*Bu söz, Site gençliğinin bellekleri olan Raman doğumlu Veysi Bilgin ile gazeteci-yazar Nezir Önal’a ait. Çocuklukları ve gençlikleri 1958 ile 1970 yılları arasında Site Mahallesi’nde geçen bu şehrin ilk kuşaklarından  Bilgin ile Önal, ilk petrolcü ailelerin saygın fertlerinden. Onlar Site gençliğinin kültürünü ve bu coğrafyanın gelenek göreneklerini yaşatmak amacıyla her yıl farklı bir İl’de 100’e yakın arkadaşlarıyla güzel bir ‘nostalji’ geleneği sürdürüyor…

*Uzun bir aradan sonra Bilgin ve Önal Batman’daydı. TPAO Batman Bölge Müdürlüğü tesislerinin olduğu Site Mahallesi’ne araçları giriş yaptığında; çocuk gibi seviniyorlardı adeta. O an iki konuğumuzun da yüz ifadesi görülmeye değerdi. Özellikle çocukluk yıllarının geçtiği 69 yıllık TPAO’nun yapılan ilk lojmanlarının bulunduğu sokağa girdiğimizde; yüzlerindeki sevinç ve tebessümü yazmak zor…

ONLAR ANLATTI, BİZ DİNLEDİK

Petrolün başkentinin çekirdeğini elbette Raman Dağı’ndaki  eski ‘yerleşke’ oluşturuyor.

Ama petrol dağının yaşam bulduğu alan Site Mahallesi’dir.

1955 Yılında kurulan TPAO, öncelikle petrol mühendisleri ve teknik elemanlarına; İluh tepesinin karşısında Amerika kasabalarını andıran ve tüm ülkeye göre modern bir yaşam alanı kurmuş.

Bu alanda yüzme havuzundan tenis kortlarına… Golf sahasından yeşil alanlara… Sosyal tesislerden sinemaya kadar aklınıza ne geliyorsa 69 yıl önce ilk petrolcüler için her şey düşünülmüş.

Ki bu ve benzeri aktivitelerin olduğu bir sosyal alan ülkenin hiçbir yerinde olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Şimdilerde tabi ki bu anlattıklarımızın bazıları yok.

Raman Dağı’nda doğan ama çocukluk ve gençliği Batman’da geçen Veysi Bilgin, yıllara meydan okuyan Site’deki 69 yıllık tarihi iki katlı lojmanların bulunduğu sokağa vardığımızda anlatmaya başlıyordu;

“Bu sokağın hemen başında yıllarca TRT’de spikerlik yapan başarılı gazeteci Nermin Tuğuçlu ailesi otururdu. Alt katta ise Yalçın Ata’nın babası kalırdı. Ata’nın merhum babası TPAO’nun eski muhasebecisi ve Raman Kamp İdare Amiri’ydi. Diğer sokakta ise Nezir Önal ağabeyler otururdu. Nazım, Namık ve Nevin Bingöl kardeşler de bulunduğumuz lojmanın sokağındaydı.”

Yıllar önce Batman’da mobilya denilince Bilgin ailesi akla gelirdi.

Bilgin ailesinin büyüklerinden M. Sıtkı Bilgin, TPAO’da sicil numarası ‘27’ olan emekçilerden.

TPAO’ya sondaj işçisi olarak alınmış ama sonradan TPAO’nun ihtiyaç duyduğu marangozhane atölyesini kurmuş.

Bilgin ailesi, 1983 yılına kadar Batman’da kalmış.

Sonradan Mersin’e göçmüş.

