*Batman’a 10 kilometre uzaklıktaki Yolveren (Çinera) Köyü, dün muhtarlık seçimi için sandık başındaydı. İki adayın çekiştiği sandıkta heyecan doruktaydı. Köy sakinleri her ne kadar İl Genel Meclis Üyeliği için oy kullandıysalar da onlar için muhtarlık seçimi daha önemliydi…

*Uzun yıllar Yolveren’de muhtarlık yapan Mehmet Alcu, geçen yıl yaşama veda etmişti ama geride kalan kızları Hazna Gevci ve Vesile Alcu, babalarının izinden gitmek için köye dönüş yapmıştı. Eski muhtar Alcu’nun büyük kızı Hazna Gevci, babasının yerine talipliydi ama kendisini hazır hissetmediği için bu sefer muhtarlık adayında yarışan amcası Hasan Gin’in yanındaydı. Diğer muhtar adayı ise köye kesin dönüş yapan Cengiz Kıy’dı…

RAMAN’DAN BATMAN MANZARASI

31 Mart yerel seçimleri geride kaldı.

Dün her yerde olduğu gibi Batman’da da seçmenler sandık başındaydı.

Belediye Başkan adayları, İl Genel ve Belediye Meclis Üyelik adaylarından çok seçime renk katan muhtar adaylarının yarışıydı.

Dün sabah güneşin ilk ışıklarıyla arkadaşım İrfan Tapan’la kendimizi 1200 rakımlı Raman Dağı’nda bulduk.

Yakıtlı (Zeva Alıka) ile Yolveren (Çinera) Köylerinin muhtarlık ve İl Genel Meclis Üyeliği aday seçimlerinin oy kullanma işlemleri  taziye evi binasındaydı.

İlk petrolcülerin ayak izlerinin olduğu Raman Dağı’na yol alırken, yeşile bürünen tarlalardaki sayısız papatya çeşitleri ve çobanların otlattığı sürüler, baharın habercisiydi.

Yağışlı havalar geride kalmıştı.

Isınan toprak, sıcak hava doğaya hayat vermişti.

Raman’daki petrol sahlarındaki at başlar ise 1200 metre derinlikteki yeraltından ‘Kara altın’ı gün yüzüne çıkarıyordu.

Raman’ın zirvesinden Batman’ın fotoğrafına bakıldığında baharın en güzel manzarasıydı.

Her taraf yeşildi.

Bir de sıra dağların en zirvesindeki 2973 rakımlı Mereto ile çevresindeki dağlarda da beyaz manzara hakimdi.

Müthiş doğada esen ilkbahar rüzgarı, seçmenleri erken saatlerde sandık başına getirtmişti.

ONLAR BABALARININ İZİNDE

Çocuk yaşta Almanya’nın yolunu tutan Hazna Gevci ve Vesile Alcu, Yolveren’e yıllar sonra dönüş yapan gurbetçiler.

Babaları Mehmet Alcu, yıllarca muhtarlık yaptığı Yolveren’den ölünceye kadar kopmamıştı.

Geçen yıl hayatını kaybeden Mehmet Alcu’nun kızları, Hazna Gevci ve Vesile Alcu, toprak özlemiyle yanıp tutuşan kardeşler.

Babaları yaşamını yitirdikten sonra onun izinden gitmeye kararlılar.

Gevci ve Alcu, uzun süredir Almanya’nın Bielefeld ve Hannover’de yaşamını sürdürüyor.

Bir ayakları da baba ocağında.

Eski Muhtar Alcu’nun büyük kızı Hazna Gevci, hüzünlü bir seçim geçirdiklerini anlatıyordu bize;

“Babam yıllarca rakipsiz muhtardı. Her seçimde muhtar seçiliyordu. Bu sefer babamın yerine niyetlendim ama hazırlığım yoktu. Seçimde 6-7 gurbetçi aile Almanya’dan geldi. Amcam Hasan Gin’e oy vermek için buradayız.”

Hazna’nın kız kardeşi Vesile Alcu da ablasının verdiği mesaja katılıyordu ve ekliyordu;

“Biz hiçbir zaman köyümüzden kopmadık. Ailemizin diğer fertleri ve çocuklarıyla tatillerimizi geçirmek için hep buraya geldik. Bugün babamın yerine aday gösterdiğimiz amcam Hasan Gin için sandık başındayız.”

Yolverenli 60 yaşındaki Cengiz Kıy da toprağından kopmayan bir sima.

40 Yıldır Almanya ile Batman arasında mekik dokuyan Cengiz Kıy, ilk kez muhtarlığa aday olduğunu açıklıyordu;

“Tam 6 yıldır köye yerleştim. Köyümüzün muhtarı yok. Köyde biriken bazı sorunların çözümü için göreve talipli oldum. Tek amacım var o da hizmet etmek. Kazanana hayırlı olsun.”

RAMAN’IN KIDEMLİ MUHTARI

69 Yaşındaki Abdulsamet Gezici, 27 yıldır Yakıtlı (Zeva Alıka) Köyü’nde muhtarlık yapıyor.

Dünkü seçimde en rahat adaylardan biri de Gezici’ydi çünkü rakibi yoktu.

Bir seçimde rakibi çıkan Gezici, Raman’daki yaşamı anlatıyordu;

“Yazlık köyüz. Kışın nüfusumuz düşüyor, yazın artıyor. Sorunların büyük bölümünü çözdük. Bu seçimde muhtarlığa niyetim yoktu. Köylülerin isteği üzerine aday oldum.”

Raman denilince akla ‘Kara Altın’ yani petrol gelir.

Türkiye’nin ilk petrolcüleri Maden Teknik Arama Enstitüsü döneminde ilk petrolcülerin yerleşik alanı olan Raman’da yıllara meydan okuyan yapıların bir bölümü kaderine terk edilmiş.

Eski Cumhurbaşkanlarından İsmet İnönü’nün, yaptığı eski İlkokul binası girişi önünde Muhtar Gezici, koyu bir sohbete daldı;

“1968 Yılında Yakıtlı İlkokulundan mezun oldum. Eski okulun girişinde taş bina vardı. O taşlı ek bina yok ama İnönü’nün yaptığı okulun tahta kapısı halen duruyor. O zamanlar köyümüz şendi. 365 seçmenimiz vardı. Şimdi seçmen sayımız 40’a düştü. 40 Öğrenci bu okulda okuyorduk. Ortaokula gitmek için de TPAO araçları bizi Site’ye götürüyordu. Yine de köyümüz temiz havası ve güzelliğiyle örnek yerleşim birimlerindendir.”

Raman’a veda edeceğimiz sırada TPAO’nun eski baş operatörlerinden Gercüşlü Hasan Yılmaz’ın yıllarca oturduğu taş yapılı evi bize gösteriyordu muhtar Gezici;

“Bu gördüğünüz yapı, bir zamanlar Raman’ın belki de en güzel eviydi. Şimdi atıl durumda. O eski günler film şeridi gibi gözümün önünden geçiyor ve o günlere hep özlem duyuyorum.”

Raman’dan bu izlenimlerle kent merkezine indiğimiz sırada gazete bürosunun olduğu sokakta ne yazık ki iki muhtar adayı arasında arbede yaşandı.

O olay ucuz atlatıldı.

Kırsaldan güzel mesajlarla ayrılırken, şehrin göbeğinde iki muhtar adayının arbedesi düşündürücüydü.

Yarın, Batman’daki yerel seçimin analizlerini sizler için bu sütunda paylaşacağız.

Sağlıkla kalın.