Bölgenin en güvenli limanlarından olan Batman Hava Limanı’nda sefer sayısının artırılması son yıllarda bu şehrin taleplerinin başında geliyor.

Son yıllarda Batman’ın İzmir ve Antalya’ya direkt uçak seferlerinin yapılmasına yönelik isteklerini bu sütunlara defalarca yazdık ama maalesef sonuç alamadık…

*Kuşkusuz, gözler genel sorunlara duyarlılığıyla bilinen Milletvekili Ferhat Nasıroğlu’ndaydı. Geçen yılın Kasım ayında Milletvekili Nasıroğlu, Bakan Mehmet Şimşek ile birlikte Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nu Batman’a getirmişti. İki Bakan’a da iletilen taleplerin başında İzmir ve Antalya’ya direkt uçak seferleri gelmişti…

UÇAK SEFERLERİ ARTTIRILACAK MI?

1958 Yılından günümüze kadar uçak seferlerinin yapıldığı Batman Havalimanı’ndan sadece İstanbul ve Ankara’ya direkt seferler yapılıyor.

İstanbul Havalimanı’na haftada 14, Sabiha Gökçen’e 10, Ankara Esenboğa Havalimanına ise Pazartesi, Perşembe ve Cumartesi 2’şer sefer, haftanın diğer günleri ise tek sefer yapılabiliyor.

Bu sefer sayıları Batmanlıların talebini karşılamada yetersiz kalıyor.

Geçen yılın 18 Kasım’ın da Batman’a Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu ile birlikte Maliye ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek’i getiren Milletvekili Ferhat Nasıroğlu’nun da  talepte bulunduğu isteklerin başında İzmir ve Antalya direkt uçak seferleri de vardı.

Batmanlıların bu haklı talebini son yıllarda defalarca yazıp çizdik ama maalesef değişen bir şey olmadı. 

Türk Hava Yolları ve diğer hava yolları şirketlerinde önümüzdeki günlerde yaz tarifesi başlayacak.

Şimdiden Batmanlıların beklentisi; yeni dönemde Batman havalimanında haftada iki ya da üç direkt seferlerin Antalya ve İzmir’e yapılması.

Gerek iş dünyası gerekse de Batman’da yaşamını sürdüren vatandaşların tek arzusu Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Batman limanından artık İstanbul ve Ankara dışında da İzmir ve Antalya gibi büyükşehirlere direkt uçak seferlerinin yapılmasıdır.

Batman havalimanı 1958 yılından beri hizmette ama nedense açıldığından bugüne kadar arada bir yapılan İzmir direkt seferleri, şimdilerde yok artık.

3 Yıl önce Batman-İzmir arasında haftada 3 gün sefer yapan Pegasus hava yollarının seferlerini de komşu il Mardin kapmıştı.

Göz göre göre Batman’ın İzmir seferlerini alan Mardin’e herkes göz yummuştu.

Komşu il Diyarbakır, Batman’a sefer bıraktırmamış.

En uygun seferleri komşu il kapmış.

Türk Hava Yolları Müdürlüğü’nü bile bu şehirden alanlar yine komşu iller olmuş.

İl geneli nüfusu 650 bini bulan, kent merkezi nüfusu ise yarım milyonu geçen Batman’ın İzmir ve Antalya direkt seferlerine öyle bir ihtiyacı var ki sormayın gitsin…

Batman limanında ayda 55-60 bin arasında yolcu seyahat ediyor.

Burada iş dünyası, eğitim, sağlık, turizm ve sosyal amaçlı seyahat eden binlerce kişi hem zaman hem maliyet açısından kendi havalimanından avantajlı bir yolculuk yapmak istiyor.

Batman yolcusu İzmir ve Antalya’ya direk sefer bulamayınca Diyarbakır ya da Mardin havalimanlarına gitmek zorunda bırakılıyor.

SEFERLERİMİZİ KOMŞU KAPMIŞTI

Pegasus hava yolları firması 2018 yılına kadar Batman-İzmir karşılıklı haftada 3 gün sefer yapıyordu ama ne yazık ki ilgisizlik ve de sahipsizlik o yıllarda Batmanlıları, direkt İzmir seferlerinden mahrum bırakmıştı.

Koca Batman limanı İstanbul ve Ankara direkt seferleriyle sınırlandırıldı.

Batman-Ankara sefer sayısında ise haftanın 3 günü 2’şer seferle sınırlı olan Batman havalimanı başkentte diğer günler de bir sefer düzenleyebiliyor.

Uçak doluluk oranları yüzde 90’ların üzerinde olan Batman Havalimanı’nda; İzmir ve Antalya gibi büyükşehirlere Batmanlılar direkt uçuş yapamıyor.

Mevcut İstanbul ve Ankara seferlerinde de yoğunluk var ve bilet bulmada da sorun yaşanıyor.

Bu durum Batmanlıların mağduriyetine neden oluyor.

3 Yıldır Batman’ın hakkı olan İzmir direkt seferlerinin Mardin’e kaydırılması bu şehirdeki ulaşım sorununa bir sekteydi.

Hele hele Türk Hava Yolları Müdürlüğü’nün şefliğe dönüştürülmesi de işin cabası olmuştu.

Şimdi gözler; genel sorunlara duyarlılığıyla bilinen Milletvekili Ferhat Nasıroğlu’nda.

Daha çok hafta sonu seçim bölgesine gidip gelen Milletvekili Nasıroğlu, havalimanındaki sefer sayısının arttırılmasına yönelik üzerine düşeni yapacağına da inanan iş dünyasından bir okurumuz yazmış;

“Milletvekili sayın Ferhat Nasıroğlu’nun bir ayağı seçim bölgesinde. Genel sorunların çözümüne gösterdiği duyarlılığı da biliyoruz. Ama bizim isteğimiz Batman havalimanında bugüne kadar neden İzmir ve Antalya’ya direkt seferlerinin yapılmamasıdır. Bu talebimizin karşılanması konusunda sayın Nasıroğlu üzerine düşeni yapacaktır. Batman havalimanında uçak seferlerinin arttırılması, başta  iş dünyası, Batmanlıların ve de hava yolları şirketlerinin yararına olacaktır.”

BATMAN’IN YOLCU POTANSİYELİ VAR

Batman havalimanında 1958’den beri uçak seferleri yapılıyor.

1958 Yılından günümüze kadar sayısız uçakların iniş yaptığı Batman limanı, bölgenin en güvenli havalimanlarından biri.

Yukardan da değindiğimiz gibi ilgisizlik ne yazık ki Batman limanında daha önce kazanılmış bazı uçak seferlerini komşu illere kaptırmış.

Yıllardır Batmanlıların uçak seferinin arttırılmasını beklediği Batman limanında seferlerin arttırılması, hem mevcut hem de potansiyel yolcuların memnuniyetini arttıracak. Hava yolları firmalarının gelirini ve verimliliğini de yükseltecektir kuşkusuz.

AK Parti Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu’na büyük bir görev düşüyor şu günlerde.

Önümüz, hava yollarının yaz tarifelerinin takvimini belirleyeceği günlerdir.

Batman havalimanında İstanbul ve Ankara seferlerinin arttırılmasının yanı sıra İzmir ve Antalya’ya da direkt uçak seferlerinin taleplerinin dikkate alınacağı ve gerekli çalışmaların başlatılacağına yönelik de herkesin umudu var.

Batman limanı artık İzmir ve Antalya direkt uçak seferlerine de hazır.

Sağlıkla kalın.