*24 Yıl aradan sonra eski Devlet Bakanı Hasan Gemici, Batman’daydı. Şehrin karşı yakasındaki ‘Güneykent Aile Destek Merkezi’ni o dönemlerde sembolik bir fiyattan alan eski Bakan Gemici, 1967 yılında ABD’li bir şirketin merkez üssünü on binlerce öğrencinin eğitim-öğretim gördüğü bir alana dönüştürmüştü. Güneykent Mahallesi’ndeki o devasa komplekste Gemici, o merkezi şöyle özetliyordu; “Batman’daki bu kompleksi Türkiye’nin en büyük Sosyal Hizmetler Merkezi haline getirdik…”

*Eski Bakan Gemici ile eşi Gülsen hanıma da bir sürprizimiz vardı. 24 Yıl önce Dicle Nehri kıyısındaki Yolgeçen Hanı Mağarası’nda dinlenen Gemici çiftini, o yıllar götüren fotoğrafları onlara gösterdiğimizde o karelere baka kaldılar. Eski Bakan Gemici, değişen Batman’ın yeni yüzü ile  Hasankeyf’i Çağdaş’a değerlendirdi…

PETROL ŞİRKETİ TESİSİNDEN AİLE DESTEK MERKEZİNE

1967 Yılında ABD’li eski Mobil şirketi, Kozluk-Şelmo petrol sahasını keşfettiğinde Doğu ve Güneydoğu’da TPAO’dan sonra en büyük petrol yerleşkesini Batman’da kurmuştu.

O dönemler şehrin karşı yakasında İluh tepesi/Sere Gır’in devamı sayılan Güneykent, Hürriyet ve Seyitler Mahallelerine ‘Küme Evler’ deniliyordu.

İluh Deresi’nin karşı yakasında ise ABD’li mobil petrol şirketi, çölün ortasında vahayı andıran petrol aramaları için bir yerleşke kurmuştu.

TPAO’nun Site Mahallesi kadar olmazsa da o küçük yerleşkede yok ‘yok’tu.

1994 Yılında Kozluk petrol sahasında yapılan silahlı bir baskın, ABD’li şirketin faliyetlerini durdurma noktasına getirmişti.

Güneykent Mahallesi’nde ABD’li Mobil şirketine ait tesisler iştah kabartıyordu.

Bazı kurumlar ile özel sektörün gözü; o tesislerdeydi.

Dönemin eski Devlet Bakanı Hasan Gemici, Batman’a sosyal sorumluluk kapsamında bir tesis kazandırmak için 1997 yılından itibaren Ankara-Batman arasında mekik dokuyordu.

Yıllar öncesinden yakın dostu iş insanı Mehmet Zengin, o devasa kompleksi sembolik bir fiyattan Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne kazandırmak istiyordu.

Eski Bakan Gemici, bu projeye sıcak bakmıştı.

SADECE İHATA DUVARI O PARA EDİYORDU

Asıl mesleği İnşaat Mühendisi olan eski Bakan Gemici’ye dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, Sosyal Hizmetler bünyesindeki Genel Müdürlükleri bağlamıştı.

Alanı olmadığı halde Bakan Gemici, sorumluluğundaki kurumlarda güzel projeleri hayata geçirmişti.

İşte o projelerden biri de Batman’daki  ‘Güneykent Aile Destek Merkezi’ idi.

O merkezde halen 21 alanda 49 kursta 800 kişi meslek ağırlıklı eğitimlerden yararlanıyor.

Bir zamanlar kentin en ücra mahalleleri olarak bilinen şehrin karşı yakasındaki o merkezde ücretsiz halk eğitim sertifika sahibi olan genç kızlar da var.

1997’nin yaz dönemiydi.

Eski Bakan Gemici, iş insanı Mehmet Zengin ile birlikte ziyaret ettiği 30 dönümlük alanı kapsayan kompleksi gördükten sonra 70 bin TL gibi sembolik bir fiyata satın almıştı.

Cumhuriyetin 75’inci yıl dönümü nedeniyle Aile Destek Merkezi önce 75’inci Yıl Toplum Merkezi adını almıştı.

Şimdi de Güneykent Aile Destek Merkezi olarak binlerce kursiyeri ağırlıyor.

O dönemin Aile Destek Merkezi’nin öyküsünü şöyle anlatıyordu Bakan Gemici;

“O tesisi gördüm. İhata duvarının ederi bile 70 bin TL’den daha fazla bir harcama gerektiriyordu. Sağ olsun, var olsun… Hibe bir fiyattan bize teklif getiren Mehmet Zengin sayesinde Batman’a böyle örnek bir eseri kazandırdık.”

“GÖZÜM ARKADA KALMADI”

Batman eski Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ali Tarhan ve Batman Sosyal Hizmetler İl Müdürü Beşir Arslan’ın da eşlik ettiği eski Bakan Gemici, 24 yıl gibi bir süreçte onlarca genç kız ve dar gelirli öğrencilerin kurs gördüğü o toplum merkezinin çevredeki semtlere ‘umut’ kapısı olmasından o kadar mutluydu ki, bu mutluluğu yüzündeki ifadelerden görmek mümkündü.

Yanındaki eşi Gülsen hanım ile oğlu Kurtuluş’a; öğrencilerin kurs bitiminde yazdıkları mektupları gösteriyordu Bakan Gemici.

Yine öğrencilerin resim başta olmak üzere diğer alanlardaki el işi ürünleri, eski Bakan Gemici’yi bir hayli mutlu etmişti.

ABD’li petrol şirketinin yıllar önce temelini attığı ve şimdilerde Aile Destek Merkezi’ndeki havuzun etrafındaki sohbetimizde  yıllar önce bu kompleksi nasıl kazandırdığının hikayesine değinmeden edemiyordu eski Bakan Gemici;

“Elbette o dönemler hizmetimiz Batman için sadece bu merkezle  sınırlı kalmadı. Çok Amaçlı Toplum Merkezleri, Aş Evleri ve engellilere yönelik birçok proje hayat geçirdik. Kadınlar, genç kızlar, psikologlar ve geleceğin ressamlarının keşfedilmesine kadar birçok kursa ev sahipliği yapan bu merkezin bugünlere gelmesinde eski yöneticileri ile şimdiki yöneticileri kutluyorum. Buranın bende çok özel bir yeri var.”

Yıllar sonra Batman ve Hasankeyf’i gören eski Bakan Gemici’nin, bu iki kent için değerlendirmelerini de haberimizden öğrenmek mümkün.

Bakan Gemici’yi en çok düşündüre manzara ise Hasankeyf karayolu üzerindeki çok bloklu yapılar olmuş…

24 Yıl önce eşi Gülsen hanımla objektiflerimize poz verdiği karelere de dakikalarca Bakan Gemici;

“O sıcak yaz mevsiminde serinliğiyle hiçbir yerde bulmadığım ortamı Yolgeçen Hanı mağarasında görmüştüm. O tarihi dokuların bir bölümünün korunmamış olması beni üzdü” diyordu.

Özetle; eski Bakan Gemici, Batman’dan ayrılırken çevresindeki dostlara da anlamlı mesaj veriyordu;

“Gözüm arkada kalmadı...”

Bu uğurda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. 

Sağlıkla kalın.