*Batman’ın yeni imar alanı Batman-Hasankeyf karayolu güzergahı; modern ve çok katlı binaların adresine dönüştü. O yeni imar alanı sınırındaki köylerde de lüks villaların yapımı sürüyor…

*5000’i Aşkın konutun yapıldığı o bölge depreme dayanıklık açısından da sağlam olduğunu uzmanlar söylüyor. İki yol güzergahında da iki yeni mahalle oluşuyor. Biri Batman-Hasankeyf karayolunda diğeri ise Batman Üniversitesi yol güzergahında…

10 KATLI BLOKLAR…

Batman, deprem riski az şehirlerden biri.

İkinci derecedeki deprem kuşağında olan Batman’ın yeni imar alanlarından Batman-Hasankeyf ile Batman Üniversitesi yol güzergahında iki büyük semt doğuyor.

Bayındırlık Mahallesi’nin devamı olan Batman-Hasankeyf yol güzergahında Akça ile Binatlı köylerine kadar uzanan çok katlı bloklar, o bölgenin çehresini de değiştirmiş.

2’nci Derecedeki deprem kuşağında olan Batman’ın yeni imar bölgeleri, şehrin önemli güzergahlarında.

Önümüzdeki süreçte ticari yoğunluğunun da olması beklenilen bu iki güzergahta da depreme dayanıklı çok katlı yapılar yükseliyor.

Batman Çağdaş’ın manşetinde dün dikkat çeken iki haber vardı.

‘Akça ve Binatlı köylerinde modern binalar’ başlıklı haberde şu ayrıntılara dikkat çekilmiş;

“Batman’ın yeni imar alanın geçtiği Batman-Hasankeyf karayoluna komşu Akça (Tilmiz) ile Binatlı  (Bıleyder) köyleri yeni imar alanına komşu olunca, bazı köylü sakinleri göz kamaştıran lüks villaların yapımına yöneldi. Yeni imarla birlikte arsaları kıymetlenen, kent merkezindeki gayrimenkulleri bile sollayan tripleks ve havuzlu villaları yöreye uygun mimari ile inşa eden bazı köy sakinleri, çok amaçlı dinlenme yeri de yapıyor. Son yıllarda Batman'ın büyük mahallesinden biri olmaya aday; Bayındır semtinin devamı olan güzergahta 10 katlı apartmanların yükselmesi çevredeki Akça ve Binatlı köylerini de yeni bina yapımına yönlendirdi.”

MODERN İŞ MERKEZLERİ DE YAPILIYOR

Batman kent merkezindeki bazı eski mahallelerde “Kentsel Dönüşüm” projeleri henüz hayata geçmeyince, bazı vatandaşlar da yapılaşmanın yeni adresine yöneldi.

Bu kentin eski mahallelerinde ne yazık ki eskiyen binalar yüzünden o çarşı merkezindeki ticari hareketlilik ‘Gültepe’ ve ‘Tilmerç’ semtlerine kaydığı gibi şimdi de iki yeni mahalleye aday olan Batman-Hasankeyf ile Batman Üniversitesi yol güzergahındaki bölgelere kayıyor.

Uzun süredir bu şehrin eski mahallelerinde ‘Kentsel Dönüşüm uygulansın’ diyoruz.

Ne yazık ki, eski mahallelerde ‘Kentsel Dönüşüm’e yönelik bir çalışma da olmayınca şimdi de yeni mahalleler revaçta.

Yine Batman Çağdaş’tan ‘Yüksek Bloklu Mahalle’ başlıklı haberi gelin birlikte okuyalım;

“5 Yıl öncesine kadar tek bir yapının olmadığı Batman-Hasankeyf yol güzergahındaki arazilerde artık çok bloklu yapılar inşa ediliyor. Batman’ın yeni yüzü olan Akça (Tilmiz) ve Binatlı (Bileyder) köylerine yakın alanlar, çok bloklu yapılara dönüştü. 6 Yıl önce imara açılan Batman-Hasankeyf güzergahındaki çok bloklu apartmanlar da konutlar 1.5 milyon ile 2 milyon TL arasında değişiyor. Konutların büyük bölümünde çalışmalar da sona doğru gelinirken, Belediye’de yeni mahalle olmaya aday olan bölgeye doğalgaz, alt yapı, Telekom iletişim hatları ve elektrik için de çalışmaları hızlandırdı. Kış mevsimiyle birlikte doğalgazın konutlara verilmesi için Aksa Doğalgaz Müdürlüğü de çalışmalarını sürdürüyor.”

Bu şehrin yapılaşma interlandı genişliyor.

Çok katlı yapılaşma artık iş merkezleri de yeni konaklama tesislerinin projeleri de hayata geçiriliyor.

Kısacası; Batman’ın yeni yapılaşma bölgesi, petrol kentine yeni bir kimlik kazandırıyor.

Sağlıkla kalın.