*Seçime 6 gün kaldı. Seçim havasının iyice estiği Batman'ın dört bir yanını karış karış gezen adaylarla tesadüfen ayak üstü de görüşüyoruz. AK Parti, Yeşil Sol Parti ve CHP'nin adayları son dönemlerde mahallelerde ev ziyaretlerine ağırlık verdi. Batman'da tabiri caizse partiler değil adaylar yarışıyor. Bazı seçmenler bunun farkında.

*Bugünden sonra artık iddialı partilerin daha çok çalışacağı alan Batman merkezi olacak. ‘Çal kapı’ misali ev ev dolaşan adaylar hem broşürlerini seçmenlere bırakıyor hem de destek istiyor. Bakalım oy deposu olan Batman'da partilerin adayları seçmen üzerinde ne kadar etkili olacak?

YAPACAKLARINI ANLATAN ADAY

Aktif siyasete ilk kez atılan Ferhat Nasıroğlu, iş dünyasındaki başarısını siyasette de yansıtmak istiyor. Yıllardır bu bölgeye iş dünyasında hizmet etmiş ve merhum babasından aldıkları kültürle birçok kesimin yardımına koşmuş, gençlere burs imkanı sağlayan ve iş dünyasının her alanında başarılı olan bir sima.

Batman’da doğmuş, gençliğinin en güzel yılların da babası ile birlikte şantiyeler de geçiren Ferhat Nasıroğlu, şimdi de aday olduğu AK Parti’de özellikle yatırımcılar başta olmak üzere bir çok kesime verdiği mesaj dikkat çekici.

“Memleketimin sorunlarının bilincindeyim…”

Nasıroğlu’nun yeni yatırım alanları ile ilgili farklı projeleri de var.

Madde bağımlıları ile mücadeleden tutun da gençlerin uyuşturucu bataklığına saplanmayıp farklı aktivitelerle ilgilenmelerine yönelik çok farklı projelerden söz ediyor.

Sanki bir siyasetçi değil bir ‘Batman gönüllüsü’ gibi memleketinde ne sorun varsa başkente taşıyıp çözülene kadar çalışacak bir metot düşünüyor.

Nasıroğlu’nun yanında çok farklı simalar var.

İş dünyasından gençlere bazı STK temsilcilerinden sessiz bir çoğunluk oluşturan simalar var.

Bir de tabii ki iş dünyasından gelen ailesi.

YAŞAR FAKTÖRÜ

CHP birinci sıra Milletvekili adayı Hüseyin Yaşar, 1992 yılından beri aktif siyasette.

Geçmişte partide görev almış ama uzun vadeyle bulunduğu CHP’de tam 20 yıldır İl Başkanlığından MKYK üyeliğine kadar bir çok görev üstlenmiş.

Sason 37 yıldır milletvekili çıkarmamış bir ilçe. ANAP’tan seçilen milletvekili merhum Rıza Tekin’den sonra doğa harikası Sason nedense sesini vekillikte duyuramamış.

Şimdi de Hüseyin Yaşar, “Bu zinciri kıracağım” diyor.

CHP’de birinci sıra milletvekili adayı olan Yaşar, son bir yıldır partisine yaptığı köklü değişimlerle 14 Mayıs seçimlerine iddialı hazırlandıklarını söylüyor.

Yaşar, bu seçimde başaracaklarını iddia ediyor;

“Partimiz bu seçimde Batman’dan bir vekil çıkaracak.”

Uzun bir aradan sonra aday olan Yaşar, neler diyor;

“Ben seçildiğimde sadece ilçemin değil tüm Batman'ın ‘vekil’i olacağım. Uzun bir süredir CHP buradan vekil çıkarmadı ama biz bunu başaracağız. Bu seçimde dik duruş sergiledik ve aday olduk. Kararsızların kararı sessizlerin sesi biz olacağız.”

YEŞİL SOL’DA ADAYLAR SAHADA

Yeşil Sol Parti, Batman’da final niteliğindeki seçimin son mitingini yaptı.

8 Mart Kadın Parkı’nda HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve Siirt Milletvekili birinci sıra adayı Tuncer Bakırhan, Batmanlılara seslendi. 

Batman Milletvekili adayları da halka selamlama konuşması yaptı.

Yeşil Sol Parti Batman ikinci sıra milletvekili adayı Zeynep Oduncu, daha önce Gercüş Belediye başkanlığı yapan bir isim. Partisinin kadına yönelik politikalarında etkili olan Oduncu, sahada boş durmuyor.

Özellikle kadınlardan tutun da gençliğe kadar hemen herkese ulaşıyor.

Oduncu ve arkadaşları esnaf ziyaretlerinde cadde de ve parklar da vatandaşlarla kurduğu diyalog dikkat çekiyor. Partisinin politikasını anlatıyor.

İletişimi çok iyi.

Çünkü yerel yönetimden gelen tecrübesini bu seçimde de sahaya yansıtmaya çalışıyor.

Tabii ki Rüştü Tiryaki, Keskin Bayındır ve diğer tecrübeli politikacılarla seçim propaganda çalışmalarını en iyi şekilde sahaya yansıtan bir isim de Oduncu.

Kısacası 3 partinin adaylarından bugünkü izlenimlerimiz böyle.

Sağlıkla kalın…