*Batı illerine ya da yurt dışına yolladıklarımız aslında bizim yetiştirdiğimiz ama bir şekilde burada yaşamayı tercih etmeyen nitelikli iş gücünden oluşuyor. Unutmayalım ki şehirler hedeflerine sadece yetişmiş insan kaynağı ile ulaşabilir…

*Batman Organize Sanayi Bölgesi’nde 100’e yakın tesis var. Bu tesislerde 5000’e yakın kişiye istihdam alanı sağlanmış. 2000 Dönümlük ek arsa için de onlarca yatırımcı var. İl yöneticileri şimdi de yeni yatırımları OSB’ye çekebilmenin gayretinde…

TARİHSEL SÜREÇ

Yakın bir dönemde alınacak kararlar, şehrin belki de tarihsel sürecini değiştirecek nitelikte olacak.
Bazı kararlar bu kadar önemli olunca da kararı alacak ekibin de niteliği önem kazanıyor.
Ünlü Fransız matematikçi Andre Weil’in bilinen bir kuralı var:
“Birinci sınıf insanlar, birinci sınıf insanları, ikinci sınıf insanlar ise üçüncü sınıf insanları, üçüncü sınıf insanlar ise beşinci sınıf insanları yanlarına alırlar…”
Kendini her bakımdan iyi yetiştirmiş, yetkin ve başarılı insanlar, çalışma arkadaşı olarak, kendileri gibi iyi yetişmiş insanları almayı tercih ederler.

EKİP ÇOK ÖNEMLİ…

Önümüz yerel seçim... Kuşkusuz birçok aday, hazırladığı projeleri kamuoyuna duyuruyor.
Önemli olan da açıklanan projeleri hayata geçirebilecek nitelikli ekibe sahip olmak.
Aslında adayların kuracakları ekiplerine bakarak değerlendirme yapmak daha doğru.
Karar vericilerin niteliğine, ekiplerine bakarak karar verebiliyoruz da, yani bizlerin niteliği hiç önemli değil mi?
“Bir şehrin kaderini sadece yönetenlerin ufku, kalitesi ve niteliği değil, yönetilenlerin kültür ve eğitim düzeyi de belirler” deniliyor.
Belki de en önemli olan şehirde yaşayanların kültür ve eğitim düzeyi…

BATMAN, ARTIK GÖÇ VERMEMELİ

Batman, bölgede nüfusa oranla batı illerine nitelikli iş gücünden oluşan kesimden çok göç veren Diyarbakır’ın ardından ikinci şehir.
Günümüzde batı illerine ya da yurt dışı göç, eski tarihlerdeki gibi vasıfsız işgücünden oluşmuyor.
Artık göç kabul eden yerler yüksek nitelikli, özellikle de teknik alanda yetişmiş işgücü istiyor.
Yani bu şehirden yolladıklarımız aslına bizim yetiştirdiğimiz ama bir şekilde burada yaşamayı tercih etmeyen nitelikli işgücünden oluşuyor.
Giden gitsin, biz de gitmeyenlerle hareket ederiz anlayışı da olmamalı.
Unutmayalım, marka şehirler hedeflerine sadece yetişmiş insan kaynağı ile ulaşabilirler.
Dedik ya Batman bundan böyle göç vermemeli.
Sanayi yatırımları açısından artık Kahramanmaraş ve sonrasında Osmaniye gibi bizden sonra ‘İl’ olan  bu kent doyum noktasına ulaştı.
Sıra Batman’a geldi…

OSB, HEDEF BÜYÜTÜR

Bölgedeki bazı şehirlere göre Batman Organize Sanayi Bölgesi durumda. Gerçi bu alanda Gaziantep ve Diyarbakır’a göre gerideyiz ama diğer şehirlere göre; örneğin Mardin’i yakaladık sayılır.
Batman OSB’de 2000 dönümlük ek arsalar için şu günlerde ciddi yapılanmaya gidiliyor.
Vali Hulusi Şahin başkanlığındaki OSB Müteşebbis heyeti, farklı projelerin geliştirilmesi için peş peşe toplantı gerçekleştiriyor.
Sıranın artık 2000 dönümlük ek bölgede olduğu görülüyor.
Yeni yatırımlar için OSB’de kolaylık sağlanıyor.
Yani önümüzdeki süreçte belki de Batman OSB için önemli kararların verildiği bir dönem olacak.
Batman Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışanların sayısı 5000.
Bakın, yüksek eğitim ve kültür seviyesinden insanların yaşadığı il “Eskişehir.”
Eskişehir; dünyanın önemli seyahat sitesi Travelbird’ın “dünyanın en güvenli 100 kenti” arasına girebilen tek şehir… Şehirlerin yaşam kalitesini belirleyen listede(Numbeo) ise Türkiye’den sadece 59. sırada Bursa yer alıyor.
Gerçi, Batman’ı marka şehirlerle bir tutmak imkansız.
Evet, şehirleri ‘şehir’ yapan yatırımdır… Eğitimdir…

Şehirlerin geleceğinde rol alanların ekipleri de önemli ama bir o kadar da önemli olan şehrin sosyo-ekonomik yapısını değiştirmek.
Hızla büyüyen bu petrol şehrini yeni yatırımlar ile OSB’nin daha da büyümesiyle ‘marka’ şehirlerle aradaki makası az da olsa kapatır…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gıyasettin işbilir 2019-02-26 16:02:13

Batmanın hanhi sorunu halledildi de marka olacak.gidin hastane haline önce sağlık alanında bile yıllardır bir hastane yapılmadı.marka şehir olacaz.nerde 500 yataklı yeni devlet hastanesi teh teh.demeki batmanı iyi yöneten yöneticiler yok.sadece görev yeri ılarak gördükleri için sürem dosun şark görevimi yapıp gitmek.aslında söylenecek çok şey varda.yerel siyasetçiler bu şehri bu hale getirdi en başta.