*Temeli hızla yükselen 500 yatak kapasiteli hastane, 750 yatak kapasitesine göre genişletilecek. Ağız Diş Sağlığı Merkezi de hastane statüsüne kavuşturulacak…

*Güney çevre yoluna komşu olacak bir başka sağlık kuruluşu ise Diş Hekimliği Fakültesi. Günler öncesinde yeri kesinleşen Diş Hekimliği Fakülte binasının temeli önümüzdeki yılın ilk aylarında atılacak…

ÖNCE SAĞLIK SORUNU 

Batman, 500 yatak kapasiteli hastaneye kavuşmak için az-buz çaba göstermedi. 

Bu hastanenin temelinin atılması için 6-7 yıl mücadele verildi.

Sonunda hastane binasının temeli atıldı. 

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından izolatör sisteminin de uygulandığı Batman’ın yeni hastane binası, süresinde bitecek gibi. 

Sağlıkta ‘Cazibe Merkezi’ne dönüşen Batman’da önümüzdeki birkaç yıl içinde mevcut hastaneler belki de yetmeyecek.

 Çünkü Batman’da hasta potansiyeli çevre illere göre çok daha yüksek. 

Bunun farkında olan AK Parti Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, şimdiden bazı sağlık yatırımını genişletmeyi planlıyor. 

Geçenlerde sohbet ettiğimiz Milletvekili Nasıroğlu’nun sağlık kuruluşlarının yeni yapılanması ile ilgili verdiği mesaj bugün Çağdaş’ın birinci sayfalarında da var.

“HEDEF TEKNOLOJİYİ YAKALAMAK”

Sağlık yatırımları kadar teknoloji projeleri üzerinde kafa yoran Milletvekili Nasıroğlu, öz konuşuyor:

“Teknoloji kenti olabilmek için çok çalışmamız lazım. Çünkü çağımız artık bunu gerektiriyor. Elbette sağlık yatırımları da çok önemli ama teknoloji sektöründe mesafe kat etmeliyiz. Batman’da teknoloji iklimini oluşturacağız. Zaman alabilir ama teknoloji de lider kent olmak istiyoruz. Maliye Bakanı hemşerimiz Mehmet Şimşek de diğer Bakanlar da gerekli her desteği bize sağlıyor.  Özellikle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Batman’a pozitif ayırımcılığı da olacak. Teknoloji de hayatın her noktasında olacağız. Bilim kategorisinde bir alanda değil, her alanda olmak istiyoruz.” 

TUBİTAK’la da Bilim Merkezi’nin standartlarını yüksek tutmayı hedefleyen Nasıroğlu, bakın neler söylüyor; 

“Önümüzde birçok hedef var. Ama 5 ayrı projede de turizmde söz sahibi olacağız. Batman’da kütüphanecilik yaygınlaştırılacak. İlçe ve Batman’ın çevresindeki mahallelerde gençlerimizin yararlanacağı yeni kütüphaneler geliştireceğiz. Ne yazık ki turizm potansiyelimizi kullanamıyoruz. Hasankeyf için yeni bir hikaye bulmamız gerekiyor. Su altında kalmadan önce on binlerce ziyaretçi burayı gördü ve bir anda turizm patlaması oldu. Şimdi de ‘Hasankeyf su altında kalmadı’ diye yeni bir hikaye yazacağız. Beşiri Kıra Dağı eteğindeki Mor Kiryakus Manastırının da restorasyonu tamamlandı. Bu tarih hazinesinde de dizilerin çekimleri yapılmalı. Yine son yıllarda Ezidi’lerin dönüşüyle birlikte köylerde bir hareketlilik oldu. İşte bu ayrı parçaları bir araya getirip klasiğin dışına çıkacağız.” 

Milletvekili Nasıroğlu’nun, ajandasında çok sayıda farklı projeler vardı ama biz bunların bir bölümünü kamuoyu ile paylaştık. 

Önce ‘Sağlık’ deyip, sağlık yatırımlarındaki son gelişmeleri bugün de sizlerle paylaştık.

Sağlıkla kalın…