*Batman Ovası’nın önemli bir kısmı katma değeri yüksek ürün olan ‘Yeşil Altın’a dönüştü. Son 10 yılda ovada ‘kaya-taşlık’ ağırlıklı arazilerinin de içinde olduğu Batman il sınırları içinde fıstık ekim alanı 120 bin dönümü buldu.

*Batman’ın 10 gündür gündeminde eski EML önünde ‘Büfe-WC’ yapısı vardı. Bu yapı tartışma konusuydu. Birçok kesimin tepki gösterdiği yapı dün sabah yıktırıldı. Doğrusu da buydu. Kaldırım işgallerine karşı olan Belediye’nin, kaldırımın yarısını işgal eden bu yapıyı yıktırması yerinde bir karardı…

OVADA ARTIK YEŞİL ALTIN VAR…

Batman Ovası, bir zamanlar ‘Beyaz altın’ ve ‘Tütün’le bilinirdi.

Son yıllarda ise ‘Mısır’la anılan ova, şimdi de katma değeri yüksek olan ‘fıstık’la gündemde.

Batman, son yıllarda fıstığı sevdi.

Geçen yıl 10 bin tonun üzerinde fıstık rekoltesinin gerekleştiği Batman’da, iki hafta sonra hasadı yapılacak üründen bu yıl beklenilen rekolte; 15 bin tonunun üzerinde.

Batman Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Hıfzullah Akdaş, Batman’da 5000’in üzerinde çiftçinin fıstıkçılıkla geçimini sağladığını söylüyor:
“Batman ovasında fıstıkçılık gittikçe gelişiyor. Yüzlerce ailenin geçim kaynağı olan bu ürün, böyle giderse diğer ürünlerle boy ölçüşecek hale gelecek. Geçen yıl bu ürünün kilogramı 190 TL’den satılıyordu. Bu yıl ise 220 ile 270 TL’den satılıyor.”

Hafta sonu Yenipınar (Kewerzo) köyündeydik.

Uçsuz bucaksız ovanın dörtte 3’ü fıstık bahçesine dönüşmüş.

Köyün hemen girişinde fıstık bahçesine asansörlü üç katlı modern bina yapan Lokman Oğuz, örnek fıstık üreticilerinden.

Fıstık bahçesine gözü gibi bakan fıstık üreticisi Oğuz anlatıyor:

“Fıstığa bakarsan emeğinin karşılığını alırsın. Bu ürün sürekli bakım ister.  Bakmasan verim de düşer, istediğini alamazsın. Bu nedenle yılın 8-9 ayı tarladayım.”

Batman Ovası’nda filizlenen fıstık artık üreticinin gözde ürünü…

KALDIRIM İŞGALLERİNE ‘HAYIR’

Turgut Özal Bulvarı’nın, yıllardır böyle geniş kalmasını 1968-77 yılları arasında Batman Belediye Başkanlığını yapan avukat merhum Mustafa Ramanlı sağlamış.

Mekanı cennet olsun Ramanlı’nın.

1974 Yılında ABD’ye gidince dünyanın ünlü boksörü Muhammed Ali’nin kaldığı Kentucky şehrinde gördüğü ‘bulvar’ projesini Batman’ın gözde güzergahına da yansıtmış.

Tüm zamanların en iyi boksörü olarak kabul edilen Muhammed Ali’nin kaldığı şehri gören Ramanlı’nın yıllar önce petrol kentinin bu güzergahının temelini atınca, burayı gören herkes ‘güzergah’ı örnek göstermişti.

Turgut Özal Bulvarı da Batman’ın ‘vizyon’ projesidir.

10 Gün önce güzergahın en işlek yere, yerel yönetimin ‘Büfe-WC’ projesinin temeli atılmıştı. Vali ve Belediye Başkanvekili Ekrem Canalp’e ‘kaldırım işgalini’ de hatırlatınca, o yapıyı gözden geçireceklerini söylemişti.

Dün sabah erken saatlerde yapının, Belediye yıkım ekiplerince yıktırılma anını ilk görüntüleyen ve okurlarıyla paylaşan gazete ‘Batman Çağdaş’tı.

Pazar sabahı erken saatlerde güzergahtan geçen bazı yayalar konuşuyorlardı:

“Yerinde bir yıkım. Hatadan dönüldü. Duyarlılık gösterenlere teşekkürler…”

O yapı yıkımının ardından görüştüğümüz Vali ve Belediye Başkanvekili Ekrem Canalp de bir gerçeğin altını çiziyordu:

“Bazı akaryakıt istasyonlarında Opet tarzında hijyenik koşullarda Büfe-lavabo-WC tarzında projelerimiz var ama bu yapılar kaldırımları işgal etmeyecek.”

Özetle ‘doğru’ olan uygulamalar her zaman doğrudur.

Sağlıkla kalın…