*7000’i Aşkın seçmenin olduğu Beşiri ilçesinin kalbi sayılan tek cadde de peş peşe seçim lokalleri, geceleri çok hareketli. Lokaldeki çaycılar, iftar sonrasında neredeyse sahura kadar çay mesaisinde. Birbirine çok yakın mesafedeki partilerin seçim lokallerinin önündeki partililer arasındaki ‘Hoşgörü’ ortamı da görülmeye değer…

*Beşiri’de iddialı partilerin Belediye Başkan adayları ‘Seçim sahada kazanılır’ sloganıyla gece yarılarına kadar ev ev dolaşıyorlar. Bazı adaylar randevu alıp ev ziyareti yapıyor. Bazıları ise ‘Çat kapı’ ile ilçenin dört bir yanını dolaşıp seçmenden destek istiyor. Adaylar ‘Kazanacağız’ demekle seçim kazanılmıyor görüşünde…

3’NCÜ DÖNEME HAZIRLANAN ADAY

1926’da Batman Çayı’nın haritadan sildiği Elmedina’nın bir diğer ismi ‘Beşiri’ adının verildiği eski ‘Kobin’ yerleşim biriminde 1929 yılında kurulan ‘yerel yönetim’ için iddialı 3 partinin Başkan adayları kıyasıya yarışıyor.

İlçenin kalbinin attığı Belediye binasının olduğu cadde de partilerin seçim lokalleri yan yana.

50 Metre mesafe arayla 3 partinin lokalleri önünde iftar sonrası oturup seçim kulisi yapan partililer için çaycılar ‘çay’ mesaisinde.

7 bin 18 Seçmenin olduğu Beşiri’de siyaset kolay iş değil.

Her yere gideceksiniz, her kesimden oy isteyeceksiniz.

Sait Karabulut, 2 dönem Belediye Başkanlığı yapan tecrübeli bir siyasetçi.

3’ncü Dönem için de aday…

Çevresine güveniyor.

İl Genel Meclis Üye adayları İzzettin Taş ve Yüksel Dürken, yanından ayrılmıyor.

Bir de Belediye Meclis Üyeliklerine aday olan simalar.

Seçmenlerini 3 lokalde de ağırlayan Belediye Başkanı Karabulut, önceden randevu aldıkları evlere gerçekleştirdikleri ziyaretleri anlatıyor;

“İftar sonrası gittiğimiz evlerde gördüğümüz ilgi ve alaka seçim öncesi bize büyük moral oluyor. Beşirililer, huzurdan yana. Allaha şükür biz bu ortamın oluşmasında da üzerimize düşeni yapıyoruz...”

Önümüzdeki seçim için de yapmayı planladıkları 20 projeyi de özetleyen Başkan Karabulut, konuşuyordu;

“Bizim dönemimizde Beşiri, doğal gaza kavuştu. 60 Yıldır ilçede çözülemeyen tapu sorununu biz çözdük. 130 Vatandaşımız cüzi bir rakamla evlerinin tapularına kavuştu. Toplu taşımacılıkta en ucuz ulaşımı sağlayan Belediyelerden biriyiz. Önümüzdeki dönemlerde de araç filomuzu arttıracağız.”

DEM’İN AVUKAT ADAYI

DEM Partisi’nin seçim lokalinde örgütlenmeden sorumlu İl Eş Başkan Yardımcısı Seyit Bilal Evren ile buluşuyoruz.

Evren, DEM öncesinde de HDP ve HADEP’te yöneticilik yapmış.

“Beşiri’de çok farklı bir süreç yaşanıyor” diyen Evren, siyasi atmosferi değerlendiyordu;

“Geçmişte iki dönem partimiz burada seçim kazandı. Gece gündüz demeden çalışıyoruz. Gitmedik yer bırakmıyoruz. Beşiri’de avantajlı partiyiz.”

Ev ziyaretlerinden dönen DEM Beşiri Belediye Başkan adayı M. Akif Akın, aslen Alikanlı.

Uzun süredir kaldığı İstanbul’dan son 3 yılda Batman’a dönüş yapmış.

“Beşiri değişimden yana” diyen Avukat Akın, konuşuyordu;

“Partimiz için olumlu bir hava var. Burada seçmen hizmet istiyor. Hizmetlerde gördüğümüz eksiklikleri biz gidereceğiz. İçme suyundan toplu taşımacılığa kadar birçok sorunu çözeceğiz.”

Kadın ve gençlere yönelik projelere de değinen Avukat M. Akif Akın, şu mesajı veriyordu;

“Kadın ve gençlerimiz artık yaşamın bir parçası olsun istiyoruz. Kadın ve gençlerimiz ne istiyor? Talepleri nelerdir? Onları dinleyeceğiz. İnsanımıza iş olanakları ve istihdam alanları açmaya yönelik projeleri hayata geçireceğiz. Beşiri, geçmişte sosyal aktivitelerin fazla yapıldığı bir ilçeydi. Ne yazık ki günümüzde Beşiri’de sosyal yaşamda kadın ve gençlerin adı yok. Burada her alanda kadına pozitif ayrımcılık yapacağız. Belediye Meclis Üye arkadaşlarımızın arasında 22-23 yaş kategorisinde arkadaşlarımız var. Kısacası, Beşiri’yi modern bir kente dönüştürecek çalışmaları hayata geçireceğiz.”

YRP’DE SIRA DIŞI BİR ADAY

14 Yaşındayken Beşiri ilçesinin İnpınar (Haznamir) Köyü’nden İstanbul’un yolunu tutan Alparslan Karabulut, ortaokul, lise ve Üniversite’yi Büyükşehir’de tamamlamış.

5 Dil bilen iş insanı Karabulut, aktif siyasete olan hikayesini de anlatmadan başlamıyordu sohbete;

“Aslında benim siyasetle yakın bir temasım yoktu. Kısa bir süre önce hakkın rahmetine kavuşan kardeşim Ali Rıza Karabulut’un vasiyeti üzerine Belediye Başkanlığına aday oldum. Beşiri’nin eksiklerini tespit ettik ve ‘İlçene sahip çık, geleceğine sahip çık’ sloganıyla yola çıktık. Gündeme getirdiğimiz projeler bir yerde ilçemizin ihtiyaçlarını gidermeye yönelik çalışmalardır.”

Beşiri için 26 projeyi broşürlerle seçmenlere duyuran Başkan adayı Alparslan Karabulut, aynı zamanda uluslararası bir firmanın da Türkiye Distribütörü.     

Bir süre önce Batman OSB’de kurmak istediği ‘Robot’ fabrikası için de çalışmalara başlamış YRP’li Karabulut.

Çin’de üretilen robot süpürge imalatından 8 farklı ürüne yönelik fabrikanın altyapısı için de gerekli hazırlıkları tamamladıklarını da söylüyordu Alparslan Karabulut;

“Batman OSB’ye kazandıracağımız robot fabrikasında 400 kişiye istihdam alanı sağlayacağız. OSB’de bize 50 dönüm yer tahsisi de yapılacak.”

İstihdama yönelik de Beşirililere mesaj veren YRP’li Karabulut; “Beşiri’de 5 yıl için de istihdam sorunu bitmiş, halkımızın mutlu olduğu bir ilçe bırakmak birinci önceliğimiz olacak” diyordu.

Özetle; Beşirili seçmenin gözü; iddialı üç Başkan adayında.

Batman’a 16 kilometre uzaklıktaki Beşiri seçim kampanyasının en hareketli güzergahı.

İlçedeki seçmenler, Başkan adaylarının projelerine odaklanmış.