Midyat Garajı ve ardından Turgut Özal Bulvarında Medical Point Hastanesi bitişiğindeki devasa mobilya atölyesi ile yıllarca Batmanlılara hizmet vermiş Bilgin ailesinin mobilya atölyesi…

Şimdilerde Mersin’de yaşamını sürdüren Veysi Bilgin, rüyalarında hep Batman’ı gördüğünü söylüyor ve ekliyor;

“Bizler Batman’ın Site kültürüyle büyüdük. Ki bu kültür, birçok kültürün bir araya gelip Site Mahallesi’nin potasında eridiği bir kültür yapısına dönüştü. Ömrümüzün en güzel yılları Site’de ve Batman’da geçti. Bu güzel şehri asla ama asla unutmuyoruz. Buraya hep özlem duyuyoruz. Biz hiçbir zaman Batman’dan kopmadık. Burada gördüğümüz gelenek ve görenekleri de dillendirmeye devam edeceğiz. ”

BATMAN’IN İLK MEKTEPLİ GAZETECİSİ

Batman Lisesi mezunu Nezir Önal, aynı zamanda Basın Yayını okuyan ilk mektepli.

1974’te Basın Yayını kazandıktan sonra başkentin yolunu tutan Önal, yıllarda oturduğu Site Mahallesi’nde geçen günleri anlatınca hüzünleniyordu;

“Ekonomanın bitişiğinde Hergele Meydanı vardı. Siteli gençler orada toplanırdı. Aramızda çok güzel simalar vardı. Kastamonu’dan Ordu’ya, Diyarbakır’dan Siirt’e ve Batman’ın ilçelerinden de güzel arkadaş topluluğumuz oluşmuştu. Site’de ne güzel günlerdi… Hayatta olan arkadaşlarımızla bağlarımızı koparmış değiliz. Olabildiğince bu bağı korumaya çalışıyoruz. Çocukluğumuz ve gençliğimiz hep Site’nin sokaklarında ve parklarında geçti. Hafta sonları 1 Nolu Misafirhanede caz günleri olurdu. Büyüklerimiz o günlere katılır, biz de onları dinlemeye giderdik.”

1970’li Yılların ortalarında Basın Yayın bölümünü okuduğunda öğretim görevlilerine ve arkadaşlarına Batman’ın Site’sindeki yaşam tarzını anlattığında kimse inanmamış Önal’a.

Üstat Önal anlatıyor;

“O dönemler Batman Doğu’nun Paris’iydi. Çam ağaçları, bahçeleri, tenis kortları, caz müziği, sahaları ve yüzme havuzunun olduğu fotoğrafları Ankara’daki çevreme gösterdiğimde inanmamışlardı. ‘Burası Batman mı?’ demişlerdi.”

Site’deki ilk gençliğin jenerasyonu olan Bilgin ve Önal’ın Batman’a bakış açıları çok farklı.

Bu farkın o zamanki büyük şehir ve yakın yerleşim birimlerinden gelip Site Mahallesi’nde buluşmalarının yarattığı olumlu kültür yapısından kaynaklandığına inanıyoruz.

Bu farklılık öyle güzel bir atmosfer yaratmış ki, o yüzden hiç kimse orada yaşadığı günleri unutmuyor ve fırsat buldukları her anı buluşarak, o günleri yaşatmaya çalışıyorlar.

Türkiye’nin büyükşehirlerinin yanı sıra yurt dışında yaşamlarını sürdüren eski Site gençliği, bu şehrin güzelliğini her yerde anlatıyor, dili döndükçe petrolün başkentinin o güzel yıllarını hep dillendirmeye çalışıyor.

Yılda bir defa Türkiye’nin farklı İl’lerinde ‘Batman-Site Nostalji’ buluşmalarını gerçekleştiren eski Site gençliğinin petrol şehrinin çekirdeğinin nasıl oluştuğunu en iyi bilenlerdendir.

Türkiye’de petrolün tarihini yazan ilk petrolcülerin aile bireyleri bir tarihe tanıklık yapmış.

Bu tanıkların önde gelenlerin başında Veysi Bilgin ve gazeteci-yazar üstat Nezir Önal’dır.

Batman, güz döneminde Site gençliğini ağırlamaya hazır.

İlk petrolcülerin hikayelerinin en iyi anlatıcısı bu değerlerdir.

Dün iki değerimizi uğurlarken bize verdikleri mesaj anlamlıydı;

“Kalbimiz Batman’da kaldı…”

Sağlıkla kalın.