*Bir seçim daha sona erdi. 14 Mayıs seçim sonrası sonuçların konuşulduğu Batman’da şu an itibariyle Batman için resmi olmayan sonuçlara göre milletvekili dağılımı tam netleşmiş değil. Dün de resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti’nin vekil sayısını 1’den 2’ye çıkardığını herkes konuşuyor…

*Seçim sürecinin başında seçim tahminini yaparken Batman için Milletvekili tahmininin böyle olacağını ve yarışın daha çok tabanı olan Yeşil Sol Parti ile AK Parti arasında geçicini belirtmiştim. Bir de sahada iyi çalışan CHP’li Hüseyin Yaşar’ın iyi oy alacağına dikkat çekmiştim…

TAHMİNLERİMİZDE YANILMADIK

Batman’da Yüksek Seçim Kurulu’nun Batman için kesin Milletvekili dağılımı bekleniyor.

Resmi olmayan sonuçlara göre; oy sayımının yapıldığı ilk gece Batman’da 4 Milletvekilinin Yeşil Sol Parti, 1 Milletvekilinin de AK Parti’nin çıkardığı açıklandı.

Bir gün sonrasında ise yurtdışından gelen oylarla AK Parti’nin Batman’dan 2’nci Vekil çıkardığı duyuruldu.

Önceki gün HÜDAPAR seçim lokalinin önünde de gün boyu avukat Serkan Ramanlı’nın ‘Vekil oldu’ açıklamaları yapıldı.

Milletvekili Tiryaki, dün sabah telefonumuzun ucundaydı.

İkinci kez TBMM’ye giden Yeşil Sol Parti Milletvekili avukat Rüştü Tiryaki, sonuçların henüz kesinleşmediğinin altını çiziyordu:

“Bizim de itiraz ettiğimiz sandıklar var, AK Parti’nin de… Yurt dışı oylarıyla kazandıklarını söylüyor Ak parti ama henüz kesinleşmiş bir şey yok. Kesin sonuçlardan sonra her şey netliğe kavuşmuş olacak…”

Ancak şu an itibariyle Batman için milletvekili dağılımı net belli değil.

Milletvekili dağılımı Yeşil Sol ile AK Parti arasında; “4-1’mi”, “3-2” mi olacak, onu da Yüksek Seçim Kurulu’nun kararıyla öğreneceğiz.

Seçim sürecinin başında seçim tahminimi yaparken, milletvekili dağılımını böyle gördüğümü ve CHP’li Hüseyin Yaşar’ın da partisinin oylarını arttıracağını belirtmiştim.

Evet, tahminlerimizde yanılmadık.

ADAY FAKTÖRÜ

AK Parti’de Milletvekili listesinin başındaki iş insanı Ferhat Nasıroğlu’nun, partisinin oy kaybettiği bir süreçte, şimdiye kadar AK Parti’ye en fazla oy kazandıran Milletvekili oldu.

Hatta Batman’da ikinci adayın ‘Vekil’ çıkarabilmesi için de çaba gösterenlerin başında Nasıroğlu geldi.

AK Parti’de bugüne kadar belki de en fazla oy arttıran birinci sıra adayı iş insanı Ferhat Nasıroğlu, TBMM’ye gitme hakkını kazandı.

İkinci sırada yer alan avukat Serkan Ramanlı’nın, durumu da henüz netlik kazanmadığı için bir değerlendirme yapmak erken.

CHP 2018 seçimlerine göre oy oranını ciddi şekilde artırmasına rağmen Batman’da bir milletvekili çıkaramadı.

CHP’li Hüseyin Yaşar, aylar öncesinden seçime hazırlıklı belki de tek adaydı.

Millet İttifakı’nın CHP’ye ne kadar destek verip vermediğini bilmiyoruz.

Partiye katılımlar öyle söylendiği gibi olmadı.

Benim bu seçimde gördüğüm Adalet ve Kalkınma Partisi, iş dünyasında başarılı bir simayı getirmesinin meyvesini almayı başardı ve Batman’da oyunu ciddi bir şekilde artıran bir parti oldu.

Şunu da görmek lazım;

Yeşil Sol Parti, HDP’nin 2018 seçiminde yakaladığı oy oranını yakalayamadı.

Milletvekili Rüştü Tiryaki, seçimde bazı değerlendirmeleri bizimle paylaştı.

Resmi olmayan seçim sonuçlara göre, partilerin aldıkları oylara bakalım…

Yeşil Sol Parti 193.483,

AK Parti 91.000

CHP 28.170,

MHP 4884,

Yeniden Refah Partisi 3.596…

Özetle; Batman’da bazı partilerde oy oranları çok değişmezken, bazı partilerin ise oy oranlarını artıramadıklarını da gördük…

Özetle seçim sonuçlarını yarın daha detaylı değerlendirmek mümkün olacak.

Sağlıkla kalın…