*Batman Barosu avukatları, bir süre önce yaya geçidinde kırmızı ışık ve hız ihlali yapan sürücünün çarpması sonucu hayatını kaybeden Berif Belinay Gönenç ve hastanede yaşam mücadelesi veren iki kız çocuğu için yürüdü.

*Yürüyüş sonrası düzenlenen açıklamada konuşan gözü yaşlı baba Serhat Gönenç; “Gözü dönmüş katil sadece kızımızı bizden almadı, kızımızın umutlarını ve hayallerini de söndürdü. Acımız ve öfkemiz çok büyük. Yetkililer buraya önlem almalı, başka Berfin’ler ölmesin” dedi.

CÜBBELERİYLE YÜRÜDÜLER
Batman Barosu avukatları, Batman’da bir süre önce lise öğrencisinin ölümüne ve iki kız öğrencinin de ağır yaralanmasına neden olan trafik kazasıyla ilgili yürüyüş gerçekleştirdi. Baro Başkanı avukat Erkan Şenses, Baro üyesi avukatlar ve kazada hayatını kaybeden lise öğrencisi Berif Belinay Gönenç’in babası Serhat Gönenç, olayı protesto etti. Sağlık Yaşam Parkı önünden kazanın meydana geldiği yaya geçidine ‘Yaşam hakkını koruyalım’ pankartıyla yürüyüş yapan avukatlar, basın açıklaması yaptı.

“KIZIM DOKTOR OLMAK İSTİYORDU”
Olay yerinde açıklamada konuşan acılı baba Serhat Gönenç ise: “Kızım 15 yaşında Fen Lisesi öğrencisiydi. Hayalleri, umutları vardı. Doktor olmak istiyordu. Gözü dönmüş katil sadece kızımızı bizden almadı, kızımızın umutlarını ve hayallerini de söndürdü. Bu ölüm yoluna, sürücülerin inisiyatifine kalmayacak şekilde bir çözüm bulunması lazım. Acımız ve öfkemiz çok büyük. Başka insanları canı yanmasın, umutları sönmesin, başka Berfinler ölmesin” dedi.

ŞENSES: “CİNAYETE TEŞEBBÜSTÜR”
Daha sonra açıklamalarda bulunan Baro Başkanı avukat Erkan Şenses, şunları söyledi: “Kırmızı ışık yanarken yaya geçidinde meydana gelen olayı sürücünün hız sınırını da aştığını  göz önünde bulundurduğumuzda trafik kazası olarak nitelendirmek mümkün değil. Bu olay göz göre göre cinayet ve cinayete teşebbüstür. Elim olayın gerçekleştiği AVM önü trafiğin yoğun aktığı ve kazaların sık yaşandığı bir bölgedir. Daha önce de aynı bölgede birçok kaza yaşanmış ve hayatlarını kaybeden vatandaşlarımız olmuştu. Yaşam hakkı, diğer tüm haklara erişimin ön koşulu olan çekirdek haklardandır. Gerek olayın yaşandığı yerdeki gerekse de Batman’ın diğer yay geçişlerinin hiçbirinde rampa ve asansörün bulunmaması kent trafiğinde insan yaşamının önemsenmediğini açık bir şekilde ortaya koyuyor. Geçitlerin uluslararası standartlara göre dizayn edilmesi  hayati önem arz etmektedir.”

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL