*Batman Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde 11 il’deki işçilerin katılımıyla Batman’da bölge mitingi düzenlendi. KESK Kadın Sekreteri Döne Gevher ve Petrol-İş Batman Şube Başkanı Veysel Kartal, alanda toplanan işçilere seslendi. Kadın Sekreteri Gevher Koyun: “Her sabah yoksulluğun ve işsizliğin arttığı bir güne uyanıyoruz” dedi.

İŞÇİLER BATMAN’DAN SESLENDİ
Batman Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde düzenlenen ‘1 Mayıs İşçi Bayramı Bölge’ mitingi ‘Yoksulluğa, güvencesizliğe, baskılara karşı dayanışmayı, umudu büyütmek için haydi 1 Mayıs’a’ sloganıyla düzenlendi.  Bölge mitingi için bir araya gelen platform bileşenleri, siyasi parti temsilcileri, bölge il ve ilçelerin Belediye Başkanları ve çevre illerden gelen çok sayıda emekçi, kortejler halinde Turgut Özal Bulvarı’nda bir araya geldi. Ardından platform bileşenleri ve emekçiler, 8 Mart Kadın Parkı miting alanında toplandı. DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, KESK Kadın Sekreteri Döne Gevher ve Petrol-İş Batman Şube Başkanı Veysel Kartal’ın alanda toplanan işçilere hitap etti.

KARTAL: “YOKSULLUK ARTIYOR”
Alanda toplanan kalabalığa seslenen Petrol-İş Şube Başkanı Veysel Kartal, ekonomik sıkıntılara dikkat çekerek; “Zamlar, alım gücündeki erime hayatı yaşanılmaz kılıyor. Enflasyonda hızlı artış, durmadan sürmektedir. İşçiler, kamu emekçileri ve emekliler için artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Derhal yoksulluğa itilen tüm işçileri, kamu emekçileri ve emeklileri koruyacak önlemler alınmalı, reel ücret düzeylerindeki kayıplar giderilmelidir. Ekonomik sıkıntıların sorumlusu kimse, kemeri onlar sıkmalıdır. Aramızda Petrol-İş üyesi TPAO emekçileri var. 70 yıldır ülkenin enerji ihtiyacında önemli bir rol oynamış bu işletmede çalışma barışı tehdit altında bulunuyor. Rekor petrol üretimi ile övünenler, üretenlere borçlu durumda” dedi.

“EMEKLİLER YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR”
Daha sonra platforma çıkan KESK Kadın Sekreteri Döne Gevher Koyun ise işsizlik oranları ile emeklilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Sekreter Gevher Koyun, şunları söyledi; “Her sabah yoksulluğun ve işsizliğin arttığı bir güne uyanıyoruz. Geniş tanımlı işsiz sayısı 10 milyona dayandı. Her 3 kişiden biri kayıt dışı çalıştırılıyor. Açlık sınırı 24 bin TL’yi yoksulluk sınırı 65 bin TL’yi aştı. Buna karşın her iki emekliden biri 10 bin TL aylıkla, 10 milyon asgari ücretli 17 bin TL ile yaşam savaşı veriyor. Gelir adaletsizliği uçurumu gittikçe büyüyor. Toplumun en zengin yüzde 1’i toplam servetin yüzde 40’ını elinde tutuyor. %99’u olarak bizler ise geriye kalan yüzde 60’ı paylaşıyoruz. “ 

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL