocuğuydu.

Batman’dan Beypazarı’na göçen Mizgin Ay’ı, Beden Eğitimi Öğretmeni keşfetmişti.

12 Yaşında profesyonel koşulara başlamıştı ve Fenerbahçe’nin çatısı altında katıldığı atletizm yarışmalarında büyük başarılara imza atan Ay, Türkiye rekorlarını kırmıştı.

Birkaç yıl önce memleketi Batman’a bir etkinlik için gelen Mizgin Ay, yüksek öğrenimde de tercihini ne yazık ki Batman Üniversitesi yerine Bartın Üniversitesi’ne neden yaptırdığını da anlatmıştı.

Düşünün, bu şehirde doğan Milli Sporcu Mizgin Ay, Bartın Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’na kaydını yaptırması bu şehir için ne kadar acı bir şey.

Bu durumun bizleri yaraladığını belirtmeliyiz.

Oysa böyle Milli Sporcular, memleketlerindeki eğitim yuvalarında görev almalı.

Bakın Milli Atlet Ay, birkaç yıl öncesinde kaydını yaptırdığı Bartın Üniversitesi için neler diyor;

“Bartın Üniversitesi’ne gelmeden önce bir araştırma yaptım. Burada çok sayıda Milli Sporcu eğitim görmekte ve her sene aldıkları başarılarla bizleri gururlandırıyor. Burada onlarla birlikte olmaktan ve çok değerli hocalarımızın tecrübelerinden faydalanacak olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum.”

Batman Üniversitesi ile Necat Nasıroğlu Vakfı’nın düzenlediği ‘Enerjide İnnovasyon’ proje yarışmasında geçen yıl Bartın Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bekir Yıldız birinciliği elde etmişti.

Bu da Bartın Üniversitesi’nin bizden ne kadar ilerde olduğunu gösteriyor.

Mizgin Ay’ı neden işledik derseniz, onun da başarı hikayesi tarımdan geçiyor.

Tarım alanlarında mevsimlik işçi olarak çalışan bir babanın kızının başarı öyküsüne de doğrusu şapka çıkarılır.

Milli Atlet Mizgin Ay da küçükken sigara içilen bir ortamda büyüdüğünü söylüyor;

“Bir gün antrenmanda baygınlık geçirdim. Hastaneye gittik. Sigara dumanından dolayı akciğer kapasitem düşmüş. Antrenörüm derhal ailemle görüştü ve “Mizgin’in yanında bir daha kesinlikle sigara içilmesin” dedi. Hemen antrenmanlarıma ve derecelerime yansıdı. İlk yılımda Türkiye Şampiyonu oldum, daha sonraki yıllarda Türkiye rekorları kırmaya başladım.”

İşte bugün Batman’da doğan bu iki başarılı gencimizin kimsenin yapamadığını yaparak bu şehri en güzel şekilde temsil ettiklerini görünce gururlanıyoruz.

Geleceğimiz gençlerin daha güzel başarı ve projelerle bu şehri temsil edeceklerine inanıyoruz.

Sağlıkla kalın.