MASTER PLANI BELİRLENENECEK
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen programa Vali Ekrem Canalp, Cumhuriyet Başsavcısı Murat Şahingöz, Vali Yardımcısı Murtaza Ersöz, TÜRSAB Başkan Yardımcısı Davut Günaydın, ilçe kaymakamları, TÜRSAB sektör yöneticileri, Batman’da faaliyet yürüten seyahat acentaları temsilcileri ile turizm liselerinde okuyan öğrenciler katıldı. Çalıştayın açılışında konuşan Vali Canalp; “Batman olarak turizmden sadece gelir elde etmek için değil, sadece ekonomimizi canlandırmak için değil memleketin bu hedefine, 70 yıllık bu arzusuna bizim de destek vermemiz için yapmamız gereken şey, uzun vadeli bir perspektif ile bu maratonun içerisindeki yerimizi alabilmektir” dedi.

Turizm Masterd

“MERETO KAYAK MERKEZİ OLACAK”
Vali Canalp, şöyle devam etti: “Çalıştay ile omurgasını ortaya koyacağımız Turizm Master planımızda turizm ile ilgili ne varsa her şey yer alacaktır. Batmanımızda turizmin alt dallarına ilişkin aklınıza gelen ne varsa hepsi yer alacak. Bunlardan bir tanesi Kültür ve İnanç Turizmi, Türkiye’nin de önceliklerinden bir tanesidir. Bizim hedefimiz turizmi 12 aya yaymaktır. Ama bunu yapabilmemiz içinde 12 aylık turizmin değişik unsurların her çeşidini de memleketimizde de Batmanımızda da olması lazım.  Bunlardan ikincisi sağlık turizmidir. Özellikle de Kuzey Irak’tan bizim Batmanımıza son yılda 20 bin kişiye yakın sağlık turizmi amaçlı ziyaret olmuştur. Batman’daki özel hastanelerimizde sağlık turizmi anlamında gelip burada tedavi imkanlarından faydalanan insanlar. Batman’ın ve Türkiye’nin de turizm gelirlerine de net katkıda bulunuyorlar. Bir başkası doğa kış macera kamp turizmi. Geçen yıl temmuz ayında Mereto Dağı’na tırmandım. Mereto’ya tırmandıktan sonra orada Meryem Ana Kilisesini gördük ve orada dedik ki, bu güzelliği herkes görmeli, bütün Batmanlılar bu güzelliği yaşayabilmeli. Bunun için de ilk yapmış olduğumuz iş geçen yıl Mereto’nun zirvesine yol yapmak oldu. Bu yıl da o yolun betonlanması işlemlerine başlayacağız. Bu hafta Cuma günü kayak turizmi için uygun olan alanı beraberce tespiti için komisyon olarak gideceğiz.”

Turizm Masterd1

“FESTİVALLER ŞEHRİ OLACAĞIZ”
Batman’ı festivaller şehri yapacaklarını da kaydeden Canalp; “İl merkezimizde yapmış olduğumuz gastronomi festivalinde 400 bine yakın misafir ağırladık. Kitap fuarı yaptık. 465 bin ziyaretçi kitap fuarını ziyarete geldi. Dolayısıyla Batman’da ne yaparsanız turizm anlamında festivaller anlamında yerini buluyor ve Batmanlılarda yöre insanı da buna yoğun bir rağbet gösteriyor. Seyahat, konaklama turizmin olmazsa olmazıdır. Onun içinde Batmanımızın da imar planı 1 milyon 100 bile olsa Batman’ın nüfusu katlanmış bile olsa 2 katına da çıkacak hale gelse buna yetecek bir imar planı yaptık. Turizm master planı yaparken dikkat etmemiz gereken hususlardan bir tanesi sektörel planlamalarda olduğu gibi bir aynı zamanda mekânsal yayılımı da dikkate almaktır. Bizim sadece Hasankeyf’te değil bunun dışında her ilçemizde Sason’da, Beşiri’de, Kozluk’ta ve Gercüş’te turizmi çeşitlendirecek ve zenginleştirecek her türlü aktivitenin önünü açmamız gerekiyor. Örnek vermem gerekirse Kozluk’ta balıklı gölü yeniden aktif etmemiz gerekiyor. Mor Kuryakos Manastırı Beşiri’de bizim odak noktalarımızdan bir tanesi olacak. Sason’da kış turizmini veya Türkiye’de en fazla aktif kış turizmini gerçekleştirme imkanımız olacak” diye konuştu. 

Muhabir: NEZAHAT SÜMBÜL