*Yerel seçime 63 gün kala AK Parti’de şimdi de gözler; ilçe ve beldelere çevrildi. Batman’ın bazı ilçelerinde sürpriz isimlerde konuşulmuyor değil. Anlaşılan AK Parti’de ilçe ve belde Başkan adaylarının açıklanması gelecek haftaya kaldı...

*Vali ve Belediye Başkanvekili Ekrem Canalp, önceki gün Batman’ın ilk günlük gazetesi Çağdaş’taydı. 41 Yıllık gazetenin sararan arşivine dokunan Canalp, geçmişte zor koşullarda yayın organına emek verenleri unutmamıştı. 30-40 Yıl önce bu şehrin sorunlarını içeren haberlere de göz atan Canalp, gazetenin mutfağında çalışanlarla da sohbet etti…

BAZI PARTİLERDE ADAYLAR NETLEŞMEDİ

Batman’da iddialı iki parti dışında diğer partilerin çoğunda Belediye Başkanları henüz netlik kazanmadı.

Geçen yılın genel seçimlerinde Batman siyasetine hareketlilik kazandıran CHP’nin Batman’dan aday göstereceği isim de  netleşmedi.

Deva Partisi’nde Batman Belediye Başkan adaylığı için ortaya atılan bir isim yok.

Saadet Partisi’nde de aday gösterilecek isim henüz açıklanmadı. 

Diğer partilerde de Batman Belediye Başkan adaylığı için şu ana kadar resmen aday gösterilen herhangi bir isim bulunmuyor.

Önümüzdeki seçim için iddialı iki parti DEM ve AK Parti’nin Batman Belediye Başkan adayları belli olduktan sonra işin doğrusu, sokaktaki seçmen de diğer partilerin adaylarını pek de merak etmiyor.

Bu şehri yönetmeye talipli olan iddialı iki partide de gözler artık ‘Yerel Parlemento’ diye bilinen İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri adaylarında.

İki partinin seçilecek yerlerden aday gösterilecek Belediye ile İl Genel Meclis Üyeleri adayları şimdiden merak konusu.

Haydi hayırlısı…

İLÇELER HAFTAYA MI KALDI?

Batman Belediye Başkan adaylığını geçen hafta açıklayan AK Parti’de şimdi de gözler; ilçe ile beldelere çevrildi.

Temayül, anketler ve saha verileri derken… şimdi de Genel Merkez’in, artık Batman’ın ilçe ve belde Belediye Başkan adaylarını açıklaması bekleniyor.

Batman’ın bazı ilçelerinde belirsizlik var.

Anketlerde kimin önde olduğu bilinse de açıklanmıyor.

Mevcut Belediye Başkanlarından kaç isimle seçime gidileceği konusunda da uzlaşmanın sağlanıp sağlanmadığı da bilinmiyor. 

Bazı ilçelerde şu günlerde sürpriz isimler konuşulmuyor değil.

Önümüzdeki haftanın başında Batman’ın ilçe ve beldelerinde hareketliliğin yaşanması bekleniyor.

Vali Çağdaş (5)

VALİ, SARARAN ARŞİVE BAKINCA…

Önceki gün Batman’ın ilk günlük gazetesi Çağdaş’a konuk olan Vali ve Belediye Başkanvekili Ekrem Canalp, 41 yıllık gazetenin sararan arşivinde bazı sayılara bakarken, bir an geçmiş günlere dalıp gittim.

El dizgisi ve entertiple hazırladığımız; el pedalında basımını yaptığımız ve o yıllarda amatörce hazırladığımız gazete de büyük emek veren ağabeyim Enver Arslan, yazarlarımız Nuri Öner, Yaşar Koray, İsmet Üçüncü, Halit Beytüt ve aramızda olmayan diğer emekçilerin yorum ve haberlerini görünce gazetenin eski idare yeri Gülistan-Tekel Caddesi’ndeki o günler, film şeridi gibi gözümün önünden geçti.

Tam 41 yıl öncesinin yerel seçim arefesinde yayın hayatına başlayan Çağdaş’ın, o dönemlerde Batman Belediye Başkan adaylarına yönelttiği sorular ve yanıtlar; ilk sayımızın sürmanşetini süslemişti.

Evet 41 yıl önce petrol şehrini yönetmek için yarışan Batman bağımsız Belediye Başkan adaylarından İkram Müjdeci, Şehmus Demir, MDP’den Mehmet Özdemir, DYP’den Mehmet Teymur ve ANAP’tan Avukat Ömer Yıldız hakkın rahmetine kavuştu.

O dönemde Refah Partisi’nden Batman Belediye Başkanlığına seçilen isim Ataullah Hamidi idi. 

Halkçı Parti adayı Arif Argun İzmir’de, SODEP adayı ise yazar Abdullah Kaya ise çok sevdiği Kozluk’ta yaşamını sürdürüyor. 

Batman’ın eski siyasetçilerinden 5’i de aramızda yok.

Nur içinde yatsınlar, dürüst siyasetçilerdi.

Aradan 41 yıl geçmiş yine bir yerel seçim arefesindeyiz. 

Vali ve Belediye Başkanvekili Ekrem Canalp, bizi, Çağdaş’ın birinci sayısı ile şimdiki 11 bin 500’üncü sayıyla buluşturdu.

Gazetenin mutfağında görev yapan emekçilerle de sohbet eden, yerel basının dostu Vali Canalp, Çağdaş TV’nin stüdyosuna da konuk oldu.

Canalp, kısa sürede  stüdyomuzda Editörümüz Barış Arslan’ın konuğu da olacak. 

Son gülerde etkinlikten etkinliğe koşan Vali Canalp, o gün Mahalle Buluşmalarıyla yoğun programından geri kalmamıştı.

Sağlıkla kalın.