*Yer yer yarım ile bir metreyi bulan ‘Kar’ Mereto Dağı eteğindeki yerleşim birimlerini teslim almış. Bitlis-Mutki sınırındaki bin 500 rakımlı tepedeyiz. Örenağıl, Yuvalar ve Altıdere grup köy yollarının güzergahında 10’a yakın köy ve mezra yolu hala kapalı. Şu günlerde karda can kurtarma seferberliği sürdüren karla mücadele ekiplerinin hakları ise ödenemez…

*32 Yıl aradan sonra yine her tarafın ‘beyaz’a büründüğü bir kış mevsiminde o bölgedeyiz. Bu, mevsimde ‘kar’ın en fazla düştüğü bölge 2973 metre yükseklikteki Mereto Dağı eteği. 1992’nin kış mevsiminde ‘çığ’ın düştüğü adres de yine burasıydı. Kayadüzü köyüne çığın düşmesi sonucu Şerif Ateş, eşi ve çocuğu çığ altında kalarak yaşama veda etmişti. O çığ felaketinde Seyfettin Demirel de ise ağır yaralanmıştı…

Burası 1-3

HARİKA BİR DOĞA…

Batman’ın Sason ilçesinin kuş uçmaz kervan geçmez bölgesindeyiz.

Kış mevsimi geldi mi 2973 metre yükseklikteki Mereto Dağı’nın etekleri ‘beyaz’a bürünür.

Örenağıl, Yuvalar ve Altıdere köy grup yolunun kavşağındayız.

Sason ilçe merkezine 40 kilometre uzaklıktayız.

Doğa harika, ağaç dalları ‘kar’la ‘gelin’ gibi süslenmiş.

Doğa güzelliğiyle bilinen Örenağıl ve çevresindeki köylerde kar kalınlığı yarım metreyi bulmuş.

Beyaz gelinliği giyen Mereto Dağı’nın diğer öteki yakası, Bitlis-Mutki sınırı.

Sason Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü Şehmus Coşkun, anlatıyor:

“Kar her zaman Mereto eteğine iyi yağıyor. Geçen yıl da bu yıl da iyi yağdı. Doğamız harika. Ağaç dalları karla gelin gibi süslenmiş. Görüyorsunuz bembeyaz bir gelinlik giymiş, bir manzara var etrafta.”

Burası 2.Jpg

YILLAR ÖNCE ÇIĞ’IN DÜŞTÜĞÜ O BÖLGE

Kar, her zaman da güzel manzara sunmuyor bize.

Bazen de acı olayları da beraberinde getiriyor.

1992 Yılının kışında yine bu bölgedeydik.

Tam 32 yıl önce çığ felaketi Sason’un Kayadüzü köyünde 3 can almıştı.

Dönemin Batman Valisi Sami Seçkin ile helikopterle ulaşabildiğimiz Kayadüzü köyünde Şerif Ateş, eşi ve çocuğuyla birlikte çığın düşmesi sonucu yaşama veda etmişti. Yine o çığ felaketinde son anda kurtarılan Seyfettin Demirel de birkaç yıl öncesinde yaşama veda etti.

Dönemin Valisi Seçkin’in talimatıyla havadan Kayadüzü ve merhum Hasret Baran’ın Taşlıca mezrasına helikopterle havadan battaniye ve gıda malzemesinin atıldığını dün gibi hatırlıyoruz kadim dostum ve meslektaşım İrfan Tapan’la.

O dönemler, kar kalınlığı 3-4 metreyi buluyordu.

Şimdilerde ise kar kalınlığı yarım metre ile 1 metreye düşmüş.

Mereto Dağı eteğindeki köylüler, kar manzarasına seviniyor.

Loder operatörü Batmanlı Veysi’nin, kar’dan görünmeyen yol güzergahının kaybetmemesi için ona eşlik eden Yuvalar Köyü’nden Nazmi Beğen anlatıyor:
“Kar yağışına hasret kalmıştık. Mereto Dağı eteği, şu aylarda karla birlikte ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Kar her zaman ki gibi ayrı bir güzellik vermiş Mereto’nun eteklerine. Bembeyaz bir gelinlik giymiş, etrafta harika bir manzara var.”

Burası 3-3

ATIKLARIN OLMADIĞI AKARSU…

Karla mücadele çalışmalarında yıllarca görev yapan 40 yıllık sürücü Salih Kaplan, bizi o karlı bölgeden uzaklaştırmak için direksiyonun başına geçiyor.

Dört çekerli lastikler, bizi karlı yollarda bırakmıyor.

Heyelanlı bölgede yer yer taşlar yol kenarına savrulmuş ama yol ekipleri de teyakkuzda.

Geçen yıl Kahramanmaraş merkezli depremin çatlaklıklara yol açtığı yol kenarındaki ‘kaya’lıklar için Özel İdare’nin yol ekipleri her türlü önlemi almış.

Batman Özel İdare’nin kırsaldaki tüm çalışmalarını kayıt altına alan Bilişim uzmanı Efkan Atalay ve fotoğraf sanatçısı İrfan Tapan ile 1500 rakımlı dağdan o virajlı yollarda kıvrıla kıvrıla indiğimiz Sason çayının masmavi akan suyunu da donduruyoruz.

Sason Çayı yayalar için yapılan asma köprülerin altından akan masmavi suyla harika.

Bu coğrafyanın belki de en güzel coğrafyasına veda ediyorduk ama önümüzdeki bahar ayı için de şimdiden sözleştik Sason’a…

Sağlıkla kalın…