Batman Çağdaş Haber yaptı;

https://www.batmancagdas.com/167-ton-atik-giysi-geri-donusume-kazandirildi

Günümüzün çevresel felaketlerinden biri.

Moda ve giyime yönelik küresel talep eşi benzeri görülmemiş bir oranda arttı.

Moda endüstrisi artık küresel karbon emisyonlarının %10'unu oluşturuyor ve çağımızın en büyük çevre sorunlarından biri haline geliyor. BM Çevre Programına göre moda tek başına hem havacılık hem de denizcilik sektörlerinin toplamından daha fazla sera gazı emisyonuna ve küresel atık suyun yaklaşık %20'sine veya tekstil boyamasından yaklaşık 93 milyar metreküp emisyona neden oluyor.

Dahası, dünya her yıl tahminen 92 milyon ton tekstil atığıüretiyor ve bu sayının 2030 yılına kadar yılda 134 milyon tona çıkması bekleniyor. Çoğu biyolojik olarak parçalanamayan atılan giyim ve tekstil atıkları sona eriyor çöplüklere atılırken, polyester, naylon, poliamid, akrilik ve diğer sentetik malzemeler gibi giyim malzemelerinden elde edilen mikroplastikler toprağa ve yakındaki su kaynaklarına karışıyor. Diğer ülkelerden gelen en az 39.000 ton tekstil devasa miktarlarda giyim tekstili daha az gelişmiş ülkelere atılıyor. Oralarda çürümeye bırakılıyor.

Her yıl üretilen 100 milyar giysinin 92 milyon tonu çöplüklere atılıyor.

Hızla büyüyen bu sorun , şirketlerin en son ve en yeni trendleri karşılamak için düşük kaliteli kıyafetlerin ucuz ve hızlı üretimine güvendiği, sürekli genişleyen hızlı moda iş modeliyle daha da kötüleşiyor . Birleşmiş Milletler Moda Endüstrisi İklim Eylemi Şartı, sözleşmeyi imzalayan moda ve tekstil şirketlerinin 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmayı taahhüt etmesini öngörse de , dünya çapındaki işletmelerin çoğunluğu henüz iklim değişikliğindeki rollerini ele almamıştır.

Dünyamızı rahatsız eden en büyük çevresel sorunlardan biri de atık giysilerdir.

Daha pek çok felaket; aşırı avlanma, kentsel yayılma, toksik süper fon alanları ve arazi kullanımı değişiklikleri dahil olmak üzere henüz bahsedilmemiş çok daha fazlası var.

Çevresel felaket krizine verilecek tepkinin formüle edilmesinde göz önünde bulundurulması gereken pek çok husus olsa da, bunların yeterince koordineli, pratik ve yeterince fark yaratacak kadar geniş kapsamlı olması gerekir. 

Temiz bir çevre insan hakkı.