*Sırtını Batman’ın çekirdeği olan ‘İluh’a dayayan Yeşiltepe de eski yerleşim birimlerinden. 1950’li Yıllarda yaşam ‘Tepebaşı’ denilen İluh ve çevresindeydi. Şehri ikiye bölen derenin hemen karşı yakasındaki eski mahallenin adını alan halen amatör futbol kulübü de var…

*Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, seçim bölgesine her gelişte, o eski semtlerini de ziyaret eder, sorunları dinler. Geçenlerde Yeşiltepe’de bir eve konuk olan Milletvekili Nasıroğlu, ABD’de bir şirkete evinde ‘yazılım’ hazırlayan bir genci karşısında görünce Batmanlı gençlerin geleceği için daha da umutlandığını söylüyordu; “İsteğimiz gençlik de bu…”

TEPE BARAVA’LI GENCİN BAŞARISI

Batman, kozmopolit bir şehir.

Bölgedeki hemen hemen tüm illerin gurbetçilerini barındıran, bir zamanlar ise Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinden ‘Kara altın’ın diyarı ‘Batman’ tabiri caizse ‘Kültür Mozaiği’ oluşturmuş.

Komşu Diyarbakır merkez de ilçelerinden Bismil de 1960’lı yıllarda Batman’a ciddi ‘göç’ vermiş.

Siirt, Mardin, Bitlis, Van, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Elazığ, Erzurum ve Gaziantep’e kadar birçok İl’in gurbetçisine ev sahipliğini yapan ‘Petrolün başkenti Batman’, 1950’li yıllarda Karadeniz’den de Marmara Bölgesi’ndeki petrol mühendislerini de buraya çekmiş.

Çok da uzağa gitmeye gerek yok.

Tarih sayfalarında ‘Behramki’ diye bilinen Diyarbakır-Bismil ilçesinin Tepe beldesinin ‘Tepe-Barava’ bölgesi ile çevresindeki köyleri işin içine katarsanız; 25 bini aşkın Bismillinin yaşamını sürdürdüğü yer; Batman.

Merhum babam da ailemizi 1960’lı yılların başında Tepe beldesine bağlı Doruk (Gıre-Izer) ve (Çamelu) köyünden ‘Petrolün Başkenti’ne getiriyor.

1960’lı Yıllarda bu şehre ayak basanların ilk yeri; İluh Deresi’nin çevresindeki semtler olmuş.

1955’lerde daha ‘Belde’ ve ‘İlçe’ olmadan Batman Ovası’nda; 1943’te kara tren seferlere başlamış. Ülkenin ilk rafinerisine komşu ray güzergahında kerpiçten evler ile ilk petrolcülerin oturdukları ‘Site’ semti dışında bozkır bir ova imiş Batman.

Bir zamanlar Petrol’ün diyarına gelenlerin ilk adresi de kuşkusuz kentin çekirdeği olan İluh ile çevresindeki ‘Yeşiltepe Mahallesi’ olmuş.

Halen eski semtlerde yaşamlarını sürdüren gençlerin inanılmaz öyküleri var.

O semtlerden Yeşiltepe’de Tepe-Barava bölgesinden bir gençle karşılaşan Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, gençlerin teknolojiyi çok iyi kullanmasından duyduğu sevinci anlatıyordu…

YEŞİLTEPE NİRE AMERİKA NİRE…

Bir zamanlar Batman’ın ücra semti olarak değerlendirilen Yeşiltepe, şimdilerde neredeyse 6000 nüfuslu Balpınar beldesi ile birleşmiş.

Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, seçim bölgesine her gelişte kent merkezi kadar ücra semtlere de konuk olur.

‘Çat kapı’ yapar, hemen her eve ‘merhaba’ demeyi de sever Milletvekili Nasıroğlu.

Geçen hafta ziyaret ettiği mahalleler arasında Yeşiltepe’de vardı.

O mahallelerde oturanlar kalabalık ailelerden oluşuyor.

Milletvekili Nasıroğlu, karşılaştığı o güzel olayı anlatınca da bir hayli keyifliydi;

“Görmek istediğimiz de bu. Her gencimizin teknolojiyle buluşması kadar güzel bir şey yok. Bakın, yıllar öncesinden Bismil-Tepe Barava bölgesinden Batman’a yerleşen bir ailemizin yetiştirdiği gencin başarısına? Bu gencimizi kutlamamak elde mi? Hem İngilizce biliyor hem de evinde hazırladığı yazılımı ayda 825 dolar ücretle ABD Şirketine gönderiyor. Bundan daha ne güzel olabilir ki?”

Batman’ın Yeşiltepe Mahallesi’nden Bismil-Tepeli bir gencin, küçücük bir evinin köşesinden Amerika’nın sayılı şirketlerinden birine ‘yazılım’ hazırlaması, müthiş bir başarı.

Milletvekili Nasıroğlu, o mahallelerde buluştuğu o gençleri kutluyor, onlara elinden gelen desteği de veriyor.

Necat Nasıroğlu Külliyesi bünyesindeki ‘Bilişim Merkezi’ yakında böyle gençleri konuk edecek.

Geçenlerde Batı illerindeki bir-iki üniversitede Batmanlı bazı öğretim görevlileriyle de tanışan Milletvekili Nasıroğlu, sorunlarına çözüm bulmaktan da mutlu olduğunu söylüyordu ve ekliyordu;

“Yeşiltepe’den bir gencimizin Amerika’daki bir şirkete yazılım hazırlaması kadar güzel bir şey olabilir mi? Böyle gençlerimize destek vermek zorundayız.” 

“AMBULANS TAKİBİ YAPAN VEKİL OLAMAM…”

Konu, Yeşiltepe Mahallesi’ndeki Tepe-Barava’lı o gencin sohbetinden bir anda eski politikacıların klasik hizmetlerine geldi.

Yıllar öncesinin eski politikacıları, bireysel meselelerle gündemde olurdu.

Menderes’ten Demirel dönemine kadar ‘atama-tayin-kadro’ vs. sorunları memleket meselesi gibi Ankara’ya götüren Doğu’dan giden heyetlerin bireysel isteklerini tekrar tekrar bu sütunlarda işlemenin gereği de yok.

Batı ile Doğu’yu birbirinden ayıran özellik de buydu zaten.

“Sakın yanlış anlaşılmasın. Her hastayı önemsiyorum ve elimden geleni de yapmanın gayreti içindeyim. Seçim bölgem Batman’a her gelişte mutlaka hastaneleri dolaşırım ve imkanlar ölçüsünde de yardımcı olmaya çalışırım” diyen Milletvekili Nasıroğlu, önemli bir ayrıntıya daha çekiyordu;

“Yıllar öncesinden bir vekil, bir ambulans çıkardığında hizmet diye algılanabiliyordu, şimdilerde bu işi takip eden birimler var. Daha çok genel sorunlara zamanımı ayırıyorum. Elbette bireysel sorunları takip edecek İl teşkilatımız da var. Artık, biz yazılım hazırlayan, teknolojiyi takip eden gençlerimizin fazlalaşmasını sağlamalıyız. Batman’ı arzu ettiği yatırımla buluşturalım. Biz, daha büyük düşünüyoruz ve bu güzel şehri yaşanabilir hale getirmenin çabası içindeyiz.”

Özetle; Batman’dan artık ABD’li şirketlere yazılım hazırlayan gençlerin başarı hikayesi, bu şehrin ‘hikayesi’ olmalı…

Sağlıkla kalın…