*Batman’ın şehirleşme hayatı 80 yıla dayanıyor. Bu şehrin çekirdeği önce İluh’tur sonra da Akyürek, Çarşı, Cumhuriyet ve Şirinevler’dir. Bu eski semtler bir yer de Batman’ın ilk yerleşim birimleridir...

*Batman’ın kentsel dönüşüme ne kadar ihtiyaç duyduğunu eski mahallelerin manzaralarından görebilmek mümkün. Yarı kerpiç yarı taş-beton yapılar yıkıldı yıkılacak. Belediye’nin 2 yıl önce İluh çevresinde başlattığı kentsel dönüşüm; şimdi de Cumhuriyet ve Şirinevler’e umut oldu.

50-60 YILLIK BİNALAR BÜYÜK TEHLİKE! 

Batman’ın eski yerleşim birimleri arasında kuşkusuz Şirinevler ve Cumhuriyet semtleri de var.

1955 Yılında Tüpraş Batman Rafinerisinin, üretime başlamasıyla birlikte TPAO ile Tüpraş tesislerinin bulunduğu alanın, etrafını kale gibi saran semtler bir anda büyüdü.

Özellikle Rafineriyle komşu olan bazı semtleri öyle bir tehlike sardı ki sormayın gitsin.

Gün geldi rafinerideki LPG gaz küresi infilak etti. Cumhuriyet Mahallesi’ndeki bir evin üzerine düşen o kürenin parçaları, bazı vatandaşların yaşamına mal oldu. 

Aradan birkaç yıl geçti, rafineriden sızan yakıt yeraltında birikti. Eski Küçük Sanayi Sitesi’nde 2004’te büyük bir yangına yol açtı. Üç kişinin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yararlandığı ve birçok işyerinin hasar gördüğü o semtte hala yaralar sarılmadı.

Rafineri ile iç içe olan Şirinevler, Cumhuriyet ve Akyürek’te oturanlar, geceleri sızan atıklardan nefes alamaz hale geldi. Semt sakinleri bazen pencere ve kapılarını açamaz oldu zehirli havadan. 

Rafineriye komşu semt sakinlerinin sorunlarını buradan tekrar tekrar dillendirmeye gerek yok. 

İşte şimdilerde rafineriye komşu olan bu iki semt için sevindirici bir haber. 

Cumhuriyet ve Şirinevler ‘Kentsel dönüşüm projesi’ kapsamına alınıyor. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM BU SEMTLERE ŞART’TI 

Batman Belediyesi 2 yıl önce İluh Deresi kenarında başlattığı ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kuşkusuz şehrin karşı yakasındaki bazı semtler arasında heyecan yaratmıştı. 

Arzu edilecek düzeyde olmasa da ‘Kentsel Dönüşüm’ün ilk ayağında Çarşı ve Karşıyaka’da bazı ev ve işyerleri yıktırılmıştı.

İluh’u bir yana bırakırsak; Cumhuriyet ve Şirinevler’de de kentsel dönüşüme yönelik hazırlık başlatan Belediye, yaklaşık 14 bin kişiyi rahatlatacak.

Şirinevler ve Cumhuriyet mahallelerinin manzarasına bakın?

Yeni bir yapı yok.

Bu iki mahallede sosyal donatı adına da hiçbir şey yok.

Yeşil alan derseniz yok.

1950 ve 1960’ların düzensiz yapılaşma yüzünden bazı cadde-sokakta ya bir araç geçebiliyor ya da geçemiyor. 

Bazı sokaklara ne ambulans ne de itfaiye aracı girebiliyor.

İşte bu nedenledir ki; bu şehirde ‘Kentsel dönüşüme’ gereksinim duyan mahalleler Cumhuriyet ve Şirinevler’dir. 

Yerel yönetimin, bu iki komşu mahalleyi kentsel dönüşüme alması yerinde bir karar.

Dün de Batman Çağdaş’ın sürmanşetinde semt sakinlerinin ‘Kentsel dönüşüm’le ilgili haberi en çok ilgi gören haberlerdendi. 

Umarız, kentsel dönüşüm projesi bir an önce o iki mahallede hayata geçirilir.

Sağlıkla kalın…