*14 Mayıs seçimlerinin ardından artık bu Pazar Cumhurbaşkanlığı seçimi için partililer sahada. Cumhur İttifakı kanadında partiler sahada. Milletvekili Ferhat Nasıroğlu ilçe ve köy gezilerini sürdürüyor. Millet İttifakında da CHP ve diğer partilerin İl Başkanları, örgütlerini motive etmekle meşguller…

*Batman’ın 63 yıllık futbol takımı Petrolspor’un nasıl küme düştüğünün yankıları sürüyor. Nerede oturursanız oturun, ‘2. Lig takımı neden düştü?’ sorusuyla muhatap oluyorsunuz. Sezon başından beri bu takımın düşmesine çanak tutanlar ortada. Bir de Diyarbakır ve Şanlıurfa’da iki ayrı fotoğraf küme düşmenin nasıl gerçekleştiğini gözler önüne seriyor…

PAZAR’A YİNE SANDIĞA GİDECEĞİZ
14 Mayıs seçimlerinin ardından Batman’da gerek ‘Cumhur İttifak’ı gerekse Millet İttifakı’ndaki partiler, sahaya çıkarak seçim çalışmalarını başlattılar.

Son bir haftaya girilirken, Milletvekili seçimin kampanyasındaki o renkli görüntüler Batman’da yok.

AK Parti’nin seçim lokalinde partililer bir araya geliyor, lokal geç saatlere kadar açık.

Dün de mesainin ilk gününde AK Parti Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, eski küçük Sanayi Sitesi esnafının konuğuydu.

CHP ve ‘Millet İttifakı’ndaki diğer partililerin bir arada olduğu bir sokak ötesindeki milletvekili adaylığı seçimindeki o eski hareketlilik yok.

Cumhur İttifakı ortağı partiler İl Başkanları toplantı yapıyorlar.

AK Parti Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, ilçe, belde ve köy gezilerini sürdürüyor.

CHP İl teşkilatı, ‘Millet İttifak’ındaki İl Başkanlarıyla seçim kampanyasında.

YSP, DBP ve HDP İl Teşkilatları da ‘Cumhurbaşkanlığı Seçimi’ne odaklanmış.

Tüm partiler, seçime bir hafta kala partilileri motive etmenin çabasında.

On gün öncesinde milletvekilliği adaylığındaki seçimin karelerine bakınca, şimdi ki manzara arasında belirgin bir fark var.

Partililerin motivasyona ihtiyaçları olduğu da anlaşılıyor.

Yorgun ve morali yerinde olmayan seçmen nasıl motive edilir, nasıl oy istenilir, o da sorgulanması gereken ayrı bir konu.

Bakalım, seçime 5 gün kala bu hava nasıl değişir, o’nu birlikte göreceğiz…

İKİ FOTOĞRAF KARESİ
Batman Petrolspor’un 2. ligden nasıl küme düştüğünü bize bu iki fotoğraf karesi gösteriyor.

Çok da uzatmaya gerek yok.

Şanlıurfaspor’un gerçek kulüp Başkanı Vali Salih Ayhan ile Amedspor Kulüp Başkanları’nın evlerine konuk olan iki ayrı takımın yöneticilerine nasıl baktıklarını bu iki fotoğraf karesinden yorumlayabilirsiniz.

Evet, pandemi döneminde ‘Bölgesel Lig’e düşmekten son anda kurtulabilen 63 yıllık Petrolspor’un geçen yıl çıktığı 2. Ligde kalıcı olma hedefi vardı.

Batman’da sadece futbolda değil, bu şehirde ‘iyi’ bir şey olacağı sırada nedense birileri çomak sokmayı görev biliyor.

Küme düşmenin nedenleri bir değil, bin…

Sezon başında ısrarla Petrol’ün bu mevcut haliyle kalmasını isteyenler, ilk maçlarda alınan puanlara güvendi. Yönetimin olmadığı kulüpte, yeteneksiz futbolculardan oluşan bir kadronun son maçlarda bile ligde kalma umutlarını artırmıştı.

Her şey bir puana kalmıştı.

Ne yazık ki Batman bir puanla düştü.

Fakat kimse; Süper ligde kupayı kaldıran Bursa, İnegöl ve Nazilli’nin güçlü lobisini hesaba katmadı.

Bursaspor ile kavgalı olan Diyarbakır-Amed’in, kendi saha ve seyircisi önünde Bursa ilçe takımı İnegöl’e 3 altın puanı armağan ettiğinde, küme düşme potasındaki takımların ‘Batman Petrol’ üzerine oynadığı büyük oyunun bir parçası tutmuştu.

Amedspor’un Kulüp Başkanı Selahattin Yıldırım, Diyarbakır’da ağırladıkları İnegöl Kulüp Başkanı Kani Ademoğlu ile çektiği fotoğraf her şeyi anlatıyor zaten…

Bu şehirde halen Amedspor’un formasını giyip turlayanlar, buradan ekmeğini kazandığı halde ‘Batman Petrolspor’ yerine ‘Amedspor’ diyorsa… Çok da yazılacak, konuşulacak bir şey yok.

Elbette bizim bölge takımı Amedspor’la bir sorunumuz yok, halkıyla da hiçbir zaman sorunumuz olamaz. Ancak bu saatten sonra Amedspor’un mevcut yönetimi ile sorunumuz büyük.

Diyarbakır Amed’in, Batman’a yaptıkları yetmezmiş gibi ligin son maçında hiçbir iddiası olmayan Play-off’tan başka bir şey düşünmeyen Şanlıurfa’da, Batman’a karşı öyle bir ‘kin’ oluşturuldu ki… Seyircisi 90 dakika süreyle ‘Amed, Batman’ı kurtarsın’ diye tezahüratta bulunuyor, maç sonrası Batman’ın futbolcularına saldıran da Şanlıurfa.

Bu zemini hazırlayan da ne yazık ki, Şanlıurfalı bazı yöneticiler.

Bakın Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Batman’dan giden üst düzey protokole, bırakın ev sahipliği yapmayı, selam bile vermekten kaçınıyor.

Oysa bu bölgenin gelenek-kültüründe ‘misafir’ ağırlamak bir görevdir.

Biz, Şanlıurfa’da bu geleneği ortadan kaldıran bir Vali de gördük.

Şanlıurfa stadının protokol odasındaki fotoğraf karesi aslında her şeyi özetliyor bize.

Ev sahibi bir İl’in Valisi, karşısında oturan konuk takımın üst düzey yöneticileriyle sohbet etmekten kaçınıyor.

Devre arasında cep telefonunda ‘maç’ skorlarına bakan Şanlıurfa Valisi Ayhan’ın bu karesi, Batmanlı futbolseverlerin belleğinden hiç silinmeyecek.

Oysa Bursa’da kavga-gürültü, büyük olayların yaşandığı Bursa-Amed maçının birkaç maç sonrası komşu Diyarbakır’a gelen İnegölspor ile Amed Başkanlarının fotoğrafları da birilerine ‘kapak’ olsun.

Bu iki fotoğrafı varın siz yorumlayın değerli okurlar.

Bir kare Şanlıurfa’dan…

Bir kare de Diyarbakır’dan…

Sözü fazla da uzatmaya gerek yok…

Batman’ın dostu yoktur.

Bu böyle biline…